$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חשש ברשות החשמל: חוזה הגז החדש יפגע ביצרנים הפרטיים

לצד המכרז החדש סיכמה החברה עם תמר כי תפחית את השימוש בגז שלה ותפנה מקום בצנרת. החשש: חברות שיחליפו אותה ישלמו ביוקר

ליאור גוטמן 08:0003.04.19

רשות החשמל התערבה במכרז רכש הגז החדש של חברת החשמל וביקשה ממנה באחרונה לשקלל שנית את הביקוש העתידי שלה לשנים הקרובות. כך נודע ל"כלכליסט". ברשות חוששים שהחברה תרכוש גז זול לזמן קצוב, אבל שאר החברות במשק ייאלצו לשלם מחיר גבוה על גז בשל העדר אלטרנטיבות.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", חברת החשמל פרסמה מכרז גז חדש שבו היא מבקשת כ־4 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנתיים בכמיליארד דולר. אמורות להתמודד עליו שתי שותפות הגז, תמר ולווייתן.

 

 

 

 

יפתח רון טל יו"ר רשות החשמל יפתח רון טל יו"ר רשות החשמל צילום: עמית שעל

 

בד בבד, סיכמה החברה עם תמר על פתיחת חוזה הגז הישן שלה, כך שהמחיר שהיה ידוע ב־2018, כ־6 דולר ליחידת חום, יוקפא ל־3 שנים, ובתמורה תקטין החברה את היקף השימוש שלה בגז ותפנה מקום בצנרת ההולכה היחידה שקיימת בשוק. הנימוק היה שמצד אחד חברת החשמל תקבל הנחה בחוזה הגז ששווה כ־1.5% בתעריף החשמל (הצרכנים ייהנו מהנחה בשנה הקרובה), ומצד אחר תוותר על מקום בצנרת לטובת שאר המשק. רשות החשמל ביקשה מהחברה לחשב שוב את צרכיה, כי לא ייתכן שתוותר על מקום בצינור אבל "תמלא אותו מחדש" ברכש גז טרי.

 

עוד חוששים ברשות שאם חברת החשמל תוותר על מקום בצינור, מי שיקנה גז במקומה, למשל יצרני חשמל פרטיים, ייאלץ לשלם דמי תשתית יקרים וברמת תמחור שחברת החשמל שילמה עד כה, דבר שיפגע בתחנות הכוח הפרטיות ויתגלגל למשק.

 

מרשות החשמל אישרו כי "הרשות בוחנת את הנתונים ותגבש עמדתה בשבועות הקרובים".

 

מחברת החשמל נמסר: "אין קשר בין הפחתת הכמות היומית בתיקון להסכם תמר להליך התחרותי הנוסף שבו נקטה החברה לרכש גז מוזל. עם הקטנת הכמות היומית בהסכם תמר תוכל החברה לרכוש את הגז שהיא מחויבת לו בהסכם במחיר זול יותר, תוך שמירת התחייבות תמר לכמות שהיא מחויבת לה. בנוסף, תוכל החברה לרכוש גז שנדרש לה מעבר לכמות שהיא מחויבת לה בהסכם תמר ממי שייתן את ההצעה הזולה יותר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x