$
בארץ

ישראמקו ותמר פטרוליום עתרו לביטול זכיית לווייתן בחוזה של חברת החשמל

שותפות לווייתן זכתה במכרז לאספקת גז ל-2021-2019 בעלות כוללת של עד כמיליארד דולר. שותפות הגז ישראמקו, יחד עם תמר פטרוליום, דור חיפושי גז ואוורסט תשתיות טוענות כי העותרות טוענות שבמכרז נפלו פגמים חמורים. בשל אחזקות עקיפות שיש לדלק קידוחים של תשובה גם בתמר פטרוליום, הרי שדלק קידוחים למעשה תובעת את עצמה

ליאור גוטמן 13:0018.04.19

ירי בנגמ"ש במאגר הגז תמר: שותפות הגז ישראמקו, יחד עם תמר פטרוליום, דור חיפושי גז ואוורסט תשתיות, הגישו הבוקר (ה') עתירה מינהלתית לביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בבקשה להקפיא את זכייתה של שותפות לווייתן במכרז הגז האחרון של חברת החשמל.

 

 

 

כפי שנחשף בכלכליסט, שותפות לווייתן זכתה החודש במכרז החדש של חברת החשמל לאספקת גז טבעי ל-2021-2019. היקף המכרז קטן יחסית - מדובר אספקה של כ-4 מיליארד מ"ק גז טבעי בעלות כוללת של עד כמיליארד דולר. במכרז התמודדו שנ  גופים - שותפות תמר ושותפות לווייתן. בשני המאגרים שותפים דלק קידוחים ונובל אנרג'י האמריקאית עם אחזקות של מעל ל-50% (85% בלווייתן, מתוכם כ-45% לדלק והשאר נובל אנרג'י; כ51% בתמר, כאשר 25% נובל והשאר דלק קידוחים). 

 

הצעות התמחור למכרז היו זהות וברמה של כ-4.8 דולר ליחידת חום, כך שלכאורה חברת החשמל יכלה לרכוש את כל הגז ממאגר תמר, את כולו ממאגר לווייתן או לפצל ברמה כזו או אחרת את הרכש.  

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

באופן אירוני, המחזיקות תופסות לכאורה כ-53% ממאגר תמר, אולם בשל אחזקות עקיפות שיש לדלק קידוחים גם בתמר פטרוליום, אחת הנגזרות שיש לעתירה היא שדלק קידוחים למעשה תובעת את עצמה.

 

העותרות טוענות שבמכרז נפלו פגמים חמורים, ובראשם האמירה שחברת החשמל הוסיפה לכאורה ובדיעבד אמות מידה חדשות למכרז, כך שבמקום התמקדות רק בנושא התמחור נוסף שיקול של "גיוון מקורות אספקה", כלומר רכש גז חדש שלא ממאגר תמר, הוא ספק הגז היחיד למשק הישראלי נכון לנקודת הזמן הזו.

 

לפיכך, העותרות דורשות להצהיר שהחלטת ועדת המכרזים של חברת החשמל בדבר זכיית שותפות לווייתן במכרז היא פסולה. בנוסף נדרש ביהמ"ש להחזיר לוועדת המכרזים את כלל הנתונים ולהורות לה לשקול אפשרויות אחרות או להורות על ביטול המכרז. במקביל הוגשה בקשה להוצאת צו ביניים שמונע מחברת החשמל להתקדם עם המכרז ובוודאי שלא לחתום עליו סופית.

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה לעתירה שהיא "ניהלה הליך תחרותי בהתאם לכל דין, לאספקת גז טבעי במטרה להוזיל את עלות רכש הגז, ולהגדיל את הזמינות, האמינות והביטחון האנרגטי באספקת גז. עם סיום ההליך, ורק לאחר שלא זכתה בו, העלתה שותפות ישראמקו, ביחד עם שותפים נוספים במאגר הגז 'תמר', טענות כנגד ההליך ותוצאותיו. הטענות נבחנו ונדחו אחת לאחת על ידי החברה באופן מנומק וסדור בהיותן משוללות כל בסיס".

 

משותפות לווייתן סרבו להתייחס.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x