$
בארץ

מצב חירום במשק: שטייניץ הורה להפסיק להזרים גז ממאגר תמר לישראל

בהיעדר גז טבעי יעבור המשק לשימוש בדלקים חלופיים, ובראשם מאוניית הגז הנוזלי של חברת החשמל שפועלת מול חופי חדרה; ככל הידוע, ההוראה בוצעה לבקשת גורמים במערכת הביטחון

ליאור גוטמן 19:3605.05.19

בעקבות ההסלמה הביטחונית עוברים למשטר חירום במשק: מאגר תמר הפסיק להזרים בשעה האחרונה גז לישראל, כך בהוראת שר האנרגיה יובל שטייניץ. ככל הידוע, ההוראה בוצעה לבקשת גורמים במערכת הביטחון ולא בשל תקלה או בעיה אחרת שבגללה המאגר לא יכול לספק גז. בשלב זה לא ידוע כמה זמן תימשך ההשבתה הכפויה והאם היא מתוכננת לתקופה של שעות או ימים.

 

 

 

כזכור, מאגר תמר הוא הספק הטבעי היחיד למדינת ישראל. הלקוח העיקרי שלו הם תחנות הכוח השונות, שמשתמשות בגז כדי לייצר חשמל, ובראשם חברת החשמל הממשלתית שלפי דו"חות שותפויות הגז לבורסה מחזיקה כ-54% מהביקוש. בהיעדר גז טבעי המשק יעבור בהוראת שטייניץ למשטר חירום, כלומר לשימוש בדלקים חלופיים שקיימים זה מכבר, ובראשם מאוניית הגז הנוזלי של חברת החשמל שפועלת מאז ינואר 2013 מול חופי חדרה.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

דלקים אחרים שיכנסו לשימוש הם סולר ופחם, זאת ביחס לצורך ולהוראות מנהל המערכת של חברת החשמל.

 

עוד יצוין ששימוש מוגבר בדלקים כגון סולר או גז נוזלי עלול לקבל ביטוי שלילי - כלומר עלייה בתעריף החשמל - כבר בסוף 2019, אז יקבע התעריף החדש לשנת 2020. בחברת החשמל סרבו להתייחס והפנו לגורמי הביטחון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x