$
דעות

הרפורמה בנמל חיפה תקועה בשער

נמל חיפה אמור לצאת במכרז לקליטת משקיע, שיהפוך אותו לתחרותי יותר מול נמל סיני חדש שייפתח בחיפה בעוד כשנתיים. אם ככה נראית ההשקעה בטכנולוגיה וכך נראה השירות, הסיכוי שיימצא משקיע נראה כמו חלום רחוק

ליאור גוטמן 08:5930.04.19

מועצת המובילים והמסיעים, גוף לובי של תעשיית ההובלה הישראלית, הוציאה אתמול הודעה בהולה שבה קראה לכל בעלי המשאיות לא להגיע לנמל חיפה. "כבר מספר ימים שישנן תקלות בתפעול השערים החדשים של נמל חיפה. בעקבות כך, נגרמים פקקי ענק בכניסה ובתוך הנמל", נכתב שם.

 

 

 

בדיקת "כלכליסט" מעלה ששער כניסה חדש בנמל חיפה פשוט לא מתפקד. בעת התקנת השער, הוא נחשב לחדשני ומתקדם, בין היתר בשל אפשרות לבדיקת כל המידע של המשאיות תוך כדי נהיגה, לוודא מספר משאית, מספר מכולה, מטען נהג, לבצע שקילה אוטומטית ועוד שלל פעולות המייעלות את העבודה. 90% מהסחורות שנכנסות ויוצאות מישראל עוברות דרך נמלי חיפה ואשדוד, ולכן קשה להפריז בחשיבות מהירות ויעילות העבודה בהם.

 

נמל חיפה נמל חיפה צילום: רויטרס

 

פרויקט להקמת שער מתקדם בוצע גם בנמל אשדוד וגם בנמל חיפה, בעלות של כ־120 מיליון שקל ובסיוע פיננסי של חברת נמלי ישראל, הרגולטור לתחום הנמלים. אלא שהמערכות המתקדמות לכאורה ספק קרסו ספק נתקלו בבאגים - וכל מי שמנסה להוציא או להכניס לישראל סחורות תקוע בכניסה.

 

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר יו"ר המועצה גבי הרוש כי "הגיבוי לפעילות השערים החדשים זה רק מארה"ב, והנה פתאום מאות משאיות עומדות על הציר הראשי ואין מענה. באשדוד התגברו על התקלה בסוף החג, אבל בחיפה לא. המשמעות של זה היא לעמוד שש שעות עם המשאית. כל יום בעיכוב פריקת אונייה זה 100 אלף דולר. החוצפה הכי גדולה היא שבנמל חיפה לא הוציאו הודעה מסודרת".

 

בנמל חיפה מכירים את הבעיות ואומרים ש"הנמל עובד החל מהשבוע עם שער חדש. כחלק מקליטת הטכנולוגיה החדשה, ישנם עדיין חבלי לידה לא מעטים הגורמים לעומס כבד בשעות הבוקר והצהריים. אנו מתנצלים על העיכובים ופועלים לתקן כל ליקוי שמתגלה״.

 

מעבר לציבור היצואנים והיבואנים שנתקע, ומעבר לעלות הנוספת של מחירי הסחורות שתגולגל על הצרכן רק כי האונייה עמדה עוד כמה ימים ברציף, נמל חיפה אמור לצאת בימים אלו במכרז לקליטת משקיע, במסגרת הרפורמה הגדולה שאושרה שם. המשקיע הזה אמור להביא מיליארד וחצי שקל לרכש וציוד, ולקבל בתמורה את פעילות הנמל - ולהפוך אותו לתחרותי יותר מול הנמל הסיני החדש שייפתח בחיפה בעוד כשנתיים. אם ככה נראית ההשקעה האחרונה בטכנולוגיה שם, ואם זה השירות ללקוחות, הסיכוי שיימצא משקיע לנמל נראה כמו חלום רחוק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x