$
בארץ

נחשף בכלכליסט

חברת החשמל מאשרת: הסכם פשרה מול מצרים עם תספורת של כ-70%

הפיצוי בסך 500 מיליון דולר יגיע משתי חברות הגז המצריות שכשלו מתחילת 2011 לספק גז לתחנות הכוח של חברת החשמל. החברה הודתה שסגרה את הפשרה בינואר ושמרה אותה עד כה בסוד. עם זאת, בחברת חשמל עדכנו כי ההסכם הרשמי בין הצדדים טרם נחתם, ויתקיים שימוע ציבורי לפני כן

ליאור גוטמן 17:2802.04.19

חברת החשמל מאשרת היום (ג') לבורסה את חשיפת כלכליסט, לפיה היא סגרה על פשרה מול חברות הגז הלאומיות המצריות לקבלת פיצוי בהיקף של כ-500 מיליון דולר, זאת בשל אי אספקת הגז כמסוכם. מדובר בתספורת של כמעט 70% מהחוב שעמד על 1.76 מיליארד דולר. החברה אישרה עוד שהפשרה נסגרה כבר לפני כחודשיים, אך נשמרה בסוד. עם זאת, בחברה עדכנו כי ההסכם הרשמי בין הצדדים טרם נחתם, ויתקיים שימוע ציבורי לפני כן.

 

 

 

הפיצוי יגיע משתי חברות הגז המצריות (EGAS ו-EGPC) שכשלו מתחילת 2011 לספק גז לתחנות הכוח של החברה. במקור חברת ההחשמל זכתה בבוררות בינלאומית על סכום של כ-1.76 מיליארד דולר, אבל מאז הבוררות עברו כמעט 4 שנים בהם לא קרה כלום, מה גם שהחברות המצריות עוד ניסו לבטל את הפסק דין, ללא הצלחה. על פי הדיווח חברת החשמל תקבל כ-60 מיליון דולר מידיית, ושאר הכסף יגיע בפריסה של שמונה שנים ולא לפני מכתב התחייבויות מבנק מצרי לכיסוי החוב.

 

מצד אחד מדובר כאמור בתספורת משמעותית, מצד שני חברת החשמל חתמה בשנים האחרונות על הסכמי פשרה אחרים, האחרון שבהם מול קרטל ה-GIS שמכר לה ציוד תקול, נתבע על 3.7 מיליארד שקל, ובשורה התחתונה חברת החשמל קיבלה אז "רק" 465 מיליון שקל, קיזוז של 88% מהחוב. הפשרה המפורסמת יותר, שמזכירה במעט את ההסדר המצרי הנוכחי, היא זו שנחתמה בספטמבר 2016 מול הרשות הפלסטינית - אז עשתה חברת החשמל "תספורת" של 300 מיליון שקל (מתוך חוב של כ-1.7 מיליארד שקל), בעקבות חוב שנולד לאחר שהפלסטינים סירבו במשך תקופה ארוכה לשלם עבור צריכת החשמל שלהם, כולל זו ששימשה אותם במהלך מבצע צוק איתן.

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך צילום: אוראל כהן

 

מי שמנסה להתערב בפשרה היא רשות החברות הממשלתיות שאתמול שלחה מכתב וביקשה דיון שני בחוב, תחת הטענה הערטילאית שאפשר אולי להוציא יותר כסף. כמה יותר? הרשות לא מתערבת ונותנת לחברת החשמל "לשבור את הראש". חברת החשמל מגובה במסמכים ובבנקים בינלאומיים שבחנו את הסדר הפשרה, ולתפיסתה זה המקסימום שהיה אפשר להוציא, בוודאי כשלוקחים בחשבון את המורכביות הפוליטיות (חברה ממשלתית ישראלית מול שתי חברות ממשלתיות מצריות). כך או כך, חברת החשמל טוענת שהפשרה נסגרה כבר בינואר, והיא נשמרה עד היום מטעמי סודיות.

 

שימוע לפני סיכום סופי

בחברת החשמל מבהירים עם זאת ש"לא נחתם עדיין שום הסכם עם חברות הגז המצריות" ושהם "דיווחו בשקיפות מלאה על ההבנות שהושגו לרשות החברות הממשלתיות ולרשות החשמל". טענה זו, ככל שתתברר כנכונה, שומטת את הקרקע מההאשמות כאילו מישהו הסתיר משהו מהמדינה, כמו גם מהעובדה שחלק מחברי הכנסת כינו את המהלך "מחטף".

 

בחברת החשמל מבטיחים שבכל מקרה אם וכאשר יחתם ההסכם הסופי הוא יכלול "תנאי מתלה של אישור רשות החשמל, שיינתן רק לאחר קיום שימוע ציבורי, ולפיכך ייכנס ההסכם לתוקף רק לאחר קבלת האישור האמור".

 

בחברה מסכמים שכמו שהשיגו הקפאת מחיר הגז בחוזה שלהם ממאגר תמר - ועל ידי כך הורדה עתידית של מחיר הגז והחשמל לציבור - כך גם במקרה המצרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x