$
בארץ

עובדי פריגו בירוחם דורשים להוציא צו מניעה למכירת המפעל

לאחר שהגיעו למבוי סתום במו"מ עם ההנהלה על רקע גובה מענק המכירה לעובדים, הם יחרימו מחר את טקס הרמת הכוסית לחג הפסח. חיים בן אבו, יו"ר ועד העובדים: "זו הפנינה של ירוחם. במידה וועד העובדים ירגיש כי קיימת סכנה נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו לרבות צעדים ארגוניים"

צלי גרינברג 13:5916.04.19
עובדי מפעל פריגו בירוחם ביקשו היום (ג') מההסתדרות להוציא צו מניעה למכירת המפעל והודיעו על סכסוך עבודה. זאת לאחר שהצדדים הגיעו למבוי סתום במשא ומתן על הסכם ברקע מכירת המפעל לאחת הקרנות הבוחנות רכישתו.

 

 

 

פיצוץ המשא ומתן קרה לאור מחלוקת על גובה מענק המכירה לעובדים, והביא לקריאת העובדים להחרים מחר את טקס הרמת הכוסית לחג הפסח. חיים בן אבו, יו"ר ועד העובדים של המפעל, אמר לכלכליסט, כי "זו הפנינה של ירוחם, ולא יעלה על הדעת שהמפעל יימכר במיליארדי דולרים והעובדים לא יזכו לדאוג לביטחונם התעסוקתי".

 

מפעל פריגו בירוחם מפעל פריגו בירוחם צילום: חיים הורנשטיין

 

במכתב שכתב הוועד להנהלת החברה, והגיע לידי כלכליסט נכתב, כי "אנו פונים אליכם לשמור על מערכת יחסי העבודה במפעל שהיא מודל לחיקוי. דרישת נציגות העובדים לאחר המו"מ והתייחסותנו לתשובות ההנהלה, לטובת חתימה על ההסכם הם: אירוע קיץ לכלל עובדי החברה, הסכם לשנתיים החל מסיום ההסכם המקורי, בונוס שנתי, רשת בטחון של 5 שנים במסגרתה המפעל לא יועתק מירוחם, סכום הרווחה פר עובד יעלה מ-3,400 ל -4,200 שקל, יינתן מענק מכירה בגובה 3,500 שקל לכל שנת עבודה לכלל עובדי המפעל, ומענק חד פעמי לקופת הוועד בגובה מיליון שקל. כפי שכבר צויין וסוכם לא ייחתם שום הסכם מכירה עם גורם כזה או אחר לפני חתימה עם ועד עובדים והאיגוד המקצועי על ההסכם שיכיל כמפורט לעיל. במידה וועד העובדים ירגיש כי קיימת סכנה נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו לרבות צעדים ארגוניים".

 

במכתב התגובה של החברה שהגיע גם הוא לידי כלכליסט ואשר עליו חתום יוסי גל, סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה, נכתב, כי "אנו מבינים שהצעתנו נדחית ולפיכך אנו מושכים את הצעתנו. מבקשים לומר שאנו מאוכזבים מאד מדרישותיכם המופרכות במענה להצעה הנדיבה של החברה, הצעה שניתנה מתוך מחווה של רצון טוב ולא ממקום של חובה כלשהי. בהקשר לעסקת שינוי הבעלות, כפי שנהגנו בעבר, אם וכאשר העסקה תתקדם, נמשיך להיות מחויבים לעקרון ההיוועצות עם הוועד, זו היא חובתנו החוקית היחידה, אך לא יותר מכך".

 

פריגו, הנסחרת בבורסה בניו יורק בשווי 6.8 מיליארד דולר, היא חברת תרופות אמריקאית, שעיקר פעילותה הוא בתחום התרופות ללא מרשם (OTC), ובמקביל פועלת לייצור תרופות מרשם גנריות, שעיקרו מתבצע במפעל בירוחם .

 

מפעל החברה בירוחם מעסיק כ-650 עובדים והוא חלק מפעילות החברה בייצור תרופות המרשם, הכוללת עוד 2 מפעלים נוספים קטנים ממנו במינסוטה ארה"ב. בין הקרנות והחברות המבקשות לרכוש את המפעל נמצאת גם קרן אפולו האמריקאית, שנציגיה ביקרו במפעל, והסכום המוערך לרכישתו עומד על 2.5 מיליארד דולר.

 

לאור סכום הרכישה ואופי הרוכשת הפוטנציאלית, החליטו העובדים לחזק את זכויותיהם במסגרת הסכם המכירה של המפעל ולקבל חלק מסכום המכירה הגבוה יחסי, באמצעות מענקי מכירה.

 

בחודש אוגוסט 2018 פריגו החליטה לסיים פעילותה בתחום ייצור תרופות עם מרשם ולמכור את כלל הפעילות בתחום (המפעל בירוחם ו-2 המפעלים במינסוטה ארה"ב), ולהישאר עם פעילות התרופות ללא מרשם בלבד.

 

בפריגו העריכו, כי היציאה מהפעילות תושלם במהלך המחצית השנייה של 2019, ובכך תסכם כ-15 שנה של אחזקה בו, לאחר שרכשה אותו מחברת התרופות הישראלית אגיס בשנת 2004. גם בעת מכירת המפעל מאגיס לידי פריגו דרשו העובדים מענק מכירה, והגיעו להסדר עם ההנהלה על תנאיהם והמענק ללא עיצומים או שביתות.

 

מהחברה נמסר בתגובה: "מרגע קבלת ההחלטה האסטרטגית של חברת פריגו לבחון פיצול או מכירה של עסקי ה- RX, הכוללת את כל הפעילות בישראל ומרכזים נוספים בארה"ב, קיימה הנהלת החברה בישראל תהליך היוועצות מוקפד ובשקיפות מלאה עם ועד העובדים במפעל בירוחם, ובליווי ההסתדרות, במסגרתו הם עודכנו בפרטי התהליך באופן שוטף. בנוסף, התנהל משא ומתן במסגרתו הסכימה החברה להאריך את ההסכם הקיבוצי הקיים לתקופה משמעותית נוספת וכן לשלם מענק מכירה מיוחד לכלל עובדי פריגו ישראל- כל זאת גם עוד לפני שגובשה עיסקה מחייבת. אנו נמשיך לנהוג בהוגנות כלפי העובדים ובשקיפות מלאה גם בהמשך. נדגיש כי הפעילות המדוברת היא פעילות צומחת ורווחית שפריגו השקיעה בה עשרות מיליוני דולרים ולראיה, המפעל ומרכז המו"פ בירוחם ממשיך לגייס עשרות עובדים בשנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x