$
בארץ

הסלמה בדרום

פגיעות ישירות במפעל וברכב: שני בני אדם נהרגו

מטחים כבדים מעזה: הרוג ושני פצועים קשה במפעל באשקלון, בן 60 נהרג מפגיעה ישירה ברכב ליד שדרות. פצוע נוסף במצב בינוני-קשה באשכול. חמאס: ירינו טיל נ"ט לעבר אותו רכב. רסיסים פגעו בביה"ח ברזילי באשקלון. הקבינט הנחה את צה"ל להעצים את התקיפות ולעבות את הכוחות סביב עזה

ynet 15:3705.05.19
פגיעות ישירות וקטלניות במטח כבד מעזה: במשך ארבע שעות וחצי נורתה רקטה אחת מרצועת עזה - אבל בסביבות 12:15 התחדשו המטחים, וארגוני הטרור הגדילו את טווח הירי. צעיר נהרג מפגיעה ישירה במפעל באשקלון, כחצי יממה לאחר שבאותה עיר נהרג משה אגדי, וגבר כבן 60 נהרג מפגיעה ישירה ברכב ליד שדרות. במטח שנורה לעבר העוטף בסביבות 15:30 נפצע גבר כבן 30 באורח בינוני עד קשה. מסוק מד"א הוזנק למקום.

 

   

 

הקבינט, שהתכנס בעקבות ההסלמה החמורה, הינחה את צה"ל להעצים את התקיפות נגד ארגוני הטרור ולעבות את הכוחות סביב עזה. דיוני הקבינט נמשכים. צפו במשדר המיוחד.

 

ביישובי עוטף עזה, בשדרות ובאשקלון נשמעו אזעקות כמעט ללא הפסקה, ומעט לפני השעה 13:00 נשמעו אזעקות גם בבאר שבע, ביבנה - ולראשונה גם ברחובות. אחת הרקטות גרמה לפגיעה ישירה במפעל באשקלון. שלושה בני אדם נפגעו, בהם בן 22 שמותו נקבע בבית החולים ברזילי. שניים אחרים נפצעו קשה, מצבו של אחד מהם קשה מאוד. רקטה נוספת פגעה במכון האונקולוגי בבית החולים ברזילי וגרמה נזק.

 

 

כחצי שעה לאחר מכן נפצע גבר כבן 60 באורח אנוש במועצת חוף אשקלון, מפגיעה סמוך לרכב, וזמן קצר לאחר מכן נקבע מותו. הפגיעה אירעה קרוב מאוד לאוטובוס חיילים שעבר במקום, והפיצוץ האדיר תועד. נפילה נוספת, בשכונה בבאר שבע, הסבה נזק כבד - אך למרבה המזל איש לא נפגע. רקטה אחרת התפוצצה ברהט. כיפת ברזל הופעלה במהלך המטח ויירטה כמה רקטות. אחד השיגורים נפל בחצר בית במושב במועצת חוף אשקלון וגרם לנזק. מוקדם יותר נגרם נזק לגן ילדים במועצה אזורית שער הנגב עקב נפילת רקטה סמוך לו. בשני מקרים אלו לא היו נפגעים. הירי הכבד בעוטף אירע בעת שהנשיא ראובן ריבלין סייר באזור.

 

 

 

הרכב שספג פגיעה ישירה הרכב שספג פגיעה ישירה צילום: AFP

 

 

פגיעה ישירה באשקלון, הבוקר פגיעה ישירה באשקלון, הבוקר צילום: צילה גולדנברג

 

חובש בכיר במד"א ישראל לוגסי סיפר על הנפילה במפעל באשקלון: "כשהגענו למקום הבחנו בהרס רב. ראינו שלושה גברים שוכבים מחוץ למפעל. צעיר כבן 22 שכב כשהוא מחוסר הכרה וסבל מפצעי רסיסים בכל חלקי הגוף, בסמוך אליו שכב גבר כבן 40 גם הוא מחוסר הכרה עם פציעות מרסיסים בגופו ופצוע שלישי התהלך במקום כשהוא בהכרה מלאה וסובל מפציעה מדממת בגב. פינינו אותם לבית החולים כשמצבו של בן ה-22 אנוש, מצבו של הגבר בן 40 קשה ושל הגבר בן ה-50 - בינוני".

 

 

מרכבת ישראל נמסר כי בשל נפילת רקטה שנורתה באחד המטחים האחרונים לאזור באר שבע, נפגעה תשתית המסילה בצומת גורל ולכן הופסקה זמנית תנועת הרכבות בקו באר שבע-קריית גת. המשמעות: אין רכבות יוצאות או נכנסות לעיר, עקב סגירת הקו המערבי בהנחיית פיקוד העורף. לפי שעה, רכבות בקווים באר שבע-הרצליה ובאר שבע-כרמיאל, יחלו ויסיימו את נסיעתן מצפון בתחנת קריית גת.

 

 

 

נזק מנפילת רקטה באשקלון נזק מנפילת רקטה באשקלון צילום: AFP

  

יירוטים בשמי עזה יירוטים בשמי עזה צילום: אילנה קוריאל

 

במקביל, חיל האוויר ממשיך בתקיפות, וכלי טיס תקף כמה פעילי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ששהו במחסן אמל"ח בדרום הרצועה. כשעה לאחר מכן מטוס תקף פעיל טרור בזמן הרצועה. בנוסף פורסם תיעוד של פגיעה מדויקת ברוכב אופנוע בצפון הרצועה, אתמול.

 

 

החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה אמר כי "המטח של עשרות הרקטות לעבר אשקלון ובאר שבע הוא תגובה על המשך הפצצת הבתים ברצועת עזה. המשך המדיניות הזאת תיענה בתגובה חזקה יותר".

 

  צילום: איי פי אי

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי הורה לצה"ל "להמשיך בתקיפות המסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה". זאת, לאחר שתוך יממה שיגרו ארגוני הטרור ברצועת עזה יותר מ-450 רקטות ופצמ"רים. מאחת הרקטות, שהתפוצצה באשקלון, נהרג משה אגדי - הישראלי הראשון שנהרג מרקטה מאז צוק איתן.

 

נתניהו חתם על צו המכריז על "מצב מיוחד בעורף" למשך 48 שעות ביישובים הנמצאים במרחב של עד 40 קילומטר מרצועת עזה. בצו כתב נתניהו: "מששוכנעתי שקיימת הסתברות גבוהה שתתרחש התקפה על האוכלוסייה האזרחית אני מכריז בזאת על מצב מיוחד". מטרת המסמך היא משפטית, והיא כדי שהמדינה תישא בעלויות הנזק שנגרם במהלך ההסלמה באזור.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "ראשית, אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של משה אגדי ז"ל, וכן לשלוח איחולי החלמה מהירה ושלמה לפצועים". הוא הוסיף: "הנחיתי הבוקר את צה״ל להמשיך בתקיפות המסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה וכן הנחיתי לעבות את הכוחות סביב רצועת עזה בכוחות שריון, ארטילריה וחי"ר".

  

ראש הממשלה אמר כי "חמאס נושא באחריות לא רק להתקפות ולפעולות שלו, אלא גם לפעולות של הג’יהאד האיסלאמי והוא משלם על כך מחיר כבד מאוד. אני מבקש מאזרחי ישראל - הישמרו בקפדנות להוראות פיקוד העורף, אלה הוראות מצילות חיים. אנחנו פועלים ונמשיך לפעול כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום".

  

 

 

פגיעה בבית בדרום פגיעה בבית בדרום

 

תקיפות חיל האוויר, הלילה תקיפות חיל האוויר, הלילה צילום: איי אף פי

 

לפני פתיחת ישיבת הממשלה התייחס שר המדע אופיר אקוניס לאירוויזיון שיתקיים בשבוע הבא בתל אביב, ואמר: "אסור להעלות על הדעת שתחרות הזמר של האירוויזיון תהיה חלק מהשיקולים וצריך להגביר את המתקפות של צה"ל על המחבלים. תחרות האירוויזיון היא בתחתית סדר העדיפויות של ביטחון אזרחי ישראל. הדיווחים על הפסקת אש אינם נכונים ואין סיבה לעצור את האש ברצועת עזה. מאוד מקווה שנגיע לזה בהקדם כדי שמחר תושבי הדרום יחזרו לשגרה. תפקידנו לספק את זה ונספק את זה". 

 

בטקס של המשטרה במטה הארצי בירושלים, לקראת יום העצמאות, אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי "גם אם מטסי יום העצמאות ילוו ברצף של גיחות תקיפה בעזה וגם אם אש המנגלים תצטרף לאש שנמטיר על ארגוני הטרור, אנו נממש את צוואת הנופלים". ארדן הדגיש: "אירועים תרבותיים או לאומיים לא צריכים להשפיע - לא אירועי יום העצמאות ובטח לא האירוויזיון. יש להעצים את התקיפות בעזה. עלינו לחדש את הפגיעה בראשי הזרוע הצבאית של החמאס". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x