$
בארץ

נתניהו: "לא הצלחתי לשכנע את ליברמן להימנע מבחירות, אבל יש עוד זמן להתעשת"

רה"מ מסר הצהרה בכנסת והותיר חלון צר ליו"ר ישראל ביתנו: "אפשר לעשות עוד הרבה דברים ב-48 שעות". לפני זמן קצר אישרה הווועדה המיוחדת בכנסת: אם יהיו בחירות - הן יתקיימו ב-17 בספטמבר. כעת הצעת החוק לפיזור הכנסת בדרך לקריאה ראשונה. ח"כ צבי האוזר, כחול לבן: "זה קרב מאסף לחסינות של רה"מ שיעלה לציבור 5 מיליארד שקל"

צבי זרחיה 23:5527.05.19

"אמשיך לפעול בכל דרך בזמן שנותר כדי להקים את הממשלה בימים הקרובים. אני קורא לאביגדור ליברמן לשקול את הדברים שנית. אפשר לעשות עוד הרבה דברים ב-48 שעות. אני מקווה שאנשים יתעשתו ויעשו את הדבר הנכון", כך אמר הערב רה"מ בנימין נתניהו בהודעה מיוחדת שמסר בכנסת.

 

נתניהו הוסיף כי "בימים האחרונים אני עושה מאמצים אדירים להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות, יקרות, בזבזניות. אין שום סיבה בעולם לשתק את המדינה לעוד שנה וחצי. אין שום סיבה לבזבז מיליארדים ואין שום סיבה לעשות זאת כשהפיתרון מונח לפנינו. זה פתרון שמגייס את החרדים בדיוק לפי הדרישות של צה"ל והמסרים של צה"ל ולפי התנאים של החוק כולל הסנקציות. הכל שם".

 

 

 

לדברי רה"מ, "הוויכוח כאן קוסמטי וסמנטי. כשלא רוצים שתקום ממשלה - אפשר לעשות ניפוח, ובגלל קוסמטיקה לא הולכים לבחירות. יש פתרונות מצוינים, ואם יש רצון ונכונות אפשר לפתור הכל תוך 2 דקות. לצערי עד לרגע זה כולל הערב לא הצלחתי לשכנע את אביגדור ליברמן להימנע מבחירות, אבל כל מי שמסתכל על המציאות מבין שאנו צריכים לגלות אחריות ולהקים ממשלה מיד.

 

"אני אומר מעומק הלב והשכל - אין שום סיבה לגרור את המדינה לבחירות שיעלו הון עתק וישתקו את כולנו עוד חצי שנה", סיכם נתניהו. "הפכנו למה שהיתה פעם איטליה, שנמצאים במשבר אלקטורלי פרמננטי. אנו ישראל, מדינה חזקה ודמוקרטית. קיבלנו הכרעה. אני מצפה שטובת המדינה תגבר על כל שיקול ואינטרס אחר".

 

יש מועד לבחירות - שיתקיימו?

 

הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21 קבעה עקרונית כי הבחירות לכנסת ה-22 ייערכו (אם אכן יתקיימו) ביום שלישי, 17 לספטמבר 2019. ההצעה אושרה להצבעה בקריאה ראשונה ותעלה להצבעה במליאה.

 

קודם לכן אישרה מליאת הכנסת את הקמתה של ועדה מיוחדת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת, כאשר 64 חברי כנסת הצביעו בעד, 46 התנגדו ולא היו נמנעים.

 

מוקדם יותר אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיזור הכנסת, שהוגשה על ידי ח"כ מיקי זוהר (ליכוד).  בעד הצעת החוק הצביעו 65 ח"כים מול 42 שהתנגדו ו-6 שנמנעו, בעוד נתניהו נעדר מההצבעה.

 

זמן קצר קודם לכן התפוצצה פגישתו של נתניהו עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. גורמים בישראל ביתנו מתעקשים כי יהיו בחירות.  

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

 

במקביל "הוועדה המסדרת" בכנסת דנה באופן מזורז בהצעת החוק לפיזור הכנסת מתוך כוונה לאשר אותה כבר הלילה בקריאה ראשונה. יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אמר כי "לא נשלים את החקיקה בקריאה השנייה והשלישית לפני יום רביעי בחצות. אנו מוכנים לכל פשרה אבל הבטחנו לציבור הימני שנלך רק עם נתניהו".

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין אמר כי "הייתי שמח להימנע מהמעמד הזה. תהליך יציאה לבחירות אינו נכון, לא בלב שלם ולא בנפש חפצה. עוד לא מאוחר. יש 48 שעות להגיע לפיתרון. ואני מקווה שלא נזדקק להגיע לחקיקה והשכל הישר יגבר".

 

ח"כ בני גנץ (כחול לבן ) אמר כי "אם ניסיון א' וב' לא צלח עוברים לניסיון ג'. אני מציע לנתניהו לזכור גם את אלה שלא בחרו בך. אתה יכול להרשות לעצמך את כל המשאבים שבעולם, אבל לתושבי עזה אין כל הזמן שבעולם. לילדי ישראל אין את כל הזמן ולחולים בבתי החולים ממש אין את כל הזמן שבעולם. הם זקוקים לממשלה. יש חלופה, זה לא שהיא לא קיימת".

 

"קרב מאסף לחסינות של רה"מ שיעלה 5 מיליארד שקל"

 

קודם לכן, אישרה ה"וועדה המסדרת" פטור מחובת הנחה מוקדמת של הצעת החוק למשך 45 ימים לפני ההצבעה בקריאה הטרומית. בעד מתן פטור מחובת הנחה מוקדמת הצביעו 12 ח"כים אל מול 9 שהתנגדו. ביו המתנגדים ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) שתקף בחריפות את ההצעה וטען כי היא נועדה למלט את ראש הממשלה בנימין נתניהו מאימת הדין. "זה קרב מאסף לחסינות של רה"מ שיעלה לציבור 5 מיליארד שקל", טען.

 

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון הודיע כי יש צורך בהצעת חוק פרטית כי "ממשלת מעבר אינה יכולה להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת. על כן הגיש יו"ר הועדה זוהר את הצעת החוק כהצעת חוק פרטית".

 

במפלגות הקואליציה המסתמנת: הליכוד, יהדות התורה, ש"ס, איחוד מפלגות הימין, כולנו וכן ב"ישראל ביתנו" תומכים בפיזור הכנסת. לעומת זאת, בסיעות כחול לבן, העבודה ומרצ מתנגדים. סיעת חד"ש-תע"ל הודיעה שתתמוך.

 

בכוונת הקואליציה להגיש מחר את הצעת החוק להצבעה בקריאה הראשונה, ואם לא יחולו שינויים אז ביום רביעי בערב יגישו לקריאה שנייה ושלישית, עוד בטרם יחלוף המועד שבו יתבקש רה"מ בנימין נתניהו להודיע לנשיא המדינה ראובן ריבלין אם עלה בידו להרכיב את הממשלה.

 

המחלוקת בין יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לבין החרדים סביב חוק הגיוס טרם נפתרה נכון לעכשיו, יו"ר ישראל ביתנו יצא היום בהתקפה חריפה על הליכוד, וחזר על עמדתו לפיה לא יכנס לקואליציה בלעדי חקיקתו בקריאה השנייה והשלישית של "חוק הגיוס" שהוגש על ידו - והודיע שסיעתו תתמוך בהצעת החוק להקדמת הבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x