$
בארץ

בושה גדולה בדרך? אזהרה מפני סכנה לקיום האירוויזיון בישראל

איגוד השידור האירופי פנה בדחיפות לראש הממשלה בנימין נתניהו והזהיר מפני עצירת תקציב האבטחה של התחרות בישראל - זאת בניגוד להבטחתו שהמדינה תישא בנטל; "מדובר בנושא בעל דחיפות עליונה שיש לטפל בו באופן מיידי"

עומר כביר 17:2301.04.19
עצירת ההכנות של מערך האבטחה לאירוויזיון עלולה לפגוע בהתנהלות התקינה של התחרות בישראל - כך מתריעים המפקח על האירוויזיון, יון אולה סאונד, ויו"ר הוועדה המפקחת של התחרות, ד"ר פרנק-דיטר פריילינג, במכתב דחוף ששלחו היום (ב') לראש הממשלה, בנימין נתניהו. "מדובר בנושא בעל דחיפות עליונה שיש לטפל בו באופן מיידי", כתבו בעקבות בעיות תקציביות בין הממשלה לתאגיד. לטענתם, נתניהו הבטיח כבר באוקטובר שהסוגייה תטופל אך מאז לא קרה הדבר, ויש צורך לעצור את ההכנות. 

 

לפי המכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", נודע אתמול שמשטרת ישראל קיבלה הוראה שלא לקיים את בדיקת האבטחה של אתר התחרות והציוד (שמכונה K9 bomb search routine), בדיקה שנהוג לקיים לפני כל תחרות אירוויזיון ומהווה חלק מנוהל ההערכות לתחרות. "חיוני שבדיקת K9 תתבצע בכל אזורי האתר ולכל הציוד שמוכנס", נכתב לנתניהו. "בדיקה זו תמיד נערכה בעבר בעל המדינות שבהן התקיימה תחרות האירוויזיון והימנעות ממנה תהיה אירוע חסר תקדים.

הזמר קובי מרימי - נציג ישראל לארוויזיון 2019 הזמר קובי מרימי - נציג ישראל לארוויזיון 2019 צילום: רונן אקרמן

  

עוד נכתב: "ההכנות לאירוויזיון לא יכולות להימשך ללא הבדיקה. בלי שינוי מהיר בהוראות, לעיכובים שייגרמו מהעדר צעד אבטחתי חיוני זה יהיו השלכות חמורות, משמעותיות ושליליות על היכולת לערוך חזרות בזמן, וכתוצאה על התקציב ועל איכות ההופעות שישודרו מתל אביב".

 

השלכות בעייתיות לא פחות עלולות להיווצר אם יהיה צורך להודיע ל-41 המדינות האורחות על המצב: "כפי שאתה יכול לנחש, לאור האירועים האחרונים בתל אביב, מדובר כבר בנושא רגיש למשלחות. המידע החדש רק יעורר עוד דאגות ושאלות לגבי אמצעי האבטחה והבטיחות שמיושמים בישראל".

 

לא מדובר בפעם הראשונה שבה מהלכיה של ממשלת ישראל מעוררים בעיות לגבי אבטחת התחרות, וזאת חרף הבטחה אישית של ראש הממשלה. "בפגישתנו באוקטובר, אישרת שלתחרות יש חשיבות לאומית ושהמדינה אחראית לאבטחתה", נכתב. "התחייבת שהמדינה תנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי לוודא שאירוע בסדר חשיבות מסוג זה יזכה ליחס המתאים ושכל סוגיות הבטיחות יטופלו. זה כבר מעצבן מספיק שבחודשים האחרונים התקיימו דיונים תכופים בשאלה מי משלם בעבור אמצעי אבטחה חיצוניים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x