$
בארץ

פיץ' אישררה את דירוג האשראי של ישראל A+ והותירה את התחזית על "יציבה"

נקודת החולשה שיוחסה לישראל היא מצבה הפיסקלי: הגירעון הגבוה שעמד על 2.9% בשנה שעברה וההערכות כי יגיע ל-3.5% בסוף השנה והגידול בחוב ביחס לתוצר בשנה שעברה וככל הנראה גם ב-2019

עמרי מילמן 13:2625.03.19

חברת דירוג האשראי הבינלאומית Fitch אישררה היום את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+ עם תחזית יציבה. כלומר לא צפוי שינוי בתקופה הקרובה.

החברה ציינה את הצמיחה הגבוהה יחסית של המשק (3.3%) האבטלה הנמוכה והעליה בצמיחה בשכר. לפי הערכות חברת הדירוג, בשנתיים הקרובות הצמיחה תשמר מעט מעל 3%.

 

 

משה כחלון, שר האוצר משה כחלון, שר האוצר צילום: ארן דולב

 

פיץ' ציינה כי לישראל עודף שנתי בחשבון השוטף בכל שנה מאז 2003, וכי היא צופה כי העודף בחשבון השוטף ימשיך ב-2020-2019.

 

חברת הדירוג מעריכה כי דירוג האשראי של ישראל ימשיך להיות מוגבל על ידי סיכונים פוליטיים וביטחוניים, (אולם במקביל הוא נותר חסין מפני אירועים ביטחוניים מוגבלים). לטענתם, עימותים מול קבוצות מיליטריסטיות במדינות ובטריטוריות השכנות מתלקחים לעיתים ועלולים להוביל להגדלת ההוצאות או להזיק לפעילות הכלכלית.

 

הפחתת החוב או הקלה כלשהי בסיכונים הביטחוניים יוכלו להערכת החברה להעלות את הדירוג, הגדלת החוב או שינוי לרעה באווירה הגיאופוליטית יוכל לפגוע בדירוג האשראי ולהוריד אותו. החשב הכללי, רוני חזקיהו: "אשרור הדירוג משקף את חוזק ויציבות הכלכלה הישראלית ומדגיש את החשיבות בהמשך מדיניות מעודדת צמיחה תוך שמירה על מסגרות פיסקליות והורדת נטל החוב"

 

שר האוצר משה כחלון מסר בתגובה: "אישרור דירוג האשראי של ישראל והמשך הירידה באבטלה מצביעים על העוצמה האדירה של המשק והכלכלה הישראלית. להקת המכפישים עושה הכל על מנת להחזיר את המשק לאחור, לפגוע במעמד הביניים והמשפחות הצעירות. לא אתן לזה יד.כלכלה שפויה משרתת את החברה ואת האזרחים. לא רק את הפריבילגים והמחוברים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x