$
בארץ

נתניהו מתכוון לבקש מהנשיא ארכה של שבועיים להרכבת ממשלה

ביום שלישי יסתיימו 28 הימים הראשונים למשימת הרכבת הממשלה ולפי בכירים בליכוד - אין מנוס מבקשה לקבל ארכה של 14 ימים. במקרה שכזה, המועד האחרון להצגת הממשלה יהיה 28 במאי. השבוע יואצו המגעים ומחר צפויות פגישות משא ומתן עם ש"ס ואיחוד מפלגות הימין

יובל קרני 20:0511.05.19

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לבקש ארכה מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין של 14 יום נוספים כדי להמשיך במשא ומתן הקואליציוני ולהרכיב את ממשלתו החמישית. כך אמרו הערב (שבת) בכירים בליכוד. 

 

 

 

ביום שלישי הקרוב (14 במאי) יסתיימו 28 הימים שניתנו לנתניהו כדי להרכיב את הממשלה. בתקופה הזו חלו ימי הזיכרון לשואה, לחללי צה"ל, וכן יום העצמאות, ובנוסף נרשמו יומיים מתוחים מאוד של עימות צבאי בדרום. 

 

נתניהו יפנה לנשיא המדינה כדי לקבל ארכה נוספת ואחרונה של 14 ימים - כך שהמועד האחרון להצגת הממשלה יהיה ב-28 במאי. בכירים בצוות המשא ומתן של הליכוד אמרו כי מדובר בעניין טכני ולכן נתניהו הודיע כי יפנה שוב לנשיא המדינה. גורם המקורב לנתניהו אמר בסוף השבוע כי "בשנים האחרונות מעולם לא חתמו על הסכמים קואליציוניים בתקופת הראשונה". 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: צילום מסך

 

"אחרי החגים" כבר כאן וההערכה היא שהשבוע ייפתח באופן מואץ ורציני המשא ומתן של הליכוד עם חמש המפלגות הצפויות להיות בקואליציה: ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין ו-כולנו. לאחר כמעט חודש של משא ומתן קואליציוני אין התקדמות דרמטית עם אף אחת מהשותפות בקואליציה. מחר צפויות פגישות משא ומתן עם ש"ס ואיחוד מפלגות הימין. 

 

שתי הסוגיות המרכזיות במחלוקת הן חוק הגיוס, לאחר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הציב אולטימטום שלא יצטרף לקואליציה אם חוק הגיוס לא יעבור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת כפי שעבר בקריאה ראשונה. 

 

בסוגיית התיקים: חברי הכנסת רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' דורשים את תיקי המשפטים והחינוך עבור שניהם. ליברמן דורש את תיק הביטחון וכחלון את תיק האוצר. 

 

בינתיים, נתניהו וסמוטריץ' מקיימים ביניהם שיח אינטנסיבי ויוצרים ברית אינטרסים. ח"כ סמוטריץ' מייצג אמנם מפלגה של שני מנדטים (האיחוד הלאומי) אבל זוכה מנתניהו לכבוד ויחס מועדף, בעיקר בגלל החלטתו לתמוך ולהוביל יוזמות שונות למניעת הגשת כתב אישום נגד נתניהו, כמו "חוק החסינות". 

 

נתניהו נפגש בשבוע האחרון פעמיים "בארבע עיניים" עם סמוטריץ': בתחילת השבוע בקריה, בעיצומו של העימות הצבאי בדרום, וביום שישי בבית ראש הממשלה בבלפור בירושלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x