$
בארץ

זרם החינוך הממלכתי־חרדי סולק מהכיתה

שר החינוך לשעבר, שי פירון, הקים את רשת החינוך הממלכתי־חרדי (ממ"ח) שמטרתה ליצור אלטרנטיבה עם תוכנית לימודים ממלכתית מלאה להורים חרדים שמעוניינים בכך; אבל, האפשרות הקלה שניתנת למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי (מוכש"ר) להצטרף לרשתות, מונעת בפועל הצטרפות שלהם לחינוך הממלכתי־חרדי

שחר אילן 08:0628.03.19

שר החינוך לשעבר שי פירון הקים את רשת החינוך הממלכתי־חרדי (ממ"ח) שמטרתה ליצור אלטרנטיבה עם תוכנית לימודים ממלכתית מלאה להורים חרדים שמעוניינים בכך. אבל האפשרות הקלה שניתנת למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי (מוכש"ר) להצטרף לרשתות, מונעת בפועל הצטרפות שלהם לחינוך הממלכתי־חרדי. התוצאה: בתקופת שר החינוך נפתלי בנט גדל החינוך הממלכתי־חרדי בצורה זניחה בלבד מ־30 בתי ספר ל־45 בתי ספר בארבע שנים.

 

 

שי פירון - שר החיונך לשעבר שי פירון - שר החיונך לשעבר צילום: eli dassa

 

על פי מחקר של ד"ר לטם פרי חזן והחוקר שי קציר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, הגורם המרכזי להצטרפות של בתי ספר לזרם הממלכתי־חרדי הוא משבר כלכלי. במצב כזה ברור שאם עומדת בפני המוסדות החרדיים האפשרות להצטרף במקום זה לרשת מפלגתית חרדית היא תעדיף זאת.

 

למדינה אמור להיות עניין גדול לסייע להתרחבות החינוך הממלכתי־חרדי שתחדיר את לימודי הליבה למגזר החרדי. אלא שמשרד החינוך לא עושה הרבה כדי לסייע להם. לפי הערכות בין 60 ל־80 קבוצות הורים חרדים מעוניינות להקים בתי ספר שיצטרפו לזרם הזה, אבל רוב הפוטנציאל בינתיים לא ממומש. אחד הגורמים המכשילים הצטרפות של בתי ספר לזרם הממלכתי־חרדי הוא התנגדות של הרשויות המקומיות. זאת, אם בשל החשש מעלייה בהוצאות שלהן ואם בשל לחצים קואליציוניים של המפלגות החרדיות.

 

עוד עולה מהמחקר שחלק ניכר מבתי הספר בחינוך הממלכתי החרדי הם של בנות או של חסידות חב"ד, כלומר התועלת מבחינת לימודי ליבה מעטה מאוד. בנות חרדיות לומדות ממילא תוכנית ליבה. 17 בתי ספר ברשת הם של חב"ד. אבל המוסדות של חב"ד היו קודם בחינוך הממלכתי־דתי ולמדו תוכנית לימודים מלאה. לאיש לא היה עניין להעביר אותה לחינוך הממלכתי־חרדי.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה ש"המשרד מוביל מדיניות ברורה של פתיחה והרחבת מוסדות חינוך ממלכתיים חרדים, כדי לתת מענה לצורך של אוכלוסיות רבות. אם בשנת 2014 היו בישראל רק 16 בתי ספר של הממלכתי־חרדי, הרי שבשנת הלימודים הבאה, יפעיל המשרד 50 בתי ספר ומאה גני ילדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x