$
בארץ

מנהל רשות המסים: פועלים לכלול את "המודל הצ'יליאני" בחוק ההסדרים

ערן יעקב דיבר על מאבקה של הרשות בבעיית החשבוניות הפיקטיביות, בכנס השנתי לפשיעה כלכלית ואיסור הלבנת הון של לשכת עורכי הדין. לדבריו, "המודל יאפשר לנו להיות נוכחים בכל העברת כספים, למנוע פעילות פיקטיבית ולאפשר לפעילות לגיטימית לזרום"

עמרי מילמן 14:3013.05.19

"כמעט מאה מיליארד מתוך יותר מ-300 מיליארד שקל הכנסות ממסים הם ממע"מ, כאשר אחת הבעיות הכי משמעותיות במשק היא החשבוניות הפקטיביות - ורבים מתייחסים לזה כאל בעיה של רשות המסים. מדובר בבעיה חוצת מגזרים, ענפים ואוכלוסיות שפוגעת באזרחי המדינה. הכללת העבירות הללו בעבירות המקור (בחוק לאיסור הלבנת הון - ע"מ) מאפשרת החמרת ענישה, וזה חשוב". כך אמר היום (ב') מנהל רשות המסים ערן יעקב, בכנס השנתי לפשיעה כלכלית ואיסור הלבנת הון של לשכת עורכי הדין שערכו ד"ר שלומית ווגמן רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, ועו"ד יעל גרוסמן, יו"ר (משותפת) של ועדת איסור הלבנת הון בלשכת עו"ד.

  

 

מנהל רשות המסים ערן יעקב מנהל רשות המסים ערן יעקב צילום: עמית שעל

 

לדברי יעקב, "הרשות צריכה יותר אינפורמציה בכדי להתמודד עם התופעה. לצורך זה אנו פועלים לכלול את 'המודל הצ'יליאני' במסגרת חוק ההסדרים הקרוב, שיאפשר לנו להיות נוכחים בכל העברת כספים, למנוע פעילות פיקטיבית ולתת לפעילות לגיטימית לזרום".

 

המודל הצ'יליאני יאפשר לרשות לעקוב אחר חשבוניות דיגיטליות, מעל לסכומים מסוימים, כך שבמידה וחשבונית תונפק על ידי גורם המסומן על ידי הרשות היא תוכל למנוע זאת. מהלך כזה, שכפוף כמובן ליצירת פלטפורמה דיגיטלית נרחבת, יקל על הרשות בבדיקות - אך גם ימקד את הפעילות שלה ויחסוך בירוקרטיה לעסקים שאינם נכנסים תחת החשד של הרשות.

  

יעקב רמז בנאומו כי הבנקים מקשים על הליך הגילוי מרצון, בשל מדיניות ניהול הסיכונים שלהם, כאשר התייחס לקושי בהשלמת הליכי גילוי מרצון וקבלת תשלומי מס מסוחרים במטבעות וירטואלים. לדבריו, "המוסדות הפיננסיים ניצבים בפני אתגר בהיבטי ציות וניהול הסיכון, לאור התפתחות והשתנות הכלכלה והדרך בה עושים עסקים".

 

יעקב הוסיף כי "המשמעות של מניעת הכנסת הכסף שמגיע מבנקים לגיטימיים, במסגרת הסכם עם רשות המסים, למערכת הישראלית, היא הפסד של עשרות ומאות מליוני שקלים לקופת המדינה".

 

לדבריו, "במסגרת ניהול הסיכונים, חלק גדול מהטיפול בבעיות הלבנת ההון הוא דרך המניעה. צעד אחד שנעשה הוא צמצום השימוש במזומן, ששינה את כל הפרדיגמה של האחריות - מהעוסק בלבד, שעד כה תמיד היה האובייקט שלנו, לכך שהאחריות היא גם על המשלם. האסטרטגיה שלנו בניהול המאבק בעבירות מס היא ניהול סיכונים: לתת לכלכלה להתפתח, ומצד שני לבצע אכיפה תוך שימוש מושכל במידע. להיות ממוקדים בעבריינים ולאפשר לעסקים הלגיטימיים לפעול".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x