$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל האוצר נזף בדוברת על הדלפה נגד עוזרת השר

לילך ויסמן הדליפה מידע לפיו נציבות שירות המדינה פתחה בחקירה משמעתית נגד ליהי גולן, העוזרת האישית של כחלון, בעקבות חשד כי הרכב שניתן לה מתוקף תפקידה שימש בפועל את אחיה כרכב הסעות

עמרי מילמן 07:2621.03.19

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד נתבקש לבצע בירור ולנזוף בדוברת המשרד לילך ויסמן, בעקבות הדלפה שנעשתה על ידה בנוגע לליהי גולן, העוזרת האישית של שר האוצר משה כחלון, כך נודע ל"כלכליסט".

 

ויסמן, כך נודע לנציבות, הדליפה מידע לפיו נציבות שירות המדינה פתחה בחקירה משמעתית נגד גולן, בעקבות חשד כי הרכב שניתן לגולן מתוקף תפקידה שימש בפועל את אחיה כרכב הסעות (כאשר הרכב והדלק מומנו על ידי המדינה). בסופו של דבר נדרשה גולן לשלם בחזרה את הוצאות הרכב ואת ההוצאות על התאונה שנעשתה ברכב וחשפה את כל האירוע.

 

על אף שבסופו של דבר היתה זו ויסמן שננזפה, לא ניתן להתעלם מכך שכחלון ובאב"ד התעלמו מהפרת הנהלים של גולן, כך על פי כל הפרסומים באותה תקופה. התאונה חשפה את הנציבות לבזבוז כספי ציבור באופן לא חוקי, אך עוד לפני שהתרחשה מנהליה של גולן היו יכולים לזהות בזבוז זה בקלות, שכן הוצאות הדלק של מי שגם כך לרוב נוסעת עם השר חרגו בחודשים שקדמו לתאונה. למעשה, על פי הפרסומים, מנכ"ל המפלגה, הכפוף לכחלון, אף נזף קשות בנהגים במשרד שהעידו, לדרישתה של הנציבות, בחקירה נגד גולן. גם אחרי הגילוי כחלון השאיר את גולן בתפקידה.

 

לילך ויסמן, דוברת משרד האוצר לילך ויסמן, דוברת משרד האוצר צילום: אמיר מאירי

 

 

גולן, שפרשה לפני כחודשיים מתפקידה במשרד האוצר כדי להתגייס לגמרי לקמפיין הבחירות של "כולנו", נחשבת לקרובה לכחלון, ולמעשה היא אחת ממייסדי המפלגה ו־40 חברי ההנהגה. לפני תפקידה הנוכחי היא שימשה כיועצת של אבי גבאי במשרד להגנת הסביבה, ובהמשך עבדה מטעם המפלגה עם כחלון. לאחר מכן עברה למשרד האוצר. הפרסום אודותיה פוגע באופן עקיף גם במוניטין של שר האוצר כחלון ומעלה שאלות לגבי האנשים בהם הוא בוחר להקיף את עצמו.

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה ישנה מתיחות בין לשכת השר לדוברות ולשאר המשרד: כבר מעל שנה שלשכת השר לא מאפשרת לאנשי הדוברות להכנס באופן חופשי ללשכה. מתיחות זו מתעצמת לאחרונה עם הבחירות לכנסת: בעוד שבעבר הואשמה דוברות האוצר לא פעם במעורבות פוליטית מוגזמת, בחודשים האחרונים עולה בסביבת השר תחושה כי לקראת הבחירות הדוברות עושה מאמץ להתנתק ממנו באופן מובהק.

 

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר שי באב"ד, מנכ"ל האוצר צילום: אוראל כהן

 

כך לדוגמה, שלשום דרש מנכ"ל המשרד שי באב"ד מהממונה על התקציבים שאול מרידור, לבחון את אמירתו של של ראש רשימת כחול־לבן בני גנץ לפיה הוא ישב עם "אנשי אוצר", והזהיר כי מדובר בהתערבות בעייתית של פקידים בבחירות. בחודשים האחרונים המתח רק הלך וגבר לאור דרישות שונות של כחלון, שנענו בסירוב מצד גורמי המקצוע והייעוץ המשפטי של המשרד בטענה כי מדובר בקמפיין בחירות. נתוני הגרעון המדאיגים רק הגבירו את המתח בין הצדדים.

 

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "בעקבות פרסום מסמך (21.1.19) שעדיין מוגדר חסוי, ביקש אגף המשמעת בנציבות ממנכ"ל האוצר לבצע בירור עם העובדת ולשקול נזיפה בהליך פנים משרדי. בעקבות הבירור החליט המנכ"ל על נזיפה לעובדת. לפרטים נוספים בנושא החלטת המנכ"ל יש לפנות למשרד האוצר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x