$
בארץ

"הסכם סביר": הרגולטור נותן גיבוי לפשרה בין חברת החשמל ומצרים

בהתייחסות רשמית ראשונה שפרסמה רשות החשמל היא קובעת כי הסכם הפשרה שהושג מתקבל על הדעת "בנסיבות העניין", וכי "חברת החשמל פעלה כמיטב יכולתה ועם מיטב הכלים שעמדו לרשותה"; תומכת גם בהחלטת חברת החשמל להסתיר את המידע על ההסכם מהציבור

ליאור גוטמן 17:2903.04.19

רשות החשמל מגבה את הסכם הפשרה של חברת החשמל עם מצרים: בהתייחסות ראשונית שפורסמה היום (ד') על ידי הרגולטור קובעת הרשות ש"בנסיבות המתוארות לעיל ועל פני הדברים, על סמך מצגיה של החברה ולאחר עיון ראשוני במסמכים עליהם, בין היתר, הסתמכה החברה לצורך קבלת ההחלטה לגבי הסכם הפשרה, הרשות מתרשמת שהחברה פעלה לפי מיטב יכולתה והכלים שעמדו לרשותה לקראת החתימה על הסכם הפשרה, וכי הסכם הפשרה הוא סביר בנסיבות העניין".

  

 

פיצוץ צינור הגז ב-2011 פיצוץ צינור הגז ב-2011 צילום: רויטרס

 

מדובר בפשרה שנחשפה בכלכליסט בחודש שעבר, לפיה חברת החשמל תקבל מחברות הגז הלאומיות של מצרים כ-500 מיליון דולר, פיצוי על אי אספקת גז לפי ההסכם ביניהן מאז פברואר 2011. 

 

החוב המקורי לחברת החשמל, שנקבע במסגרת בוררות ב-2015, עמד על 1.7 מיליארד דולר, ועליו נוספו עוד כמה מאות מיליונים שהוגדרו כדמי תשלום לעורכי הדין. אתמול דיווחה חברת החשמל לבורסה שדירקטוריון החברה אישר את ההסכם בינואר, והעניין הוסתר מטעמי רגישות.

 

היום, כאמור, מתייחס הרגולטור הישיר להסכם ומסביר שהוא מחכה לעוד הבהרות, ולכן "החלטה סופית בעניין תתקבל לאחר בחינת מכלול היבטיו ולאחר קיומו של שימוע כדין". עוד טוענת הרשות, ש"חברת החשמל כבר קיבלה כיסוי מלא של עלויות משבר הגז (דרך חשבונות החשמל של אזרחי ישראל, ל"ג)", אולם בשל רגישות הנושא היא ביקשה וקיבלה את נוסח טיוטת הסכם הפשרה וכן את כתב הערבות, פרוטוקולי הדיונים בדירקטוריון החברה ומכתב כוונות לשת"פ עסקי עם חברות הגז המצריות. כמו כן, עיינה הרשות בחוות הדעת שצירפה החברה (פיננסית ומשפטיות).

 

השורה התחתונה: לתפיסת הרשות ההסכם סביר, והיא אף מחדדת שבהסכם הפשרה המקביל מול חברת EMG, בעלת צנרת הגז ממצרים לישראל, בוצעה "תספורת" של כ-89% לחוב, ואילו חברת החשמל "זכתה" לתספורת חוב של 84% "בלבד" - כלומר לכאורה להסכם טוב יותר.

 

לעניין הסתרת המידע לכאורה מהציבור, ברשות מודים ש"בהתאם לקבוע בסעיף 36 לחוק משק החשמל, מחליטה הרשות שהחלטה זו לא תפורסם עד למועד החתימה על הסכם הפשרה ולאחר פרסום דיווח מיידי בגין החתימה, וזאת לאחר שהשתכנעה שפרסום ההחלטה בשלב זה, יהיה בו כדי לסכל את החתימה על הסכם הפשרה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x