שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רק 5 ראשי מפלגות חתמו עד כה על התחייבות להורדת יוקר המחיה

מובילי הקואליציה להורדת יוקר המחיה יזמו את המהלך כחלק מהקמפיין "יוקר המחיה זו בחירה" - עד כה חתמו: אבי גבאי, איילת שקד, אורלי לוי, משה פייגלין וערן עציון ממפלגת ישר; "מחאות השנים האחרונות לימדו אותנו שלא מספיק לזעוק את הבעיה - אנחנו צריכים לקחת חלק בפתרון מול מקבלי ההחלטות"

צבי זרחיה 15:1528.03.19

מובילי הקואליציה להורדת יוקר המחיה, גיא גלוברמן, מנהל שותף בתנועת ישראל 2050, ושגיא שחר, יזם הייטק, פנו בשבוע האחרון לכלל ראשי המפלגות על מנת שיחתמו על כתב ההתחייבות להורדת יוקר המחיה, במקביל לעליית הקמפיין.

 

 

עד כה, אלו ראשי המפלגות שחתמו על כתב ההתחייבות: יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, יו"ר משותפת של הימין החדש איילת שקד, יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי-אבקסיס, יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין ויו"ר מפלגת ישר ערן עציון. יוזמי כתב ההתחייבות ממשיכים בניסיונות להחתים ראשי מפלגות נוספים.

 

הפגנת האפודים הצהובים נגד יוקר המחיה 2018 הפגנת האפודים הצהובים נגד יוקר המחיה 2018 צילום: מאור סוויסה

 

עמדת המפלגות בנושא:

הליכוד וכחול לבן - מכירות את הפניה אבל טרם חתמו.

ש"ס, מר"צ, חד"ש -תע"ל - מסרבות לחתום. 

ישראל ביתנו, רע"מ-בל"ד, כולנו - לא מגיבות לפניה. 

יהדות התורה - מעוניינת לחתום, בתנאי שהליכוד יחתמו.

איחוד מפלגות הימין - נוטים לחתום, מבקשים להעמיק עוד בנושא.

 

עד לבחירות, מתכוונים חברי הקואליציה ופעיליהם להמשיך ולפעול על מנת להגיע לחתימה של כלל ראשי המפלגות ולקיים פעילויות ברשתות החברתיות ובשטח על מנת להציף את נושא יוקר המחיה לסדר היום במהלך מערכת הבחירות.

 

קואליציית יוקר המחיה, המורכבת מקשת רחבה של ארגונים חברתיים, מומחי כלכלה, אנשי הייטק ובוגרי מחאת 2011 ומחאות נוספות מהשנים האחרונות, פועלת בשבוע האחרון ביתר שאת מול ראשי המפלגות. המטרה -  להחתים אותם על כתב התחייבות לטיפול בבעיות השורש של יוקר המחיה בישראל, בדגש על תכנית מפורטת לטיפול בקרטלים, במונופולים ובמוקדי הכוח הלא פרופורציונליים בתחומי המזון, הדיור, התחבורה, הבנקאות והאנרגיה.

 

בקאוליציה חברים בין השאר התאחדות הסטודנטים הארצית, תנועת ישראל 2050, קבוצת אנשי הייטק בהובלת שגיא שחר, ארגון צדק פיננסי, תנועת ישראל 2050, המכון הישראלי לתכנון כלכלי, ארגון צדק פיננסי, פורום קהלת ואחרים, פועלת ככוח אזרחי "על-מפלגתי" הנוגע ליוקר המחיה.

 

'יוקר המחיה זו בחירה'

 

פעילות זו הינה חלק מקמפיין ציבורי שכותרתו 'יוקר המחיה זו בחירה', הכולל פנייה ישירה להסתכל לציבור בעיניים ולהפנים כי יוקר המחיה זו בחירה, ולטפל אחת ולתמיד בבעיות השורש אשר הפכו את ישראל לאחת המדינות היקרות ב- OECD. מסקרים שנערכו במהלך מערכת הבחירות עולה כי רוב הישראלים מציבים את בעיית יוקר המחיה היא כבעיה המטרידה ביותר בישראל, מה שהופך את הנושא לצו השעה מבחינת החברים בקואליציה.

 

הפגנה מחאה קיץ 2012 הפגנה מחאה קיץ 2012 צילום: מיקי פלד

 

בשלב הבא, לאחר מערכת הבחירות, תתמקד הקואליציה בקידום הפתרונות בהסכמים הקואליציונים, בתוכניות 100 הימים של הממשלה, ובקידום תכנית החירום, לצד קידום מדיניות רחבה מול הממשלה והכנסת הבאות. כחלק מהמהלך המתוכנן, הושקה בכנס כלכלת ישראל 2050 בשבוע שעבר הציגו ביום שני האחרון מובילי 'תכנית החירום להורדת יוקר המחיה' אשר גובשה בליווי מקצועי שלדרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וכיום ראש המכון הישראלי לתכנון כלכלי, ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר וכיום ראש פורום קהלת לכלכלה, ונילי אבן-חן, סמנכ"לית כלכלה ומחקר בתנועה לאיכות השלטון.

 

שגיא שחר וגיא גלוברמן, מובילי קואליציית יוקר המחיה, ציינו כי: "מחאות השנים האחרונות לימדו אותנו שלא מספיק לזעוק את הבעיה - אנחנו צריכים לקחת חלק בפתרון מול מקבלי ההחלטות. זו הסיבה שקואליציית יוקר המחיה התגבשה, כדי להיות הבית של יוקר המחיה בישראל ולקדם לאורך זמן את הפתרונות הנדרשים. הקואליציה תעניק רוח גבית לנבחרי הציבור כדי לטפל בבעיות השורש, תחילה בהצפת הנושא לסדר היום במערכת הבחירות ובהמשך בקידום המדיניות כבר בשלב ההסכמים הקואליציונים ובארבע השנים הבאות מול הממשלה והכנסת".

 

לדברי עו"ד דרור שטרום, מנכ"ל המכון לתכנון כלכלי ומי שכיהן בעבר כממונה על ההגבלים העסקיים: "קואליציית יוקר המחיה היא המחנה החשוב ביותר בבחירות האלה - יוקר המחיה הוא מחלה הפוגעת שנים בציבור וכדי לקדם שינוי מהותי במשק חייבים ליצור לחץ ציבורי לאורך זמן. מרענן וחדשני לראות שקמה קואליציה של ארגונים אזרחיים שנלחמים על הנושא ולא נרפה ממנו גם אחרי הבחירות. "

 

שטרום הוסיף כי "קואליציה של ארגונים הפועלים לקידום הנושא יחד תעניק רוח גבית למקבלי ההחלטות ותיקח חלק ביישום הפתרונות אחרי הבחירות, בדגש על תכנית החירום המבוססת על ידע והיכרות עמוקה עם שורשי בעיית יוקר המחיה. אנו שמחים לראות שמפלגות רבות מסכימות להתגייס לנושא המדבר לכל בית בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x