בארץ

נחשף בכלכליסט

דירקטוריון חברת החשמל אישר את הסכם הפשרה על הפיצויים ממצרים

חברות הגז הלאומיות המצריות ישלמו כחצי מיליארד דולר פיצוי על אי אספקת גז בעקבות שורת פיצוצים שאירעו בצנרת ההולכה המצרית מאמצע 2011

ליאור גוטמן 17:2022.05.19

דירקטוריון חברת החשמל אישר לפני שעה קלה (ד') את הסכם הפשרה שסוכם מול חברות הגז הלאומיות המצריות, במסגרתו המצרים ישלמו כחצי מיליארד דולר פיצוי על אי אספקת גז מאמצע 2011.

 

 

 

בהודעה, חברת החשמל היא מבהירה ש"לאחר שהתקיים דיון מעמיק בסוגיות אלה, דירקטוריון החברה החליט לאשר את הסכם הפשרה והנחה את הנהלת החברה לפעול לחתימתו".

 

פיצוץ בצינור הגז ממצרים (ארכיון) פיצוץ בצינור הגז ממצרים (ארכיון) צילום: אי פי איי

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" לפני חודשיים הסכם פשרה מול חברות הגז המצריות חברת החשמל קידמה חברת החשמל ניהלה מגעים מול חברות הגז המצריות הלאומיות על אספקת גז עוד מתחילת העשור, בעקבות שורת פיצוצים שאירעו בצנרת ההולכה המצרית החל מהרבעון הראשון של שנת 2011. בידי חברת החשמל היה הסכם בוררות בינלאומי לקבלת פיצוי של כ-1.76 מיליארד דולר, אולם מאז שהוא התקבל בשנת 2015 מצריים סרבה לשלם והצדדים ניהלו מגעים על פשרה.

 

מי שביקש לערוך דיון נוסף בנושא היא רשות החברות הממשלתיות, זאת תחת המחשבה שאולי היה אפשר להשיג יותר מאשר תספורת של כ-70% על החוב. מנגד, הרגולטור הישיר של חברת החשמל, רשות החשמל, הודיעה בכתב כבר בינואר, ועל בסיס מידע ראשוני

שהועבר לה, ש"בנסיבות המתוארות לעיל ועל פני הדברים, על סמך מצגיה של החברה ולאחר עיון ראשוני במסמכים עליהם, בין היתר, הסתמכה החברה לצורך קבלת ההחלטה לגבי הסכם הפשרה, הרשות מתרשמת שהחברה פעלה לפי מיטב יכולתה והכלים שעמדו לרשותה לקראת החתימה על הסכם הפשרה, וכי הסכם הפשרה הוא סביר בנסיבות העניין".

 

רשות החשמל אף התירה לחברת החשמל שלא לדווח לבורסה על הפשרה שבכלל נחתמה בינואר 2019, זאת כדי לא לפגוע בסיכווי החתימה להם משמעות גיאו-פוליטית (שתי חברות ממשלתיות, אחת ישראלית שניה מצרית).

 

ההערכות הן שרשות החשמל תצא לשימוע ציבורי מייד לאחר החתימה, זאת בטרם ההסכם יאושר. במידה והוא ישאר על כנו, רשות החשמל תשקלל לחיוב את הכסף שיכנס בחישובי תעריף החשמל שלה לקראת ינואר 2020, כך שכניסה מיידית של הכסף עשויה לנטרל עליות מחיר אחרות ואולי אף לתרום לירידה בתעריף החשמל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x