$
משפט

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: המלצה להעמיד לדין את שרי אריסון, עופר קוטלר ואפרת פלד

כמו כן יש המלצה להעמיד לדין את רובי לזרוב - הרו"ח המבקר את היו"רים לשעבר משה לחמני ורוית ברניב ובכירים נוספים; לפי החשד, החברה שילמה שוחד של עשרות מיליוני שקלים במדינות שונות באפריקה על מנת לזכות במכרזי תשתיות; "עמדת המשטרה ורשות ני"ע היא כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לכאורה לביסוס החשדות נגד שיכון ובינוי, ונגד שורה של בכירים בחברות, לרבות רואה חשבון מבקר"

תומר גנון 15:0626.05.19

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 ומחלקת חקירות של רשות ניירות ערך סיימו את חקירת פרשת השוחד בשיכון ובינוי וממליצה להעמיד לדין את בעלי החברה לשעבר שרי אריסון, המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר, הדירקטורית לשעבר אפרת פלד ואת רובי לזרוב - רו"ח המבקר ממשרד BDO זיו-האפט. על פי החשד המרכזי, החברה שילמה שוחד של עשרות מיליוני שקלים במדינות שונות באפריקה על מנת לזכות במכרזי תשתיות.  

 

 

"עם סיום החקירה", נכתב בהודעה, "עמדת משטרת ישראל ורשות ניירות ערך היא כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לכאורה לביסוס החשדות נגד חברת שיכון ובינוי ובנותיה, ונגד שורה של בכירים בחברות, לרבות רואה חשבון מבקר, בעבירות שעניינן מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קשר לפשע, שיבוש מהלכי משפט, איסור הלבנת הון ועבירות דיווח מטעה במטרה להטעות משקיע סביר לפי חוק ני"ע".

  

שרי אריסון שרי אריסון צילום: מוטי לבטון

 

המשטרה ורשות ני"ע ממליצות להעמיד לדין גם את חלק מהנחקרים הבכירים בפרשה ובהם: היו"רים לשעבר משה לחמני ורוית ברניב; טל רז – מנהל הכספים הראשי; רונית רוזנצביג – ראש מערך דיווח כספי; רונית בירן - מבקרת פנים; חזי קטן - היועץ המשפטי של שיכון ובינוי לשעבר; בנימין ("בנו") ארביט - מנהל אזור מזרח אפריקה; רוני פאלוך – מנכ"ל SBI שוויץ; יהודה אלימלך – מנכ"ל SBI לשעבר; משה הפלינג – מנהל הכספים ב-SBI שוויץ; יהודה לוי - מהנדס ראשי למזרח אפריקה ב-SBI שוויץ; דן שחם - מנהל סניף קניה ב-SBI ואלכסנדר ישיש –מנהל סניף קניה ב-SBI לשעבר.

 

עופר קוטלר עופר קוטלר צילום: צביקה טישלר

 

 

אפרת פלד אפרת פלד צילום: אוראל כהן

 

על פי ההודעה "הפרשה עוסקת בחשד להעברת תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים במדינות אפריקה השונות, ובקניה בפרט, על ידי חברת שיכון ובינוי - הרשומה למסחר בבורסת תל אביב - בין במישרין ובין אם באמצעות חברות בנות ו/או נכדות, ביניהן חברת AG SBI International חברה שוויצרית פרטית הנמצאת בבעלותה המלאה של שיכון ובינוי.

 

 

רו"ח רובי לזרוב בעת המעצר רו"ח רובי לזרוב בעת המעצר צילום: צביקה טישלר

 

בניית "גשר לוקו" בניגריה בידי שיכון ובינוי בניית "גשר לוקו" בניגריה בידי שיכון ובינוי צילום: יוטיוב

 

"עיקרי החשדות נסובו ביחס לתקופה שבין השנים 2016-2008. על פי החשד, בתקופה זו העבירה חברת שיכון ובינוי באופן מאורגן תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים ביבשת אפריקה במטרה להגדיל את רווחיה של החברה.

 

"מדובר בחקירה מסועפת, מורכבת ומאומצת אשר במהלכה בוצעו מאות פעולות חקירה בארץ ובעולם. נחקרו כ-50 חשודים ונגבו עדויותיהם של כ-34 עדים. במקביל למעבר לחקירה גלויה, בוצעו 2 חיקורי דין בשיתוף היחידה למלחמה בשחיתות בקניה (EACC), ובוצעו חיפושים ומעצרים בניירובי במהלכם נחקרו 19 עובדי ציבור קנייתים.

 

"על פי הראיות שנאספו, בקניה לבדה, בה התמקדה החקירה, הועברו בתקופה הרלבנטית תשלומי שוחד בסכום כולל של עשרות מיליוני שקל, שהצמיחו עבודות והטבות הנמדדות במאות מיליוני שקלים. סך התפיסות הכלכליות אשר בוצעו במסגרת החקירה על שלביה השונים עומדים על סך של כ-420 מיליון שקל".

 

תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מיסוי וכלכלה לעיון והחלטה.

 

עו"ד נתי שמחוני המייצג את שרי אריסון ואפרת פלד מסר: "אנו סמוכים ובטוחים כי כאשר הפרקליטות תבחן את הדברים כהווייתם, היא תגיע להחלטה מושכלת לפיה לא דבק כל רבב בהתנהלותן של שרי אריסון ואפרת פלד – ותורה על סגירתו של התיק".

 

עוה"ד פנחס רובין וארז הראל ממשרד גורניצקי ושות', המייצגים את קבוצת שיכון ובינוי, מסרו בתגובה: "החקירה נסובה על חשדות לפעילות משכבר השנים, של חברה נכדה זרה באפריקה. מאז האירועים הנחקרים, שינתה החברה כליל את פניה ואת בעליה. הדברים יובהרו לפרקליטות וכמקווה יפלו על אזניים קשובות. החברה מכחישה כל מעורבות לפעילות בלתי חוקית ואף נוקטת צעדים קפדניים כדי לעמוד בסטנדרטים בינלאומיים בתחומי הציות והתנהלות תאגידית תקינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x