$
בארץ

ריבלין העניק את המנדט לנתניהו: "העם אמר את דברו"

ראש הממשלה הגיע למשכן הנשיא בירושלים לאחר שהשיג 65 ממליצים. השניים קיימו פגישה בארבע עיניים ולאחריה חתם ריבלין על כתב המינוי של נתניהו. ריבלין: "אין יותר 'אנחנו והם'. עכשיו זה רק אנחנו. זה הזמן להפסיק להילחם 'בהם' ולהתחיל להילחם על הבית המשותף שלנו"

ynet 20:1217.04.19

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין הטיל הערב (רביעי) על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שזכה ל-65 ממליצים, את מלאכת הקמת הממשלה הבאה. נתניהו הוזמן למעון הנשיא והשניים מסרו הצהרות.

 

"בידיו הפקדנו ברגע זה את כתב המינוי, לנסות ולהרכיב את הממשלה הבאה", פתח ריבלין את דבריו. "בדמוקרטיה הרוב מכריע, והרוב אמר את דברו. הוא אמר את דברו בבחירות אלה. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת הבחירות, המשנה לנשיאה השופט מלצר, פתחתי בהתייצעויות עם נציגי הסיעות עוד בטרם פרסום התוצאות.

 

הנשיא ריבלין ובנימין נתניהו במשכן הנשיא בירושלים הנשיא ריבלין ובנימין נתניהו במשכן הנשיא בירושלים צילום: חיים צח, לע"מ

 

 

"בהחלט גם לקחנו בחשבון שינויים בתמונת המנדטים, אבל התמונה הכללית הייתה ברורה", המשיך הנשיא. "לאחר שנועצתי עם נציגי כל הרשימות הנבחרות בהתייעצות שהייתה לראשונה גלויה ושקופה לכל הציבור, הריני להודיע כי 65 חברי כנסת המליצו עליך, ראש הממשלה היוצא וח"כ בנימין נתניהו כמי שתוטל עליו מלאכת הרכבת הממשלה.

 

"אדוני, אתה מקבל היום את כתב המינוי להרכבת הממשלה. זכית, זו הפעם החמישית, באמונו של העם היקר הזה היושב בארצנו. עליך מוטלת האחריות להרכיב ממשלה בזמן שמשימות כבדות מוכנות בפני הממשלה והכנסת הנכנסות, קואליציה ואופיזציה כאחת.

 

מיצוב ופיתוח מעמדה הביטחוני-והמדיני של מדינת ישראל לאור האתגרים שאתה יודע עליהם היטב, בחזתיות השונות וכן לצד כל אתגר יש תמיד הזדמנות, לאור ההזדמנויות שאולי יעמדו לפתחנו. כמו כן, צמצום וסגירת הפערים החברתיים. העוצמה החברתיתי כלכלית שלנו היא המפתח לעוצמה הביטחונית והמדינית שלנו. רק ישראל חזקה מבפנים היא ישראל חזקה מבחוץ ומחוץ. ולבסוף, איחוי הפצעים והקרעים שנפערו בינינו בתוך המערכת של החברה בישראל".

 

ריבלין הוסיף: "עברנו מערכת בחירות קשה. מכל הכיוונים נאמרו דברים שלא היו אולי צריכים להיאמר לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית. קיר הברזל הוא קיר שיש להציב ביניו לבין האויבים שלנו, לא בתוך הבית, לא בתוכנו, לא בינינו וזה ברור לכולם. נגמר אנחנו והם. מעכשיו, זה רק אנחנו. זה הזמן להפסיק להלחם בהם ולהתחיל להלחם על החזרת האמונה באנחנו, כפי שאנחנו למדנו בהיותנו ילדים כאן בארץ.

 

"נלחם על הבית המשותף שלנו, שחילונים, דתיים, יהודים וערבים מימין ומשמאל יכולים למצוא בו את עצמם כשותפים שווים. האחריות לכך מונחת על כתפי כל סיעות הכנסת, והיא מונחת יותר מכל על כתפיך ועל כתפיך, אדוני ראש הממשלה.

 

"לצערי, בכנסת הנוכחית נראה הרבה פחות נשים", אמר ריבלין. "איבדנו כוח נשי חיוני לכנסת ולממשלה. אני מקווה שבכנסת ובממשלה, ששתיהן נכנסות היום לתפקדן, נראה נשים בתפקיד שרות ויו"ר ועדה, ונוודא שהקול הנשי נוכח ונשמע בעוצמה לגופו של עניין וכמסר לציבור כולו.

 

בסוף דבריו אמר ריבלין: "ברשותך, בנימה אישית. התרגשתי מאוד מהאיחולים והתפילות של נציגי כל הסיעות לרפואתה ולהחלמה של רעייתי נחמה. התרגשתי מהמילים הכנות שיצאו מהלב ונכנסו אל הלב. לא פחות מכך, התרגשתי מההתלכדות של נציגי כל הקשת הפוליטית בדאגה כנה לשלומה ולרפואתה. יחד עם כל העם בישראל, אני מתפלל להצלחתה ולשגשוגה של מדינתנו, מדינת ישראל ושל החברה בישראל".

 

בשבועות שלפני הבחירות תקף נתניהו בשיחות סגורות את הנשיא והאשים אותו בכך שהוא מחפש הזדמנות שלא להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. עוד לפני כן נתניהו האשים את ריבלין באופן פומבי בתכנון מזימה חתרנית להדחתו בשיתוף פעולה עם גדעון סער - ביום שלאחר הבחירות.

 

מוקדם יותר היום מסר יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר לריבלין את תוצאות הבחירות הרשמיות. עם קבלת התוצאות אמר ריבלין: "ביומיים האחרונים קיימנו התייעצויות עם נציגי הרשימות ובעוד מספר שעות אטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד עליו המליצו. כולי תקווה שנשוב לשגרת החיים עם ממשלה שתהיה אם אפשר גדולה ויציבה ושתשקף את רצון העם".

 

עוד אמר הנשיא כי "מערכת הבחירות האחרונה טמנה בחובה אתגרים שכמותם טרם ראינו. נוכחנו לדעת שהטכנולוגיה היא כלי חשוב להגברת השקיפות. מאידך היא עלולה לשמש כלי נשק להתנגחות משולחת רסן. חברי ועדת הבחירות התייצבו בקול ברור ואמרו - 'ארור מכה רעהו בסתר'. מסך המחשב איננו שריון חסין כל".

 

השופט מלצר אמר היום: "לתוצאות אחראי הציבור, לתקינות והגינות ההליך אנחנו היינו אחראים. היו לנו שני אתגרים מיוחדים. האחד - החשש מפני התקפת סייבר לאור לקחים מבחירות במדינות אחרות בעולם.

 

"גייסנו את גופי הביטחון השונים שעשו בשקט, בצנעה וללא פרסום עבודת קודש וגם הצליחו. השני - הדאגה שכל חייל באשר הוא נמצא יוכל להצביע, ואכן כך היה. ביום הבחירות גייסנו לטובת ועדת הבחירות את כל החיילים הבודדים ואלה שיש להם קשיים כלכליים שיעבדו כסדרנים וסידרנו להם משכורת נוספת".

 

"בימים האחרונים ניסו לערער לצערי את הלגיטימיות של התוצאות על ידי השגות שנבדקו כולן על ידינו", אמר מלצר. "כל השגה באשר היא נבדקה. לשקיפות יש מחירים, יש מי שמנסה להיבנות מטעויות למרות שהן מתוקנות. אני קיבלתי בסלחנות את הניסיונות האלה כי לא תופסים אף אדם בשעת צערו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x