$
משפט

בית המשפט האריך את מעצרו של מיקי גנור ב-5 ימים

לטענת המשטרה, עד המדינה סתר אתמול פרטים ברמה מהותית ביחס לעדותו. נציג המשטרה: "אתמול גנור זומן לשיחה, במסגרתה מסר דברים שונים בחקירותיו. בשל כך הוחלט לחקור אותו באזהרה ולעצור אותו לצורך ביצוע פעולות חקירה נוספות שנדרשות"

תומר גנון 12:4920.03.19

בית המשפט החליט היום (ד') להאריך את מעצרו של עד המדינה, מיקי גנור, בחמישה ימים. זאת לבקשת המשטרה, ובשל שיבוש הליכי חקירה. נציג המשטרה אמר בדיון שהתקיים כי "אתמול גנור זומן לשיחה, במסגרתה מסר דברים שונים בחקירותיו המרובות והממושכות. בשל כך הוחלט לחקור אותו באזהרה. הוחלט לעצור אותו לצורך ביצוע פעולות חקירה נוספות שנדרשות". גנור הגיש ערר על החלטת בית המשפט - הדיון יתקיים מחר (ה').

 

 

עד המדינה בתיק 3000, מיקי גנור, הגיע אמש למשרדי להב 433 וביקש לשנות מהגרסה שמסר במהלך חקירת הפרשה. מהמשטרה נמסר כי גנור נחקר באזהרה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ). "בעקבות הדברים", נמסר בנוסף, "יחליטו משטרת ישראל ופרקליטות המדינה לשקול האם יש מקום לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם עמו". גנור, שאינו נמצא בקו הבריאות, חש ברע במהלך החקירה והועבר לטיפול רפואי.

 

יש לציין כי גם בעבר איים גנור לסגת מהסכם עד המדינה איתו אם לא ישופרו תנאיו, ובהם האפשרות שיוכל להעביר לארץ כספים שברשותו הנמצאים בחו"ל. 

 

על פי גורמים המקורבים לחקירה, במסגרת הסכם עד המדינה עם גנור נקבע שהמשטרה תוכל לעשות שימוש בגרסאות והראיות שהוא מסר, גם אם יבוטל הסכם עד המדינה. כך למשל, גנור מסר למשטרה הקלטות שביצע ונשמרו על דיסק און קי בכספת של משרד חקירות פרטי ששכר בסמוך לפתיחת החקירה. לאחר שחתם על ההסדר, החומרים הועברו למשטרה כך שהמדינה יכולה לעשות בהם שימוש גם אם יבוטל ההסכם. יחד עם זאת חשוב לזכור שללא עדותו על ההקלטות, תעמוד משוכה משפטית לא פשוטה בפני בפרקליטות לשכנע את בית המשפט שיש להן משקל.  

 צילום: intercepts.defensenews

 

האם יש קשר למידע החדש? 

לטענת גורמים ברשויות האכיפה, בשלב זה לא ידוע להם על כל קשר בין החלטתו של גנור לשנות את עדותו, לבין המידע החדש שהתגלה לאחרונה על הקשרים העסקיים בין ראש הממשלה, נתניהו, לבן דוד נתן מיליקובסקי, לחברה שסיפקה תוספי פלדה ליצרנית הצוללות וכלי השיט הגרמנית טיסנקרופ, שעומדת בלב פרשת הצוללות.

 

נתניהו, נציין, לא נחקר עד עתה כחשוד בפרשה. עם זאת מקורבו, עו"ד דוד שמרון, נחקר בחשד לביצוע עבירות שוחד ומרמה לאור קשריו עם גנור ששימש כנציגה של המספנה בישראל בין השנים 2009-2017. המשטרה המליצה להעמיד לדין את שמרון בעבירה של תיווך שוחד ("שוחד הנעה") משום שלשיטתה קיבל מגנור תשלום של 270 אלף שקל כדי להניע עובדי מדינה לקדם את האינטרסים העסקיים של טיסנקרופ.

 

גנור נעצר עם פתיחת החקירה בפרשת הצוללות לפני כשלוש שנים, בחשד ששיחד עובדי ציבור בכירים, בהם המשנה לראש המטה לביטחון לאומי לשעבר אבריאל בר־יוסף ומפקד חיל הים לשעבר, אלוף (מיל') אלי מרום (צ'ייני). בעדותו סיפר גנור כי שמרון היה אמור לקבל עמלה שנאמדת ב-10 מיליון דולר בקירוב כדי לקדם את ההחלטה לרכישת הצוללות.

 

לפי עדותו, הוא השתמש בשירותיו של שמרון והסכים לעמלה הגבוהה בשל קשריו של עורך הדין, וההערכה שלו כי הוא יצליח לקדם את העסקה עם הגרמנים. גנור רמז כי שמרון הבטיח לו שישראל תרכוש את הצוללות מגרמניה.

 

חוסר שביעות רצון מההסכם 

במסגרת ההסכם שחתם גנור נקבע שהוא ירצה שנת מאסר וישלם קנס של 10 מיליון שקל.

 

מיקי גנור הבוקר מיקי גנור הבוקר צילום: מוטי קמחי

 

אולם כפי שפורסם בעבר, גנור לא היה מרוצה מההסדר. זאת בעיקר משום שהוא נכנס לרשימה השחורה של בנקים בחו"ל לאור החשדות נגדו על מרמה והלבנת הון. הבנקים בחו"ל לא היו מוכנים לעבוד איתו וביקשו שיוציא את הכספים. מדובר ככל הידוע בעשרות מיליוני שקלים. הבנקים בישראל לא היו מוכנים לקבל את הכסף מחשש מהסתבכות עם רשויות חקירה בחו"ל.

 

 

בפרקליטות הסכימו בעבר לצייד את גנור במכתב לפיו הם מתחייבים שלא לפתוח בהליכים נגד בנקים בארץ שיקבלו את הכספים שלו מחו"ל. אלא שהבנקים בארץ חששו גם מחקירות של רשויות אכיפה בחו"ל, אירופה או ארה"ב, וחששו לקבל את הכסף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x