$
משפט

הקמפיין הנגדי של 120 עורכי דין: "הטענות על 'קץ הדמוקרטיה' מזיקות ושגויות"

בתגובה להתכנסות 200 עורכי הדין הבכירים בישראל השבוע, במשרד גולדפרב זליגמן, התכנסו עורכי הדין שבינהם עו"הד אריה ארבוס, שמחה רוטמן וערן בן ארי, וכתבו עצומה; בה נכתב כי "מערכת המשפט אינה מעל החוק"

קמפיין נגדי יוצא ובו עצומה התומכת בחוקי המשילות העומדים על הפרק, זאת בתגובה להתכנסותם של כ-200 עורכי דין מבכירי הפרקליטים של ישראל השבוע, שיצאו בקמפיין כדי להגן על מערכת המשפט.

 

 

את העצומה יזמו בין היתר עו"ד אריה ארבוס, מתמחה במשפט המנהלי ושותף במשרד ארבוס-קדם-צור, עו"ד שמחה רוטמן, שותף במשרד עורכי הדין רוטמן-לב והיועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה ועו"ד ערן בן ארי, בעל משרד עורכי דין בתחום האזרחי מנהלי, בעבר ביעוץ המשפטי של משרד הביטחון ובפרקליטות המדינה. עד עתה חתמו על העצומה 120 משפטנים ביניהם פרופסור טליה איינהורן, ד"ר חגי ויניצקי, עו"ד יצחק בם ועוד.

 

עו"ד אריה ארבוס עו"ד אריה ארבוס צילום: שחר כהן

 

בנוסח העצומה נכתב: "אנו, עורכי הדין ומשפטנים מכל קצווי הארץ ושדרות המקצוע העוסקים בכל תחומי המשפט, מחויבים לדמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולקיומה של מערכת משפט עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה.

 

"אמון הציבור במערכת המשפט ובפרט בבית המשפט העליון סבל מהידרדרות חדה בעשורים האחרונים. הידרדרות זו קשורה, בין היתר, בהעדר גבולות לסמכויותיה של מערכת המשפט ויחסיה עם רשויות השלטון האחרות. אנו מקווים כי פתרון בעיה זו ותיקון האיזונים שבין הרשויות, שהם צו השעה, יתרמו גם להשבת האמון.

 

"ההתנגדויות האוטומטיות לכל שינוי והטענות על "קץ הדמוקרטיה", מזיקות ושגויות". עוד נטען כי "מערכת המשפט אינה מעל החוק, ואת סמכויותיה וכללי המשחק חייב לקבוע המחוקק תוך שיח ציבורי פתוח, מכבד ומשתף. אנו קוראים לאפשר לנציגי הציבור בכנסת להציג את ההצעות לתיקון ולדון בהן באופן ענייני, ללא התלהמות, מתוך אחריות, פתיחות, כובד ראש וכבוד אמיתי לציבור. אנו מאמינים כי רק בדרך זו יצאו מדינת ישראל ואזרחיה מחוזקים מן המשבר החוקתי שאנו מצויים בו.

 

"אנו מוחים נגד הניסיון לרתום את מקצוע עריכת הדין לצורך מאבק פוליטי. אנו מתחייבים להבטיח את זכות הייצוג של הציבור הרחב ולשמור כי זכויותיו לא תפגענה כתוצאה משביתה פוליטית של מספר עמיתים. איומי ההשבתה, שמפריחה קבוצה קטנה של עורכי דין, חסרי משמעות ואינם מייצגים את ציבור המשפטנים בישראל, שמשקף את פסיפס הדעות וההשקפות שבחברה הישראלית".

 

עו"ד אריה ארבוס, מיוזמי העצומה, מסר בתגובה: "חלק ניכר מעורכי הדין והמשפטנים בישראל תומכים בעריכת שינוי ורפורמות במערכת המשפט. הם מייצגים אסכולות משפטיות חשובות ומבוססות באקדמיה ובאולמות השפיטה בארץ ובעולם.

 

"אכן לצערי חלק מהם, שהיום יום שלהם תלוי במערכת המשפט, נמנעים מלהביע דעתם בפומבי מחשש שיבולע להם. אולם הנסיון הנואל של קבוצת עורכי דין לטעון כי היוזמות מנוגדות לדמוקרטיה היא הטעיה מכוונת של הציבור שנועדה לתמיכה באג'נדה פוליטית באצטלה משפטית".

 

גורם המקורב להתארגנות ציין כי "לא חושב שבהכרח מדובר על תמיכה אוטומטית בכל החוקים, שכן איננו יודעים מה הם בדיוק. אנחנו יוצאים נגד העליהום כל אימת שרוצים לשנות ולתקן דבר מה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x