$
בארץ

קיצוץ של 5% בשכרם של בכירי מאוחדת כתנאי לתוכנית הבראה לקופה

כך על פי הסכמי הייצוב עליהם חתומה הקופה ובעקבות הגירעון הגבוה לו נקלעה; לפי האוצר, הנהלת מאוחדת גם התחייבה להפחית את תקציב השיווק העצמי

אדריאן פילוט 20:1129.04.19

המשבר הפיננסי החמור אליו נקלע קופת חולים מאוחדת גובה גם מחיר מבכירי הקופה שיאלצו לוותר על 5% משכרם השנתי.

 

 

 

הסכמי הייצוב שחתמו משרד האוצר, משרד הבריאות וקופות החולים עבור השנים 2017-2019 כוללים סעיף לפיו אי עמידה בגירעון בהתאם להסכם יגרום באופן אוטומטי לקיצוץ בסך 5% מהשכר השנתי של אותם בכירים. נזכיר כי סעיף דומה הוכנס להסכמי הייצוב גם של כללית ומכבי - שתי הקופות הגדולות במדינה.

 

המנכ"לית רגב רוזנברג המנכ"לית רגב רוזנברג צילום: רועי בן משה

 

לפני שבוע וחצי נחשף באתר "כלכליסט" מתווה הפתרון למשבר בקופה. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נועד עם יו"ר מאוחדת, איל גבאי, ועם מנכ"לית הקופה, סיגל רגב- רוזנברג וגיבשו את המתווה. בישיבה השתתפו גם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש חטיבת הרגולציה, מוריס דורפמן.

 

לפי המתווה, תמונה ועדת בדיקה בעניין הגירעון בתיאום עם הממשלה, ימונה משקיף מטעם משרד הבריאות לדירקטוריון, והקופה תציג עד סוף חודש אפריל תוכנית התייעלות הכוללת מכירת נכסים במידת הצורך. כמו כן, סוכם כי במסגרת תוכנית ההתייעלות השירות למטופלים לא ייפגע. עוד נודע ל"כלכליסט" כי ליצמן יפנה למנהלי הקופות האחרות כדי שלא ינצלו לרעה את המצב בו נמצאת הקופה לצורך העברת מבוטחים בתקופה זו.

 

גירעון עתק לקופה

לפני כשבועיים נחשף כי במקום גירעון מתוכנן בסך 280 מיליון שקל ב-2018, הקופה נקלע לגירעון של 440 מיליון שקל. בעקבות המשבר, מאוחדת דרשה לפתוח את הסכמי הייצוב (סיוע ממשלתי) עליהם חתמה מול הממשלה בדצמבר האחרון לפיו היא תקבל 540 מיליון שקל. ללא סיוע מיידי הקופה עלולה לסיים את שנת 2019 (השנה אחרונה להסכם) עם גירעון של כחצי מיליארד שקלים - סכום עתק עבור גוף שמחזיק רק 14% מסך המבוטחים. לפי הקופה, הגירעון נגרם בתום לב אחרי סדרה של מהלכים רבים שהיא ביצעה כדי לשפר את רמת התחרותיות שלה. בין השאר,

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "במסגרת הסכם הייצוב עליו חתומה מאוחדת, הקופה התחייבה לקצץ בשכר ההנהלה הבכירה ולהפחית את תקציב השיווק העצמי, ככל שאינה עומדת ביעדי ההסכם. כך שלא מדובר ביישום של סנקציה על ידי האוצר. מאוחדת עצמה צריכה לפעול בהתאם להתחייבותה בהסכם".

 

ממאוחדת לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x