$
בארץ

הבנקים מתריעים: נעביר מידע על לקוחות תושבי חוץ לרשויות המס

המידע יימסר דרך רשות המסים למדינות התושבות של הלקוחות המחזיקים בחשבונות פיננסיים בשטחן, במסגרת הסכם חילופי המידע CRS; ללקוחות אלה תינתן האפשרות להוכיח כי הם תושבי ישראל

עמרי מילמן 11:1917.03.19

הבנקים החלו בחודשיים האחרונים לשלוח מכתבים ללקוחותיהם הרשומים כתושבי חוץ, אשר מדינת התושבות שלהם נמצאת במסגרת הסכם חילופי המידע (הסכם ה-CRS). במכתבים נכתב כי יעבירו מידע לגבי החשבונות שלהם למדינת התושבות דרך רשות המסים הישראלית.

כך למשל במכתב מבנק מזרחי שהגיע לידי "כלכליסט" נכתב לאחד מלקוחותיו כי "בהתאם לרישומי הבנק נמצא כי הנך תושב/ת חוץ במדינת הולנד וזאת בהתאם להצהרתך בדבר תושבות המס שלך ('מדינת התושבות'). הבנק מודיע כי לאור כך ובהתאם לתקנות ה-CRS הבנק צפוי להעביר מידע אודותיך ואודות החשבון לרשויות המס בישראל עד ליום ה-23.6.2019, רשויות המס בישראל צפויות להעביר מידע זה לרשויות המס במדינת התשובות במועד שנקבע בהסכם עם מדינת התושבות".

 

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי צילום: עמית שעל

 

הבנק מבהיר כי אם אותם לקוחות אינם באמת תושבים באותה מדינה, הם יכולים להגיש לסניף בו מתנהל חשבונם בכתב השגה על הסיווג כתושבים חוזרים עד ה-28.3. אותה הצהרה צריכה לכלול מסמכים שמעידים על כך שאותו אדם אינו תושב של אותה מדינה רלוונטית ואלו ייבחנו על ידי הבנק.

 

הרשויות מפשטות את ההליכים 

 

בחודש שעבר רשות המסים פרסמה את רשימת המדינות אליהן ישראל תעביר מידע על תושביהן ותקבל מידע על ישראלים המחזיקים חשבונות במוסדות פיננסיים בשטחן, זאת במסגרת ההסכם המולטילטרלי ה-CRS. במסמך שפרסמה רשות המסים מפורטות 96 מדינות, מתוכן חילופי המידע עם 53 מדינות יחלו כבר השנה ויכללו נתונים מהחשבונות עוד מ-2017, ו-70 מתוך 96 מדינות, יקבלו וימסרו מידע הרלוונטי לשנת 2018 והלאה.

 

במקביל, גופים פיננסים זרים יעבירו את המידע על תושבים ישראלים לרשויות המס שלהן, ואלו יעבירו את המידע לרשות המסים הישראלית. רשויות המס יעבירו בניהן את המידע, במקום שכל בנק ומוסד פיננסי יידרש בעצמו להעביר את המידע לרשויות הזרות.

 

אלי דורון, שותף מייסד בפירמת דורון, טיקוצקי, קנטור גוטמן נס עמית גרוס ושות' אמר ל"כלכליסט" בנוגע למכתבים שנשלחו לאחרונה מבנקים לבעלי חשבונות לגביהם עולה החשד שהם תושבי מס של מדינה זרה כי: "מכתבים אלה מתריעים בפניי בעלי חשבונות כי הבנק עתיד להעביר את פרטיהם לרשויות המס, ומשם לרשויות המס במדינות המוצא של בעל החשבון, אך מאפשרים לבעל החשבון להמציא הוכחות כי הוא תושב ישראל.

 

"מאידך, יש להדגיש כי תקנות ה-CRS מחייבות בנקים לבצע צעדים אקטיביים לאיתור סממנים המצביעים מהי מדינת התושבות של בעל החשבון, ובמקרה ומדינה זו אינה ישראל אלא מדינה החברה ב-OECD, יועברו פרטי בעל החשבון לרשויות המס בכל מקרה.

 

"יש להדגיש, בהתאם להוראות הדין, ניתן להגיש השגה בעניין החלטת הבנק להעביר מידע לגבי בעל החשבון, ובמסגרתה להציג הוכחות כי בעל החשבון הוא תושב ישראל. אני ממליץ לכל בעל חשבון אשר קיבל מכתב מסוג זה להיעזר בייעוץ משפטי על מנת להימנע מחבויות מס מיותרות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x