$
בארץ

ליברמן מקשיח את עמדתו: יצביע בעד החוק לפיזור הכנסת

קשיים במגעים להרכבת ממשלה: יו"ר ישראל ביתנו לא מיישר קו עם הפשרה בנוגע לחוק הגיוס שאליה הגיעו החרדים ונתניהו. לדבריו, ישמח לרוץ יחד עם איילת שקד

צבי זרחיה 21:3226.05.19

המגעים להקמת ממשלה נמשכים הערב (א'), כאשר המחלוקת בין יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לבין החרדים סביב חוק הגיוס טרם נפתרו והדרך להקמת ממשלה עוד לא נסללה. בשעה האחרונה הקשיח ליברמן את עמדתו והודיע שיצביע מחר בעד החוק לפיזור הכנסת.

 

בכך בעצם ליברמן מקשה את הקו ומתבצר בעמדתו, למרות הפשרה שהציג רה"מ נתניהו שעליה הסכימה יהדות התורה ורבני אגודת ישראל. ליברמן הוסיף כי ישמח לרוץ יחד עם שרת המשפטים היוצאת איילת שקד. יצויין כי לאחר הבחירות הוצע לשקד על ידי גורמים שונים להצטרף לישראל ביתנו ולהתמנות כשרה, אבל היא דחתה את ההצעה.

 

 

 

 

מוקדם יותר הערב נמסר מישראל ביתנו: "ההזמנות הערב למפגשים אישיים אצל ראש הממשלה, כמו גם הודעה ממועצת גדולי התורה 10 דקות לפני מהדורות הערב - אלו שני צדדים של מהלך אחד הנועד להפעיל לחץ על ח"כ ליברמן. תכליתו של המהלך הוא לתפור את האשמה על ח"כ ליברמן ועל 'ישראל ביתנו' כאשמים בבחירות חוזרות לכנסת.

 

"האמת שכל האשמה על בחירות חוזרות היא על הליכוד ועל העומד בראשה. לאחר ניסיון כושל להקים ממשלה בתנאים מיטביים היינו מצפים מרה"מ להפעיל לחץ על המפלגות החרדיות והרבנים העומדים מאחוריהן. בכל אופן הצעה שלנו מונחת על השולחן, פרסמנו אותה ברבים ואין בכוונתנו לוותר על עמדתנו העקרונית".

 

נתניהו וליברמן נתניהו וליברמן צילומים: אלכס קולומויסקי

 

 

ברקע להודעת ישראל ביתנו, מוקדם יותר הערב קיבלה מועצת גדולי התורה את מתווה רה"מ בעניין חוק הגיוס לפיו מיכסות הגיוס ייקבעו על ידי הממשלה ולא בחקיקה. מהלך שכזה יקל על הממשלה לשנות את יעדי הגיוס בעתיד אם יתברר שהחרדים לא עומדים ביעדי הגיוס, ובכך, למנוע סנקציות כלכליות על הישיבות וגם למנוע את פקיעתו האוטומטית של החוק. בליכוד אומרים שזאת פריצת דרך שמאפשרת להשלים את חוק הגיוס.

 

לאחר ההסכמה בין החרדים לנתניהו, עבר כאמור הכדור לאביגדור ליברמן. אלא שליברמן מסרב לפי שעה להתפשר ודורש לחוקק את חוק הגיוס כפי שאושר בקדנציה הקודמת בקריאה הראשונה בכנסת. ליברמן סירב להגיע הערב לפגישות ראשי הסיעות עם נתניהו.

 

חברי הכנסת של הליכוד התבקשו להגיע מחר ב-16:00  למליאת הכנסת על מנת להצביע בקריאה הטרומית על החוק לפיזור הכנסת. המליאה אמורה היתה לאשר בקריאה השנייה והשלישית את הצעת החוק להרחבת מספר שרי הממשלה אבל זו לא שולבה בינתיים בסדר היום, ככל הנראה בגלל המשבר הקואליציוני.

 

קודם לכן אמר נתניהו: "אני עושה עכשיו מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות. אני הנחתי בפני השותפים הצעה לפתרון. הפתרון מבוסס על העקרונות שהצבא קבע, ועל הנתונים שהצבא קבע - אין שום סיבה לדחות את זה.

 

"אני הולך להזמין הערב את כל ראשי המפלגות, אני רוצה לדבר איתם ולנסות יחד למנוע בחירות מיותרות". ליברמן הודיע שהוא לא מתכוון להגיע לפגישה עם נתניהו. יו"ר ש"ס אריה דרעי יפגש מחר בבוקר עם נתניהו.

 

 

 

הפגישות של נתניהו במשרד רה"מ ירושלים מתקיימות עם כל ראשי סיעה בנפרד, ולא כולם ביחד. בליכוד ממתינים לתשובה מלשכת ליברמן.

 

בישיבת שרי הליכוד הבוקר סוכם כי ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) יניח על שולחן הכנסת הצעת חוק להקדמת הבחירות. הצעת החוק תועלה מחר (ב') להצבעה בקריאה טרומית, ביום שלישי לקריאה ראשונה וביום רביעי - המועד האחרון להצגת ממשלת נתניהו - להצבעה בקריאה השנייה ושלישית. מן הסתם, התמונה תשתנה אם החרדים ואביגדור ליברמן יגיעו להסכמות. ב"כחול לבן" מבקשים לקבל את המנדט להרכבת הממשלה, לפי פיזור הכנסת.

 

בתוך כך, מזכירות הליכוד תכונס מחרתיים (ג') על מנת לאשר את ביטול הפריימריז על ראשות המפלגה ואיוש הרשימה לכנסת במקרה של הקדמת הבחירות, זאת בכוונה ללחוץ על החרדים ואביגדור ליברמן. 

 

דוברו של נתניהו פירסם הבוקר הודעה שלפיה "ראש הממשלה נתניהו מגבש פתרון שיאפשר הקמת ממשלת ימין יחד עם חוק הגיוס. במקביל, במידה שליברמן ימשיך להתעקש על הפלת הממשלה, הליכוד החל בהיערכות לקראת בחירות".

 

 

בנימין נתניהו הבוקר בישיבת ממשלה בנימין נתניהו הבוקר בישיבת ממשלה צילום : אמיל סלמן

 

 

בחצות של יום רביעי השבוע, יפוג המועד שניתן לנתניהו להרכיב את הממשלה. הצעתו אמש של ליברמן לפיה חברי הכנסת החרדים יעדרו מההצבעה על חוק הגיוס נדחתה על ידם, הגם שאין לקואליציה רוב בלעדיהם, אלא אם ח"כים מ"כחול לבן" יתמכו בה. ב"כחול לבן" סירבו לומר אם יתמכו בחוק הגיוס שזכה בעבר לתמיכה ב"יש עתיד".

 

ראש הממשלה נתניהו, אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי "עם רצון טוב אפשר לפתור את הבעיה. אם רוצים לתעל את זה לכיוון מסויים זה מצער. אני לא חושב שצריך לגרור את המדינה לבחירות פעם נוספת אבל אולי יש מישהו שרוצה את זה".

  

יו"ר יהדות התורה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, אמר היום כי הוא לא מפחד מבחירות חדשות. לדבריו, "אני לא יודע מה זה לוותר? למה שאתגמש? שמישהו אחר יוותר. יש לי 20 מנדטים ולמישהו אחר יש פחות".

 

 

ליברמן."לא התחייבנו להתבטל בפני הליכוד" ליברמן."לא התחייבנו להתבטל בפני הליכוד"

 

"אנחנו בעד ממשלה לאומית! אנחנו נגד ממשלה חרדית!"

 

יו"ר ישראל ביתנו ליברמן כתב הבוקר בפייסבוק: "אל תחפשו מתחת לפנס. במהלך הבחירות הבטחנו לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה, ולצד זה הצגנו סדר יום חד וברור: ביטחון, עלייה וקליטה, דת ומדינה. נושא גיוס בני הישיבות היה אחד הסעיפים המרכזיים בסדר היום של 'ישראל ביתנו'. לאחר הבחירות, כפי שהתחייבנו, המלצנו לנשיא המדינה על בנימין נתניהו כמועמד להרכיב את הממשלה.

 

"עם זאת, לא התחייבנו להתבטל בפני הליכוד ולא התחייבנו לוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו. בכל הופעה שלי לפני הבחירות, תוך כדי הבחירות וגם אחרי הבחירות הבהרתי באופן שאינו משתמע לשני פנים, שלא יהיו שום ויתורים בנושא חוק הגיוס, שהובא להצבעה בקריאה ראשונה כפשרה ממלכתית, מאוזנת ומוסכמת על המפלגות החרדיות.

 

"אנחנו בעד ממשלה לאומית! אנחנו נגד ממשלה חרדית! כאשר מדברים על התחייבויות ועל ממשלת ימין, כדאי לזכור שבנימין נתניהו חתום בחתימת ידו על הסכם קואליציוני עם "ישראל ביתנו" משנת 2009 בו התחייב על מיגור שלטון החמאס.

 

"נתניהו הוא שחתום בחתימת ידו על הסכם קואליציוני עם "ישראל ביתנו" משנת 2016, בו התחייב על תמיכה בחוק עונש מוות למחבלים, חוק שהוא בעצמו טרפד בהמשך".

 

עוד הוסיף כי "נתניהו הוא זה שטרפד פינוי בנייה פלסטינית בלתי חוקית בחאן אל–אחמר ובסוסיא, למרות אישור בג"ץ. לא צריך לחפש מתחת לפנס, ולא צריך לחפש מניע נסתר. אני פונה לחבריי בליכוד, תפסיקו לשקר לעם ישראל ולומר ש'ישראל ביתנו' מחפשת סיבות לא להכנס לממשלה. תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בקריאה השנייה והשלישית בנוסח המקורי ותראו איך הכל מסתדר. נסו אותנו".

 

בתוך כך, נתניהו מתכוון לשלב את משה כחלון ברשימת הליכוד אם יוקדמו הבחירות לכנסת ה-22. נתניהו הודיע על כך בצהריים בישיבת שרי הליכוד והבהיר שאין בכוונתו לקיים פריימריז חדשים בליכוד, אך לשלב ברשימת את כחלון ואת 3 הח"כים של כולנו. שרים בליכוד הביעו תרעומת שהדבר ידחוק חברי כנסת מכהנים אל מחוץ לכנסת. כחלון לא הגיע היום לישיבת הממשלה אך נמצא בקשר עם נתניהו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x