$
משפט

ביהמ"ש קיבל את ערעורו של מיקי גנור - ישוחרר למעצר בית

אתמול הוארך מעצרו של גנור, לאחר שנסוג מהסכם עד מדינה עליו חתם בתיק 3000. השופטת נאווה בכור הוציאה צו עיכוב ביצוע עד מחר בצהריים, כך שבינתיים יישאר גנור - שפונה בתום הדיון לקבלת טיפול רפואי - במעצר

תומר גנון 13:5521.03.19

השופטת נאווה בכור החליטה לקבל הערעור שהגיש מיקי גנור על ההחלטה לעצור אותו עד יום ראשון, ולשחרר אותו למעצר בית. בכור מנמקת: "ההחלטה של גנור לתת פרשנות אחרת לעובדות שמסר אינה מצדיקה להשאיר אותו במעצר". בכור הוסיפה לגבי טענת החשש לשיבוש: "אפשר להסתפק במעצר בית ותנאים מגבילים - מעצר בית מלא עד יום ראשון בביתו במכמורת וערבות של 50 אלף שקל".

 

המשטרה ביקשה עיכוב ביצוע כדי לשקול בקשת רשות ערעור לעליון והסנגורים התנגדו. השופטת נתנה צו עיכוב ביצוע עד מחר בצהריים. המשמעות שגנור נשאר בינתיים במעצר. השופטת הפנתה אותו במקביל לקבלת טיפול רפואי.

 

 

 

 

 

  

13:40 - בן צור מסכם: "לא היה שיבוש בשנה וחצי האחרונה, אין ראיות לשיבוש ואני לא מבין איך שינוי גרסה מקים חשש לשיבוש".

 

13:31 - המשטרה מתייחסת לטענה של סנגורי גנור שהמעצר שלו הוא עונש: "אין כל שחר של העורר, כי מעצרו הוארך מאחר ו'לא התנהג לשביעות רצונה של המשיבה"ץ

 

השופטת נאוה בכור קוראת מסמך בכתב יד שהגיש לה ראש צוות החקירה, רפ"ק צחי חבקין: "אני לא מבינה מה כתוב פה,... זה כמו כתב של רופא...". הסנגור בן צור: "אם גברתי רוצה יש פה רופא באולם" (הבת של גנור פה והיא רופאה).

 

13:26 - השופטת נאוה בכור מבקשת מהמשטרה להציג לעיניה ראיות לשיבוש הליכים.

 

13:20 - נציגי המשטרה הגישו תגובה כתובה לערעור של גנור ולטענתו שהוא לא מבקש לסגת מהסכם עד המדינה: "הוא רוצה ללכת עם ולהרגיש בלי. גנור רוצה לאפשר לעצמו ליהנות מהיתרונות המשמעותיים שהסב לו הסכם עד המדינה, אך לנקות את מעצמו את ההשלכות של הודאותיו לפיהן שילם כספי שוחד".

 

13:12 - גנור חזר לאולם. כוס מים ביד. גנור: "אני בסדר כבוד השופטת".

 

אי הבנה משעשעת. השופטת בשאלה לסנגור  אין עכשיו על גנור תנאים מגבילים?

 

בן צור נבוך: "גברתי", הוא עצור... השופטת צוחקת: "התכוונתי לתנאים מגבילים לפני המעצר..".

 

 

12:40 - בתחילת הדיון אמר סנגורו עו"ד בעז בן צור: "גנור לא חוזר בו מהעובדות. הוא שינה את הפרשנות המשפטית".

 

השופטת נאוה בכור: "מה זה העניין שלו פרשנות משפטית?".

 

בן צור: "הוא תיאר את העובדות בצורה מסודרת. טוען ששילם דמי ייעוץ ולא שוחד"

 

בן צור: "המשטרה חושבת ששינוי גרסה זה שיבוש חקירה. זאת שגיאה. הוא לא חזר בו מההסדר".

 

במהלך הדיון גנור יושב חיוור ומשתמש במשאף. הוא מבקש לצאת החוצה מהאולם לכמה דקות להתאוורר, והשופטת מאשרת. אבל הדיון נמשך.

 

 

קודם הודיעה הפרקליטות לגנור, כי היא שוקלת לבטל את הסכם עד המדינה איתו לאחר ששינה את גרסתו. בפנייה לסנגוריו, עוה"ד בעז בן צור ומאיר ארנפלד, ביקשו בפרקליטות לקבל בתוך שבוע את התייחסותם.

 

נשיאת בית משפט השלום בראשל"צ, עינת רון, החליטה אתמול כי מעצרו של עד המדינה יוארך לפחות עד יום ראשון - מחשש לשיבוש החקירה. השופטת קבעה כי למשטרה דרוש זמן לבצע פעולות חקירה כדי לבדוק פרטים שביקש גנור לשנות מהגרסה המפלילה שמסר בעבר לחוקרים. גנון הגיש ערעור על ההחלטה והדיון יערך היום בשעות הצהריים.

מיקי גנור. הפרקליטות שוקלת לבטל ההסכם
מיקי גנור. הפרקליטות שוקלת לבטל ההסכם צילום: מוטי קמחי

 

גנור נפגש ביום ראשון עם פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי. בפגישה אמר גנור שהוא עומד מאחורי המידע שמסר בעדותו, אולם יש לו פרשנות אחרת לגבי חלק מהעובדות. גנור, כך נודע, טען שהופעל עליו לחץ מצד המשטרה "להלביש" על כספים ופגישות סיפור פלילי שבמרכזו הטענה שפעל כדי לקיים יחסי שוחד עם עובדי מדינה בכירים. ככל הידוע הוא לא העלה טענות לגבי פגמים בראיות שהעביר למשטרה - למשל הקלטות של מעורבים.

 

 

סנגורו של מיקי גנור, עו"ד בעז בן צור סנגורו של מיקי גנור, עו"ד בעז בן צור צילום: עמית שעל

 

לטענת גורמים ברשויות האכיפה, בשלב זה לא ידוע להם על כל קשר בין החלטתו של גנור, לבין המידע החדש שהתגלה לאחרונה על הקשרים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובן דוד, נתן מילקובסקי, לחברה אמריקאית שסיפקה תוספי פלדה ליצרנית הצוללות וכלי השיט הגרמנית טיסנקרופ שגנור היה נציגה.

 

גנור זומן לשיחה ביום שלישי עם מפקד היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, תנ"צ אלי אסייג, במשרדי להב 433 בלוד. "במסגרת השיחה מסר גנור דברים שונים מהחקירות המרובות והממושכות בעבר", אמר בדיון נציג המשטרה. "בשל כך הוחלט לחקור אותו באזהרה. אתמול הגיע האיש והחל לספר סיפור חדש ומעודכן לגבי מה שנחקר וחתם עליו הסדר. היחידה צריכה לחקור, ויש ראיות נוספות שמציג החשוד. הוא סתר פרטים ברמה מהותית מעדותו".

 

"אני מקבלת שהגרסה החדשה יכולה להביא לפעולות חקירה נוספות כמו שמבקשת המשטרה - 3 המופיעות בדו"ח הסודי שהוגש לעיוני", כתבה השופטת. אלא שמדובר ב-3 פעולות בכותרת, וכל אחת מורכבת מתתי פעולות. למעשה מדובר בפעולות רבות יותר. הן נדרשות לאור הגרסה החדשה של החשוד ולכן אני מקבלת את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו בחמישה ימים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x