$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

היועמ”ש מרחיב את הבדיקה: התיווך בעסקת סטורדוט נשאר במשפחת נתניהו

נתן מיליקובסקי, בן דודו של רה”מ, השקיע 6.2 מיליון שקל ביצרנית הסוללות הנטענות למובייל ולרכב מהרצליה. מי שתיווך בעסקה היה היועץ הכלכלי אורי מיליקובסקי - בן דוד נוסף של נתניהו

תומר גנון ומאיר אורבך 09:3701.04.19

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע אתמול על הרחבת בדיקת ניגודי העניינים הפוטנציאליים בין ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו לאינטרסים הכלכליים בישראל של בן דודו נתן מיליקובסקי. “עניין ניגוד העניינים של ראש הממשלה בקשר לבן דודו מיליקובסקי נמצא בבחינה”, נמסר ממשרד המשפטים בתגובה לפרסום אתמול ב”כלכליסט” שלפיו מיליקובסקי מחזיק כ־3% ביצרנית הסוללות הנטענות למובייל וכלי רכב סטורדוט (StoreDot) מהרצליה.

 

נתן מיליקובסקי, בן דודו של ראש הממשלה נתן מיליקובסקי, בן דודו של ראש הממשלה צילום: גטי אימג'ס

 

לבחינת ניגודי העניינים בין מיליקובסקי לנתניהו על ידי מנדלביט ישנה חשיבות מיידית לאור בקשתו של נתניהו לקבל מבן דוד עד מיליון דולר לצורך ניהול ההליכים המשפטיים נגדו בתיק 1000, 2000 ו־4,000. ועדת ההיתרים, שצפויה לבקש את התייחסות היועמ”ש, תצטרך לבחון את עוצמת ניגודי העניינים והאינטרסים הכלליים של מיליקובסקי בטרם תכריע בבקשה ששבה אליה לבחינה בהוראת בג”ץ.

 

מסמכים משפטיים שהגיעו לידי "כלכליסט" חושפים את היקף ההשקעה של מיליקובסקי בסטורדוט. לפי המסמכים, נכון למרץ 2015 השקיע מיליקובסקי בסטורדוט 1.72 מיליון דולר. מדובר בשני סבבי השקעה שבהם השתתף בן דודו של רה”מ. בסבב הראשון, שנערך בקיץ 2013, הוא השקיע 200 אלף דולר, ובסבב השני, שנערך ב־2014, הוא השקיע 1.5 מיליון דולר נוספים.

 

מהמסמכים עולה פרט מעניין נוסף: מי שתיווך בין נתן מיליקובסקי לסטורדוט הוא בן דוד אחר של נתניהו: אורי (ory) מיליקובסקי (66). אורי מיליקובסקי, יועץ עסקי וכלכלי שמתגורר ברמת השרון, הוא בנו של סעדיה מיליקובסקי – אחד מאחיו של בנציון נתניהו המנוח, אביו של ראש הממשלה. בעשור הקודם, כך עולה מהמסמכים, ניהל אורי מיליקובסקי את קרן ההון סיכון נובה ויז'ן שקרסה, והוא נתבע לשלם כ־7 מיליון שקל על ידי קבוצת משקיעים שיוצגה על ידי ארי מילשטיין ומשה ברהוד. בין משקיעי הקרן שהפסידו את כספם היו אנשי עסקים מוכרים כמו אדי שלו, ממקימי קרן ג'נסיס; אריה מרגי, ממקימי אם־סיסטמס; אבי ורטהיים, שכיהן כיו"ר חברת הנדל”ן אלוני־חץ; ושבתאי אלדסברג, מנכ"ל אודיוקודס לשעבר.

 

התביעה התקבלה בבית המשפט המחוזי תל אביב ב־2013. עם זאת, ב־2016 בית המשפט העליון הפך את החלטת המחוזי ודחה את התביעה בעקבות ערעור שהגיש אורי מיליקובסקי באמצעות עו"ד בעז בן־צור. בין לבין, ב־2014, הגיש אורי מילקובסקי בקשה לפשיטת רגל שאותה ביטל לאחר שבית המשפט העליון דחה את התביעה.

לפי תצהיר שהגיש בהליכי פשיטת רגל, באותן שנים תחום הפעילות של אורי מיליקובסקי היה גיוס כספים ממשקיעים עבור סטארט־אפים באמצעות קשרים עסקיים שיצר במהלך השנים. "למרות מספר ניסיונות", כתב באותה בקשה, "לא נחלתי כל הצלחה מפעילות זו". אלא שלפחות במקרה אחד, כך עולה מהתצהיר, נחלו אורי מיליקובסקי ואישתו מרים הצלחה כאשר שידכו בין סטורדוט לבן הדוד נתן מיליקובסקי. אורי פתח חברה בשם אימפקט שחתמה בסוף 2012 עם סטורדוט על הסכם לגיוס משקיעים. לפי ההסכם, החברה, שהייתה בבעלות אישתו, הייתה אמורה לקבל 5% מכל סכום שתגייס, וכן אופציה ל־5 שנים, או עד למועד הנפקה או מכירה, לרכישת מניות בשווי של 6% מהסכום.

 

התצהיר של נתן מיליקובסקי על ההשקעה בסטורדוט התצהיר של נתן מיליקובסקי על ההשקעה בסטורדוט

 

"אומנם מדובר בבן דודי", כתב אורי מיליקובסקי בתצהיר, "אך דווקא בשל כך מי שבעיקר שוחחה עם נתן על ההזדמנות ההשקעה ושכנעה אותו שכדאי להשקיע בסטורדוט היא אישתי. נתן הוא תושב ארה"ב ובמרוצת השנים ייעצה לו אישתי בעניינים עסקיים שונים ועניינה אותו בנוגע להשקעות אפשריות בישראל. נתן הגיע לישראל לביקור בסוף נובמבר 2012 ובעקבות שיחות איתי ועם אישתי הגיע למשרדי החברה. באותו מועד סבר נתן כי מדובר בהשקעה ברת סיכון רב ולכן החליט לא להשקיע. לאחר שובו לארה"ב עדכנו אותו, ובמהלך 2013 סיפרה לו אישתי כי חברת השקעות בשם פלסאל של סטף ורטהיימר החליטה להשתתף בגיוס ולהשקיע מיליון דולר. נתן השתכנע והשקיע 200 אלף דולר ביולי 2013. במסגרת סבב גיוס שני שערכה החברה ברבעון האחרון של 2014 הוא השקיע עוד 1.5 מיליון דולר". בתצהיר שהגיש נתן מיליקובסקי הוא אישר את המידע שמסר בן דודו.

 

בנוסף לאחזקות בסטורדוט, נתן מיליקובסקי מחזיק במניות של שתי חברות מנתניה שפועלות בתחום המכשור הרפואי — חברת הביומד ארט מדיקל (3.6%), שבה הוא משמש גם כדירקטור, וחברת האורתופדיה פרמיה ספיין (8.7%).

 

כמו כן, מדו”חות שהגישה בעבר קרן הצדקה של מיליקובסקי ואישתו רבקה, נכון ל־2015 הוא החזיק מניות בשווי 3 מיליון דולר בחברת התרופות האמריקאית מרק, שלה שלוחה בישראל.

 

מעו"ד בעז בן־צור המייצג את אורי מיליקובסקי לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x