$
בארץ

מתחדש המאבק למינוי פרופ' אמיתי לנגידה בקרן גרמניה-ישראל

במכתב ששלח ועד ראשי האוניברסיטאות נכתב כי ראוי שדווקא כעת, אחרי הבחירות, הממשלה החדשה תבהיר שטובת המדינה בחיזוק המדע נמצאת מעל לכל שיקול פוליטי

משה גורלי 13:3130.04.19

המאבק נגד החלטת שר המדע אופיר אקוניס לסכל את מינוייה של פרופ' יעל אמיתי לתפקיד נגידה בקרן גרמניה-ישראל מתחדש. במכתב ששלחו היום לשר עורכות הדין רחל בן-ארי וענת לזר בשם אמיתי עצמה וועד ראשי האוניברסיטאות נכתב כי החלטתו (שניתנה שוב בעקבות פסיקת בג"ץ) "משקפת התעלמות מן העובדה כי תפקידך הוא לקדם את המחקר המדעי במדינת ישראל. בחוסר סבירות קיצוני, ותוך פגיעה אנושה ובלתי מידתית בחופש הביטוי, דבקת בהחלטתך שלא למנות את פרופ' אמיתי, מדענית מבריקה שנמצאה על ידי משרדך כמתאימה ביותר לייצג את ישראל בקרן".

 

 

פרופ' יעל אמיתי פרופ' יעל אמיתי

 

בג"ץ, כזכור, ביטל את החלטת אקוניס ככל שנומקה בבביצוע עבירה פלילית לכאורה של אמיתי בחתימה לפני 17 שנה על עצומת תמיכה בחיילי צה"ל שסירבו לשרת בשטחים. אולם אחד משופטי בג"ץ, אלכס שטיין, סלל לאקוניס נתיב סירוב חילופי כשאיפשר לו לשקול את מועמדותה של אמיתי ב"שיקולי ההתאמה הערכית". אקוניס אכן שקל, ובאופן לא מפתיע נותר דבק בהחלטתו הראשונה לפסול את אמתי. הוועד ואמיתי מחדשים את המאבק במכתב שמפציר באקוניס לזנוח את המניע הפוליטי כי הבחירות כבר מאחורינו: "אנו תקווה כי חרף החלטתך הקודמת אשר ברי כי התקבלה מתוך רצון ברור לשרת אינטרסים פוליטיים", נכתב, " החלטתך החדשה תשקף רוח חדשה. דווקא עכשיו, אחרי הבחירות ראוי שהממשלה החדשה תבהיר באופן ברור שטובת המדינה בחיזוק מדע בלתי תלוי ופורץ דרך, חייבת להיות מעל כל שיקול פוליטי".

 

אופיר אקוניס אופיר אקוניס צילום: גיא אסיאג

 

 

המכתב מפרט נזקים לישראל שכבר נגרמו כתוצאת מפסילת אמיתי. "הזעזוע בצד הגרמני מעירובם של שיקולים פוליטיים בהחלטה לא התמצה בהבעת עמדה עקרונית בלבד, וכידוע זמן קצר לאחר שנודע דבר ההחלטה, התפטרו מן החברות במועצת הנגידים של הקרן פרופ' אוטה פרוורט ופרופ' בריגטה רודר אשר ייצגו בקרן את גרמניה, וזאת במחאה על ההימנעות ממינויה של פרופ' אמיתי בנסיבות העניין והנזק שנגרם ל- GIF כתוצאה מכך. מאז, נמנעה ממשלת גרמניה מלמנות מחליפים לנציגות שהתפטרו, למיטב הידיעה מתוך רצון להמתין להתבהרות התמונה בעניין לסיום פרשייה זו".

 

המכתב מניח שלא רק שההחלטה לא תשונה אלא אפילו הפניה לא תזכה לתשובה ולכן הוא מסתיים בהודעה שיוגש בג"ץ במקרה זה.

 

פרופ' רון רובין, יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת חיפה: "החלטת השר היא בלתי סבירה, שכן היא מערבת שיקולים פוליטיים זרים בהחלטות מקצועיות, ופוגעת באופן בלתי מידתי בחופש הביטוי ובחופש העיסוק של פרופ' יעל אמיתי. דווקא עכשיו אחרי הבחירות, ראוי שהממשלה החדשה תבהיר באופן ברור שטובת המדינה בחיזוק מדע בלתי תלוי ופורץ דרך חייבת להיות מעל כל שיקול פוליטי. במידה והשר לא יחזור בו, אנו נגיש עתירה נוספת לבג"ץ שיכריע בסוגייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x