$
בארץ

מנכ"ל אנרגי'אן: קיים פוטנציאל להגדלת מאגרי הגז המקומיים בעשרות אחוזים

החברה חידשה השבוע את קידוחי האקספלורציה למציאת מאגרי גז מול חופי ישראל, לאחר שש שנים בהם היה הים סגור בפועל לחיפושי גז או נפט. מתיאס ריגס: "כשהגענו לפה כולם אמרו שישראל זה מקום שבלתי אפשרי לעבוד בו"

ליאור גוטמן 17:2331.03.19

 

 

חברת אנרג'יאן היוונית-בריטית חידשה השבוע את קידוחי האקספלורציה למציאת מאגרי גז מול חופי ישראל. זאת, לאחר 6 שנים בהם הים היה סגור בפועל לחיפושי גז או נפט.

 

אנרג'יאן היא הבעלים של מאגרי הגז "כריש" ו"תנין", שנמכרו לה באוגוסט 2016 בעבור 150 מיליון דולר, מדלק קידוחים הישראלית שנדחפה לעסקה מכוח מתווה הגז הממשלתי ששאף ליצור תחרות "יש מאין" בין המאגרים השונים. מאגרי כריש ותנין מכילים כ-67 מיליארד מ"ק, שווה ערך לשש שנות צריכה במונחי המשק המקומי. 

 

 

אסדת הקידוח של אנרג'יאן, מאגר כריש אסדת הקידוח של אנרג'יאן, מאגר כריש צילום: אוראל כהן

 

הקידוח הנוכחי מתבצע בלב ים, מרחק 90 ק"מ מערבית מהעיר חיפה, שם מקווה אנרג'יאן לאושש את ההנחות המוקדמות לפיהן ניתן להגדיל את כמות הגז שעומדת לרשות המשק בעשרות אחוזים. בביקור על אוניית הקידוח סטנה-דרילמקס (STENA DRILLMAX) סיפר המנכ"ל מתיאס ריגס שהגעתם לישראל זכתה להרמת גבות באירופה. "כשהגענו לפה כולם אמרו שישראל זה מקום שבלתי אפשרי לעבוד בו, בעיקר מסיבות של בירקורטיה ורגולצי. לשמחתי היה לנו ניסיון הפוך, והתחלנו החודש עם קידוח במאגר 'כריש'. על פי ניתוח גיאולוגי בלתי תלוי שיש בידינו, ישנה אפשרות להגדיל את כמות הגז בעוד 200 מיליארד מ"ק". לשם השוואה, כלל נפח המאגרים הידוע למשרד האנרגיה הישראלי עומד על 880 מיליארד מ"ק, כך שאם הניתוח הגיאולוגי יתברר כנכון היקף הגז למשק הישראלי יגדל ב-22%.

 

אסדת קידוח של אנרג'יאן, מאגר גז כריש אסדת קידוח של אנרג'יאן, מאגר גז כריש צילום: אוראל כהן

 

אנרג'יאן כבר השקיעה ברכש של פלטפורמה ימית (FPSO) להפקת הגז, והיא חתומה על שורת חוזים במשק בהיקף שנתי של 4.2 מיליארד מ"ק, בעיקר לתחנות כוח פרטיות, עם תמחור זול ב-30% ממה שחברת החשמל משלמת למאגר "תמר". תחילת הזרמת הגז ממאגרי "כריש" ו"תנין" מתוכננת למרץ 2021.

 

בביקור השתתף גם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, יחד עם מנכ"ל משרדו אודי אדירי וראשי האגפים השונים במשרד. שטייניץ אמר כי "זהו ביקור ראשון על ספינת קידוח של שחקן חדש בשוק האנרגיה הישראלי. אנו רואים את תחילתה של התחרות, ומקווים שחברות נוספות ילכו בעקבות 'אנרג'יאן'. פיתוח מאגרי הגז יאפשר לנו להמשיך ולהפחית את השימוש בפחם ולנשום אוויר נקי יותר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x