$
בארץ

ליברמן: היו פניות מתוך הליכוד לקואליציה בלי נתניהו

יו"ר ישראל ביתנו אמר כי דחה את כל אותן פניות: "הליכוד ניהל מו"מ כושל, ארוגנטי ורשלני. נצביע נגד ממשלת 60 ח"כים". הוא שב ותקף את נתניהו: "מאז חורבן בית שני, לא היה מנהיג שנתן לחרדים יותר ממנו"

ynet 11:0124.05.19
"אם נצטרך ללכת לבחירות חוזרות זה אך ורק בגלל הליכוד, בגלל ניהול מו"מ קואליציוני כושל, ארוגנטי ורשלני". כך אמר הבוקר (יום ו') יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לאחר שאמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הסיעות - בלעדיו - ובתום הפגישה הודיעו בליכוד כי הוחלט להקים ממשלה שנשענת על תמיכה של 60 חברי כנסת. "פני המדינה בדרך לבחירות", אמר ליברמן וחשף כי "היו פניות בתוך הליכוד" לקואליציה ללא נתניהו. 

 

בתגובה לכך אמרו בליכוד: "הפנייה היחידה של הליכוד לליברמן הייתה ונותרה להצטרף לממשלת ימין בראשות נתניהו. לא תהיה שום אלטרנטיבה אחרת, כפי שקבעו אמש ראשי הסיעות הממליצות. צריך למצוא את הדרך המשותפת להקים ממשלה זו ולמנוע הקמת ממשלת שמאל".

  

"מי שמנהל משא ומתן קואליציוני זה הליכוד והאחריות עליו", אמר ליברמן. "לא היה מנהיג מאז חורבן בית שני שנתן לחרדים יותר מנתניהו. האשמה היא אך ורק על הליכוד, על הדרך הארוגנטית, חטא היוהרה, הרשלנות שבה זה נוהל". בתשובה לשאלה אם היו פניות לקואליציה ללא נתניהו, ענה: "היו הרבה פניות, מבפנים ומחוץ לליכוד. דחינו את הפניות על הסף. לא נמליץ על אף אחד אחר חוץ מנתניהו ולכן האחריות היא עליו". הוא הבהיר כי ישראל ביתנו תצביע נגד ממשלת 60: "אי אפשר להקים ממשלת 60. אנחנו נצביע נגד, שיהיה ברור. לא אתן יד לממשלה חרדית".

 

לפני כן כתב ליברמן בפייסבוק: "זה לא במקרה שעד לרגע זה לא נחתם שום הסכם עם אף מפלגה, ולא רק עם 'ישראל ביתנו'. זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה. יצא לי לא פעם לנהל מו"מ קואליציונים, גם מטעם הליכוד וגם מול הליכוד, ואינני זוכר משהו שמתקרב למו"מ הנוכחי. למרות כל תמרור אזהרה אפשרי, מצד 'ישראל ביתנו' ומצד השותפות האחרות, הליכוד התנהלה ביוהרה, בגישה הקלאסית של 'יהיה בסדר'".

 

 

ליברמן ליברמן

"ממשלת 60 תהיה ממשלה חרדית ולא ממשלה ימנית, שבמקום לדאוג למדינה יהודית תהפוך את ישראל למדינת הלכה", הוסיף שר הביטחון לשעבר. "עצתי לראש הממשלה בנימין נתניהו - תפעיל לחץ על המפלגות החרדיות לעמוד בסיכום המקורי מהקדנציה הקודמת ולהשלים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית, באותו נוסח בדיוק כפי שעבר בקריאה ראשונה. בכל מקרה אנו לא נמליץ לנשיא המדינה על מועמד אחד מלבד נתניהו, ולכן האלטרנטיבה היחידה במידה והחוק לא יאושר היא בחירות חוזרות".

  

בטור מיוחד שפרסם ב"ידיעות אחרונות" הבוקר כתב ליברמן: "יש מסורת שהשתרשה ולפיה רק צד אחד מתפשר. הגיע הזמן לשנות משוואה זאת. "לכן, חוק הגיוס הוא למעשה ציון דרך בניסיון למנוע הקמת מדינה בתוך מדינה המאיימת על אחדות העם והחוסן הלאומי. חוק הגיוס הוא סמל במאבק נגד ההסתגרות החרדית והפיצול בעם. אנו מחויבים להניע תהליך הפוך של חזרה למדינה אחת - מדינה יהודית ולא מדינת הלכה - ולכן ישראל ביתנו לא תתפשר בנושא חוק הגיוס אפילו במילימטר אחד".

  

בהודעה מטעם הליכוד, לאחר הפגישה אמש, נאמר כי ראשי הסיעות החליטו פה אחד כי יש להקים ללא דיחוי ממשלת ימין שתפעל לטובת אזרחי ישראל", נמסר בהודעה מטעם הליכוד לאחר הפגישה. גורמים בליכוד אמרו קודם לכן כי "המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו התפוצץ, ולכן לא ניתן להמשיך במשא ומתן עם שאר המפלגות".

  

לדברי אותם גורמים, המשבר סביב חוק הגיוס הוא "רק תירוץ" לעובדה שליברמן כלל לא רוצה להצטרף לממשלתו החמישית של נתניהו. ראש הממשלה עצמו אמר בשיחות סגורות: "שוקל להכריז על בחירות חוזרות בגלל ליברמן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x