$
בארץ

למרות הירי: לימודים כרגיל בדרום הארץ

למרות הירי הלילה לעבר אשקלון, הלימודים יתקיימו כרגיל בדרום הארץ. עיריית קריית מלאכי חזרה בה מההחלטה להשבית את הלימודים, "לאחר הערכת מצב נוספת עם פיקוד העורף"

מתן צורי, ynet 07:0127.03.19

כל הרשויות בדרום הארץ הודיעו על קיום הלימודים בבתי הספר היום (ד'). אתמול הודיעה עיריית קריית מלאכי על ביטול הלימודים, אך הבוקר חזרה בה מהחלטתה והודיעה על קיום הלימודים "לאחר קיום הערכת מצב נוספת". במהלך הלילה חידש צה"ל את התקיפות ברצועה ולאחריהן יורטה רקטה באזור אשקלון. מועצת אשכול הודיעה לתושביה: "הנחיית הצבא על הסרת המגבלות בעוטף עזה וקיום לימודים - תקפה. אם יהיה שינוי, נעדכן".

 

 

 

מוקדם יותר הגיעו עשרות מתושבי עוטף עזה ושדרות לכניסה לעיר במסגרת הפגנה שארגנה קבוצת "מטות מחאת הדרום". הם הניפו שלטים ודרשו ממשלת ישראל לשים סוף למצב הביטחוני הקשה בדרום. ההפגנה החלה בדיוק כשצה"ל הודיע על חזרה מלאה לשיגרה, אולם כעבור דקות נשמעה אזעקת צבע אדום ונורתה רקטה למועצה האזורית אשכול.

 

"במדינה ללא מדיניות לאורך שנים, תושבי העוטף רגילים לשלם את המחיר", אמר אחד המפגינים, עדי חמוי. "הלימודים מתקיימים כרגיל תודות למערכת חינוך שמיומנת לשעות חירום אך הורים רבים בוחרים להשאיר ילדים בבתים. אין מדיניות של שעת חירום ולכן נאלצים חלק מההורים ללכת לעבודה. איחוד מטות המאבק בדרום קוראים לממשלה להתעורר ולהפסיק עם שיקולים צרים וציניים על גב הביטחון של חבל ארץ שלם. נדרשת תכנית אסטרטגית ברורה כדי להביא לפתרון אמיתי לטווח ארוך".

 

שיגור כיפת ברזל נגד טילי קאסם שיגור כיפת ברזל נגד טילי קאסם צילום: רויטרס

 

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני: "לא נסכים בשום אופן ש'שגרה' תהיה המשך ירי לשטחנו, הפרחת בלונים וטרור רעשים בגבול. אני מצפה מראש הממשלה להתייצב מול אזרחיו, תושבי עוטף עזה, ולהסביר להם מהי המדיניות מול רצועת עזה שתחזיר את תחושת הביטחון".

 

כאמור, גם אמש הורגשה מתיחות בדרום. מחד, צה"ל הודיע על הסרת כלל המגבלות באזור עוטף עזה וברשויות נתיבות, אופקים, אשקלון, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית חוף אשקלון ומועצה אזורית בני שמעון. בתוך כך חזרה רכבת ישראל - שהשביתה קווים באזור הדרום בשל ההסלמה שלשום - לפעול בשעות אחר הצהריים גם ביישובים הסמוכים לגבול. תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות, שהופסקה בשל נפל שהתגלה סמוך למסילה באזור שדרות, חודשה אמש. הרכבת בקו מערב הנגב (רעננה-באר שבע) שבה לסדרה ובהדרגה.

 

אולם מאידך, רבע שעה בלבד אחרי הודעת צה"ל נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול ורקטה התפוצצה בשטח פתוח. במקביל התקיימו הפגנות אלימות של פלסטינים על הגדר.

 

במקביל הודיע צה"ל גם על תגבור כוחותיו בעוטף עזה: הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הורה להקפיץ מפקדת חטיבת חי"ר נוספת (צנחנים) וגדוד תותחנים לגזרת פיקוד הדרום. כמו כן אושר לגייס השלמות מילואים נוספות. בוטלו חילופי גדודים בתעסוקה מבצעית שתוכננו להמשך השבוע בגזרות השונות. גורם מדיני אמר: "אין הסכם על הפסקת אש, הלחימה עלולה להתחדש כל רגע. הוחלט על תגבור כוחות והיערכות להמשך".

 

הכוחות שהוקפצו מצטרפים בדרום לחטיבת גולני שירדה שלשום, לחטיבת 7 של השריון ולמפקדת אוגדה 36. צה"ל צובר מול רצועת עזה אוגדה שלמה, עם כל כוחותיה - היקף שלא היה מאז מבצע צוק איתן. לא מדובר בגדודי התגבור שמתאמנים בנפרד לקראת הגעתם לאוגדת עזה מחר לטובת משימת ההגנה מול מהומות הגדר שצפויות ביום האדמה בסוף השבוע, אלא באוגדה שמטרתה - במקרה של החרפה במצב - היא לפעול קרקעית באופן מוגבל בשטח רצועת עזה. גדוד התותחנים יפרוס את סוללות הארטילריה שלו מול רצועת עזה כבר היום.

 

בצה"ל מחברים למעשה בין ההסלמה הנוכחית לאירועי יום האדמה האלימים הצפויים בסוף השבוע, ולכן צוברים סדר כוחות גדול מול הרצועה.

 

הג'יהאד האיסלאמי פרסם כרזת איום בעברית ולפיה: "אם תחזרו נחזור ובגדול". מקור בכיר בעזה אמר ל-ynet: "ללא התיווך המצרי - היינו עכשיו בעיצומה של מערכה קשה בין הפלגים לבין ישראל. המצרים לא מרפים גם עכשיו. מדובר בהסכם רגיעה זמני שהושג בעל פה כאשר מצרים ערבה לשני הצדדים במתכונת שקט ייענה בשקט וירי ייענה בירי".

 

מוקדם יותר אמש חדרו כמה מחבלים פלסטינים מדרום רצועת עזה, חצו את גדר המערכת והציתו רשת הסוואה בעמדה צבאית לא מאוישת. הם שבו לשטח הרצועה. במקביל פרצה שריפה קטנה בעקבות בלון תבערה שהועף לשטח המועצה האזורית אשכול. האש כובתה במהרה. שלושה בלונים נוספים התפוצצו מעל לשטחים פתוחים בתחום המועצה האזורית שער הנגב, ובלון אחר התפוצץ מעל קיבוץ באשכול. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x