$
בארץ

לשכת האשראי BDI תשתף פעולה עם FICO

במסגרת זו תשתמש הלשכה, שבקרוב תספק דירוג אשראי דרך שימוש במערכות בנק ישראל - במודל סיכון שבנתה לו החברה הבינלאומית שפועלת בתחום; הדירוג יותאם לישראל ויהיה מבוסס על מאפייני הציבור הישראלי

עמרי מילמן 16:3001.04.19

חברת CofaceBdi, אחת משלוש הלשכות שיספקו דירוגי אשראי דרך מערכת נתוני האשראי של בנק ישראל שתתחיל לפעול בעוד כשבועיים, פרסמה היום (ב') כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת FICO , הבינלאומית שפועלת בתחום דירוג סיכון האשראי של לווים.

 

 

FICO בנתה לחברת BDI מודל סיכון בעזרתו יופק ידרוג האשראי ללקוחות הישראלים, בדומה לדירוגים המופקים על ידי החברה בכל העולם. הדירוג שנבנה ייחודית לישראל, מבוסס על מאפייני הציבור הישראלי והנתונים הנגישים ללשכות הדירוג מהמאגר.

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

 

הציון ינוע בין 300-850, כאשר לכל ציון ניתן גם נתון סטטיסטי המאפשר לחזות את ההסתברות לאי תשלום על ידי הפרט.

 

על פי נתוני החברה, בארה"ב מופקים מדי יום 27 מיליון דירוגי סיכון על פי המודל של החברה - כאשר דירוגי הסיכון של החברה משמשים לקבלת 90% מהחלטות למתן אשראי ללווים.

 

מערכת נתוני האשראי אוספת מידע מהבנקים, חברות האשראי, נותני אשראי גדולים ורשויות כמו הוצאה לפועל וכונס הנכסים. בתוך זה נלקחות בחשבון גם מסגרת האשראי וניצול מסגרת העובר ושב.

 

כך למשל צרכן שיש לו מספר מסגרות אשראי, מספר הלוואות ומספר משכנתאות, והוא עומד בהן, הוא מקבל משקל בצד החיובי. מנגד צרכן שיש לו מעט מאד הלוואות, מקבל משקל יותר קטן, אך חיובי. בישראל לרוב המכריע יש חשבון בנק וכרטיס אשראי, כך שיהיה מידע לגביו. כאשר מי שפועל במזומן בלבד, וללשכות אין אפשרות לקבל מידע אודותיו לא יהיה דירוג ויהיה קשה יותר לקבל הלוואות, מה שנכון למעשה גם היום.

 

תהילה ינאי, מנכ"ל משותף בחברת CofaceBdi מציינת כי "שיתוף הפעולה עם החברה המובילה בעולם בתחום מאפשר להנפיק דרוגי אשראי ברמה האיכותית ביותר בסטנדרט בינלאומי. בנוסף דירוגי האשראי שיונפקו בישראל יהפכו לגלובאליים ומוכרים בכל העולם. זה יאפשר גם לגופים המספקים את האשראי לדבר באותה שפה עם חברות בינלאומיות ויקל עליהם לבצע איגוח של הלוואות/משכנתאות המדורגות באמצעות FICO ."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x