$
בארץ

כך ישפיע חוזה הגז של חברת החשמל על הכיס שלנו

שותפות לווייתן זכתה במכרז ותספק עד 5 מיליארד מ"ק גז לחברת החשמל - שמעריכה שמדובר בחיסכון של 650 מיליון שקל † האם גם אנחנו נרגיש הוזלה בחשבונות החשמל? שאלות ותשובות

ליאור גוטמן 08:1708.04.19

שותפות הגז לווייתן זכתה במכרז החדש של חברת החשמל, ותספק לה בין 4 ל־5 מיליארד מ"ק גז טבעי. החוזה בהיקף כספי של עד מיליארד דולר, ולתקופה של כשנתיים. מועד האספקה מתוכנן לסוף 2019, אז יהפוך מאגר לווייתן למסחרי, כאשר ההערכות במשק החשמל מתמחרות את החוזה סביב 4.7 עד 4.9 דולר ליחידת חום. האם החוזה החדש ישפיע גם על הכיס שלנו? שאלות ותשובות.

 

 

 

מה קרה?

חברת החשמל יצאה למכרז מול שני ספקי הגז היחידים בשוק - שותפות תמר ושותפות לווייתן - ולאחר כארבעה חודשים של בחינת ההצעות הכספיות, במוצאי שבת דירקטוריון החברה קבע ששותפות לווייתן היא הזוכה. במסגרת החוזה חברת החשמל לא מחויבת לרכש מינימלי, ואם לווייתן לא תוכל לספק את הסחורה, היא תוכל לרכוש גז גם ממאגר תמר.

 

איך זה ישפיע על הכיס?

חברת החשמל מעריכה את החיסכון בעד 175 מיליון דולר, או כ־650 מיליון שקל. כ־70% מייצור החשמל במדינה מבוצע באמצעות גז, כך שמחירו בהחלט משפיע על תעריף החשמל, ועתה מדובר באפשרות להוזיל את התעריף בכ־3%.

 

 

מה מוזר במכרז הזה?

תנאי השוק כוללים רק שני ספקים, וזהות המחזיקים במאגרים זהה בחלקה: שותפות דלק קידוחים, יחד עם נובל אנרג'י האמריקאית, מחזיקים בכ־51% ממאגר תמר (25% נובל, השאר דלק). במקביל, שני הגופים מחזיקים ב־85% בלווייתן (45% דלק, השאר נובל). דלק קידוחים ונובל אנרג'י למעשה התחרו בעצמן.

 

זה המחיר הטוב ביותר?

לא בטוח. מתווה הגז הממשלתי לקח בחשבון את מיעוט הספקים וקבע תקרת מחיר לעסקאות חדשות של כ־4.7 דולר ליחידת חום. המציעות "נצמדו" למחיר הגבוה, כמו שרוב תחנות הדלק נצמדות למחיר הבנזין המפוקח. בעוד כשנתיים תצטרף חברת אנרג'יאן היוונית־בריטית שמפתחת את מאגרי כריש ותנין, כך שהמכרזים הבאים יכללו לפחות שלושה ספקים, עם תקווה להוזלה משמעותית יותר. בשורה התחתונה, היה אפשר לכפות תחרות טובה יותר או לפתוח את חוזה הגז למו"מ מחודש, אבל ברגע שהממשלה העדיפה תחרות מינורית - חברת החשמל ממקסמת את אפשרויותיה עד תום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x