בארץ

המבקר נזכר לברר איך חישבו את ערך נכסי חברת החשמל

על פי ההערכות, המבקר יכול לטעון בקרוב ששווי הנכסים בפועל של חברת החשמל אולי גילם למדינה תועלת של 2.5־2.7 מיליארד שקל, אבל העלות בפועל כפולה, עד 5 מיליארד שקל, ולכן עלתה הטענה שהמדינה לכאורה לא חישבה נכון את שוויים

ליאור גוטמן 08:0521.03.19

מבקר המדינה דרש באחרונה במכתב לחשב הכללי באוצר ולרשות החברות הממשלתיות לברר איך חושב הערך של נכסי חברת החשמל שחזרו למדינה.

 

 

 

על פי ההערכות, המבקר יכול לטעון בקרוב ששווי הנכסים בפועל של חברת החשמל אולי גילם למדינה תועלת של 2.5־2.7 מיליארד שקל, אבל העלות בפועל כפולה, עד 5 מיליארד שקל, ולכן עלתה הטענה שהמדינה לכאורה לא חישבה נכון את שוויים.

 

חברת החשמל השלימה ברפורמה שאושרה ב־2018 בכנסת הסדר נכסים, ובו נקבע שתשיב למדינה שטחים שהיא לא משתמשת בהם לייצור חשמל. בתמורה הובטחה לה מחיקת חובות של כ־2.5 מיליארד שקל, שמקורם באג"ח ללא תאריך פירעון שהמדינה החזיקה מולה. המהלך אמור לשפר את מצבה הפיננסי של החברה.

 

 

תחנת הכוח בחדרה תחנת הכוח בחדרה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

כפי שפורסם באתר "כלכליסט", המבקר כבר התרעם על דרך חישוב הנכסים וביקש מחברת החשמל שלא לפרסם את דוחותיה השבוע אלא במועד מאוחר. פניית המבקר הפתיעה את חברת החשמל מכיוון שהרפורמה הכוללת את הסדר הנכסים אושרה בממשלה ובכנסת. לא ברור למה המבקר נזכר בעניין עכשיו.

 

בסביבת חברת החשמל נדהמו מהודעת המבקר. בהודעה שדווחה שלשום לבורסה היא חידדה שהמבקר "אינו מעלה כל פרט שלא היה ידוע לדירקטוריון החברה טרם קביעת המדיניות ואופן הטיפול החשבונאי בהסדר הנכסים", מה גם ש"כלל הנושאים וההיבטים שפורטו במכתב המבקר היו ידועים לחברה ולדירקטוריון טרם קביעת המדיניות ואופן הטיפול החשבונאי בהסדר הנכסים".

 

עוד אומרים בחברה ש"החברה פנתה עוד ביולי 2018 לרשות ני"ע בעניין אופן הטיפול החשבונאי בהסדר הנכסים לאחר התייעצות עם רואי החשבון המבקרים של החברה ובהסכמתם.

 

ברשות לני"ע סירבו להתייחס לשאלה אם יורו לחברת החשמל לפרסם דו"ח שנתי של 2018 אחרי 31 במרץ, המועד הרשמי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x