$
בארץ

פרשנות

היועמ"ש מציג באיחור: הסדר להכשרת ניגוד עניינים לליצמן

בלשכת היועמ"ש נזכרו לאחר עשור לערוך לסגן שר הבריאות ליצמן הסדר ניגוד עניינים. זו הוכחה נוספת לכך שהתחום פרוץ לחלוטין

אדריאן פילוט 08:4302.04.19

באיחור לא אופייני אפילו בקנה מידה ישראלי, בלשכת היועץ המשפטי לממשלה סיימו לערוך הסדר ניגוד עניינים לח''כ יעקב ליצמן, מי שכיהן בעשור האחרון - למעט שנה אחת - כשר או סגן שר הבריאות של ישראל.

 

 

לקח ליועץ המשפטי לממשלה כמעט עשור לבדוק את ניגודי העניינים של יו''ר יהדות התורה והתשובה הגיעה שבועיים וחצי לפני הבחירות (ב־24 במרץ). במכתב התגובה ששיגרה המשנה ליועץ המשפטי, עו''ד דינה זילבר, הממונה על עריכת ההסכמים מהסוג הזה, היא מסבירה כי היוזמה לערוך לו הסכם כזה נובעת "בעקבות ידיעות שונות שהופנו אל היועמ"ש".

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

הנוהל נשכח

 

אז מה מגלה מכתבה של זילבר? בנו של ליצמן, יחיאל, הוא ספק מדרסים ואורתופדיה הפועל בבית שמש עבור קופת חולים מאוחדת אך לא באופן ישיר כי "אדם אחר שנבחר על ידי קופת החולים כזכיין לאספקת מדרסים במגזר החרדי העביר אליו את הזכות לאספקת מדרסים לפי אותה זכיינות" - בחור בר מזל יחיאל ליצמן; הגיס - הרב שלום גרינבוים - העניק שירותי דת בבית החולים משגב לדך שבבעלות מאוחדת; האחיין עובד כמשגיח כשרות בבית החולים אסותא אשדוד; אשתו עובדת זה שנים רבות בעיתון "המודיע" -  השייך לחסידות גור של ליצמן שבעבר גייס כסף עבור אותו עיתון והציל אותו מקריסה. איפה היה היועץ המשפטי לממשלה עד כה? הרי אין מדובר בסוכני מוסד הפועלים בהסתר, הרחק מהעין הציבורית.

 

מכתבה של זילבר מפרט בהסברים משפטיים מורכבים מדוע אין בעיה של ניגוד עניינים עבור ליצמן למעט במקרה אחד בלבד: אחרי שליצמן סייע להשיג כסף לעיתון "המודיע", הוא - יחד עם צוותו - "מנוע" מלהחליט על זהות עיתונים שבהם יפורסמו מודעות של המשרד.

כדאי לשים לב לפתח הדברים של זילבר: "אבקש לחזור ולהדגיש את חובתך כסגן שר, לדווח על זיקות אישיות שעלולות להעמידך במצב של חשש לניגוד עניינים", ומבשרת לו שקיים זה כבר שש שנים שאלון שעל כל שר למלא בנידון. טוב שנזכרו בייעוץ המשפטי לתזכר את השר - בסוף מרץ 2019 - שיש נוהל מתחילת 2013.

 

אלא שהדבר המעניין ביותר - שמתאר נאמנה את המעמד ההזוי של הסדרי ניגוד העניינים בישראל – הוא תגובת משרד המשפטים לאירועים התמוהים סביב הסיפור הזה. "חוות דעת למניעת ניגוד עניינים נערכות לפי הצורך בהקדם האפשרי ומיד כאשר מתעורר מידע המעורר חשש לניגוד עניינים. בשאלון שהגיש סגן השר ליצמן עם תחילת כהונתו הנוכחית לא צוין מידע שמעורר חשש לניגוד עניינים", מסבירים במשרד.

 

"אין זיקה אישית"

 

עוד צוין בתגובת המשרד כי "באשר לקשר של סגן השר ליצמן לחסידות גור - מדובר בהשתייכות קהילתית ודתית שאינה מהווה זיקה אישית המעוררת חשש לניגוד עניינים. החשש שנבחר ציבור יפעל באופן סקטוריאלי אינו מהווה חשש לניגוד עניינים במובן המשפטי. חובתו של השר להימנע מהשפעה פסולה של זיקות פוליטיות וקהילתיות נתונה למבחן הציבור". לא צריך דוקטורט במשפטים כדי להבין את המציאות העגומה שנוצרה כאן: תחום ניגוד העניינים פרוץ לחלוטין.

 

כפי שגורם אכיפה בכיר לשעבר הסביר פעם בחדרי חדרים, הסדרי ניגוד עניינים מיועדים "להכשיר" את ניגוד העניינים ולא למנוע אותם. כדאי, ויפה שעה קודם, לטפל בתופעה הזו באופן רציני, קל וחומר אחרי החשיפות של הימים האחרונים בדבר הקשר בין ראש הממשלה (ושר הבריאות) בנימין נתניהו עם בן דודו איש העסקים נתן מיליקובסקי. בד בבד, כדאי גם להפנים אחת ולתמיד כי אין אפשרות לסגור הרמטית את הפירצה: חלק בלתי מבוטל מהתנהלות נבחרי הציבור תהיה תלויה בנורמות של נבחרי הציבור ובוחריהם, ולכן אין כאן מקום רב לאופטימיות .

 

תגובת לשכת סגן שר הבריאות: "סגן השר ליצמן מברך על ההסדר לניגוד ענינים, שגובש בשיתוף פעולה מלא עימו. ההסדר שם קץ לנסיונות הכפשה מצד גורמים אינטרסנטים שונים, אשר טענו כי פעל בניגוד ענינים. ההסדר משקף את פעילותו של ליצמן שהיתה תמיד תוך הקפדה על פי החוק והנוהל התקין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x