$
בארץ

בעקבות חשיפת כלכליסט

רשות החברות לחברת החשמל: קיימו עוד דיון בנוגע לפיצוי המצרי על הגז

לטענתה, הסכום בהסכם הפשרה שצפוי להיחתם בין חברת החשמל לחברות הגז המצריות בסך 500 מיליון דולר יכול להיות גבוה יותר; סבורה שחלק מהמידע שהוצג לה בעניין אינו "מהודק"

ליאור גוטמן 20:0801.04.19

רשות החברות הממשלתיות מבקשת מחברת החשמל לנסות ולגרד מהמצרים עוד כסף: במכתב ששלח מנכ"ל רשות החברות יעקב (ינקי) קוינט, הוא מבקש שדירקטוריון חברת החשמל יקיים בדיקה נוספת בעניין הפיצוי הצפוי ממצרים על אי אספקת גז בתחילת העשור. לתפישת רשות החברות הממשלתיות, הפיצוי התיאורטי שאמור להיכנס לקופת החברה יכול להיות גבוה יותר, זאת מבלי לקבוע רף גבייה ראוי.

 

 

חברת החשמל עשויה לחתום בשבועות הקרובים על הסכם פשרה מול חברות הגז המצריות (EGAS ו-EGPC) בהיקף של 500 מיליון דולר, זאת כפיצוי בגין אי אספקת גז עוד מתחילת העשור, בעקבות שורת פיצוצים שאירעו בצנרת ההולכה המצרית החל מהרבעון הראשון של שנת 2011.

מנהל רשות החברות הממשלתיות - יעקב (ינקי) קוינט מנהל רשות החברות הממשלתיות - יעקב (ינקי) קוינט צילום: בשמת איבי

 

הפיצוי הוא תולדה של פשרה שהושגה בין הצדדים, זאת לאחר שב-2015 פסק בוררות בינלאומית קבע שחברת החשמל זכאית לפיצוי של כ-1.76 מיליארד דולר. לטענת רשות החברות, חלק מהמידע שהוצג לה, לרבות מצד בנקים בינלאומיים, אינו "מהודק".

 

ההתערבות של רשות החברות היא נדירה ולו בשל העובדה שרק לפני כשלושה חודשים חברת החשמל סגרה פשרה אחרת שרשות החברות לא התערבה בה בכלל: מדובר בפשרה מול קרטל שמכר לה ציוד תקול (קרטל ה-GIS). חברת החשמל תבעה 3.7 מיליארד שקל, אבל קיבלה רק 465 מיליון שקל, כלומר תספורת של כ-88%. הפשרה דווחה לבורדה ואף תרמה לירידה של כ-1% בתעריף החשמל, אבל רשות החברות קיבלה אותה בשלווה יחסית ולא התערבה בה. במקרה הזה, כמו גם בוויתורי חובות אחרים שעשור לפני כשלוש שנים מול הרשות הפלסטינית, רשות החברות גם לא מצאה צורך להתערב.

 

מעבר לכך, המכתב של רשות החברות מציב את חברת החשמל במצב מביך: החברה לא דיווחה על הפשרה ועל ההתקדמות לחתימה, ורשות החברות לכאורה חושפת אותה או את המידע למשהו שאף אחד עוד לא אישר את קיומו.

 

מחברת החשמל סירבו להתייחס לעצם המידע ומסרו שהם ימשיכו לפעול באחריות בנושא, כפי שעשו עד היום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x