$
בארץ

ריבלין העניק לנתניהו ארכה בת שבועיים להרכבת הממשלה

נשיא המדינה ראובן ריבלין נעתר לבקשת ראש הממשלה והעניק לו פרק זמן של 14 ימים נוספים להרכבת הממשלה. המועד האחרון להצגת הממשלה - ב-28 במאי

איתמר אייכנר 13:5613.05.19
נשיא המדינה ראובן ריבלין נענה היום (ב') לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לארכה בת שבועיים בתקופת מלאכת הרכבת הממשלה.

 

 

השניים נפגשו במשכן הנשיא ובסיום הפגישה חתם ריבלין על מסמך ההארכה שבו כתב: "לאחר שהצגת בפני את הצורך בהארכת התקופה להשלמת תהליך הרכבת הממשלה,  לבקשתך, על פי סעיף 8 לחוק יסוד: הממשלה, הריני מאריך את התקופה הנתונה לך לשם מילוי תפקיד הרכבת הממשלה ב-14 יום".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ורה"מ בנימין נתניהו במשכן הנשיא נשיא המדינה ראובן ריבלין ורה"מ בנימין נתניהו במשכן הנשיא צילום: חיים צח, לע"מ

  

 

על פי "חוק יסוד: הממשלה", לראש הממשלה בנימין נתניהו ניתן פרק זמן של 28 ימים להרכבת הממשלה. נשיא המדינה רשאי להאריך תקופה זו לתקופה נוספת אשר אינה עולה על 14 ימים.

  

לאחר ההארכה, המועד האחרון להצגת הממשלה יהיה ב-28 במאי. אתמול, בעקבות הפרסום ב-ynet, נמסר מהליכוד כי "כמקובל בפעמים הקודמות - ובנוסף ללוח הזמנים הצפוף שכלל את חול המועד פסח, אירועי הזיכרון והעצמאות והאירועים הביטחוניים - בכוונת ראש הממשלה נתניהו לבקש ארכה להרכבת הממשלה מנשיא המדינה".

  

ביום שלישי הקרוב (14 במאי) יסתיימו 28 הימים שניתנו לנתניהו כדי להרכיב את הממשלה. בתקופה הזו חלו ימי הזיכרון לשואה, לחללי צה"ל, וכן יום העצמאות, ובנוסף נרשמו יומיים מתוחים מאוד של עימות צבאי בדרום. בכירים בצוות המשא ומתן של הליכוד אמרו מוקדם יותר כי בכוונת נתניהו לבקש ארכה. לדבריהם, מדובר בעניין טכני ולכן נתניהו הודיע כי יפנה שוב לנשיא המדינה. גורם המקורב לראש הממשלה אמר בסוף השבוע כי "בשנים האחרונות מעולם לא חתמו על הסכמים קואליציוניים בתקופה הראשונה".

  

ההערכה היא שהשבוע יואץ המשא ומתן של הליכוד עם חמש המפלגות הצפויות להיות בקואליציה: ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין וכולנו. לאחר כמעט חודש של משא ומתן קואליציוני אין התקדמות דרמטית עם אף אחת מהשותפות בקואליציה. היום צפויות פגישות משא ומתן עם ש"ס ואיחוד מפלגות הימין.

  

שתי הסוגיות המרכזיות שנמצאות במחלוקת הן חוק הגיוס, לאחר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הציב אולטימטום שלא יצטרף לקואליציה אם חוק הגיוס לא יעבור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת כפי שעבר בקריאה ראשונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x