$
בארץ

דיווח: הזרמת הגז הטבעי מתמר למצרים, תדחה בכ-3 חודשים

עפ"י בלומברג, התגלה שהצנרת עדיין אינה מוכנה להזרמה. אולם מבדיקת "כלכליסט" עולה שהסיבה העיקרית היא מחסור בגז בשל החורף הקשה בישראל, שהעלה את הביקוש

ליאור גוטמן 16:5618.03.19

הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר ללקוחות במצרים, תדחה בעד שלושה חודשים. כך דיווחה היום (ב') סוכנות בלומברג.

 

 

 

ההערכה המקורית היו שהזרמת הגז תחל עד סוף מרץ, במסגרת חוזה שבמקורו לא סווג כחוזה קבוע אלא ככזה שיאפשר מכירת גז רק במקרים שבהם יש עודף מעבר לצרכי השוק המקומי (interruptible). במהלך 2021, ולאחר עבודות הרחבה של צנרת ההולכה הקיימת, החוזה בין הצדדים אמור להפוך לחוזה קבוע עם כמות מינימאלית שנתית.

 

בדיווח צוין, כי התגלה שצנרת ההולכה שאמורה לשרת את יצוא הגז - היא הצנרת המושבתת של EMG - אינה מוכנה לחלוטין לעברת גז, וכי יש לייבא חלפים.

 

בדיקת "כלכליסט" מגלה שהחלפים כבר הגיעו והותקנו, וכי הסיבה העיקרית לאי הזרמת גז היא בעיקר מחסור בגז: החורף הקשה שעובר על המדינה הוביל לביקוש גבוה לגז מאשר הכמות החזויה במקור, מה שהותיר את שותפות תמר עם מעט מאוד גז להעביר למצרים, אם בכלל.

 

מתי צפויות הזרמות הגז הראשונות? ההערכות הן שבתחילת מאי הקרוב כבר יבוצעו טסטים ראשוניים, לקראת הזרמה קטנה ביוני, ולאחריה הפסקה במהלך הקיץ עבור צרכי השוק המקומי, ואז שוב, הזרמה חלקית במהלך הסתוי וככל שהכמות הרזרבית הפנויה ליצוא תאפשר זאת.

 

 

עבד אל פאתח א-סיסי, נשיא מצרים עבד אל פאתח א-סיסי, נשיא מצרים צילום: בלומברג

 

האם מצרים מוותרת בשל העיכוב על הזרמת גז מישראל? התשובה נכון לעכשיו שלילית: שר הנפט המצרי, טארק אל-מולא, השתתף שבוע שעבר בוועידת האנרגיה ביוסטון טקסס שם הוא חלק במה אחת עם שר האנרגיה יובל שטייניץ. בוועידה הודיע אל-מולא שהזרמת הגז לארצו תתעכב בכמה שבועות, וציין את שיתוף הפעולה בין המדינות.

 

בסוף 2018 הוקם הפורום האזורי של המדינות שפועלות בתחום הפקת וחיפושי גז, בהשתתפות ישראל, יוון, קפריסין ומצרים. הפגישות הראשונות להקמת הפורום היו בדרג מנכ"לים אולם בשבוע שעבר הם עלו לדרג שרי האנרגיה, שאף השתתפו בפאנל שעסק בתחום באותה ועידה בטקסס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x