$
בארץ

עלייה של 10% בפניות בנושא הטרדות מיניות ועבירות מין בשירות המדינה

לפי דו"ח שפורסם על ידי נציבות השירות, בשנת 2018 נפתחו באגף המשמעת 184 פניות העוסקות במקרים של הטרדות מיניות ועבירות מין בדרגות חומרה שונות - זאת לעומת 168 פניות ב-2017; בין המקרים הקשים: שלושה כבאים שקיימו יחסי מין עם קטינה ועובד בלמ"ס שהטריד עמיתה לעבודה במשך 20 שנה

אדריאן פילוט 11:4911.03.19

מנתונים שפורסמו על ידי נציבות שירות המדינה הבוקר (ב') עולה כי מספר הפניות בנושאי הטרדות מיניות ועבירות מין שנפתחו בשנת 2018 באגף המשמעת של הנציבות עמד על 184; מדובר בעלייה של כ-10% לעומת שנת 2017, אז התקבלו 168 פניות. בשנת 2016 נרשמו 109 פניות "בלבד". עוד עולה מהנתונים, כי בשנת 2018 הסתיים הטיפול ב-102 תיקי הטרדה מינית.

 

  צילום: SheThePeople

 

מעיון בדו"ח של נציבות שירות המדינה עולה כי מספר המקרים הרב ביותר של הטרדות מיניות נרשם במשרד החינוך (37), במשרד הבריאות (32), ברשות המסים (14) ובביטוח הלאומי (9); כך, בארבעת המוסדות הללו התרחשו יותר ממחצית המקרים. גם במשרד החוץ, בשירות הכבאות ובמשרד הרווחה נרשמו מספר מקרים לא מבוטל (בין 7 ל-8 בכל אחד מהמשרדים האלו).

 

מקרים קשים של עבירות מין והטרדות

 

בדו"ח מפורטים מספר לא מבוטל של מקרים קשים. כך, למשל, מתואר מקרה של מורה שקיימה קשר מיני עם תלמיד כיתה י', וספגה בשל כך עונשים של נזיפה חמורה, פיטורין לאלתר ופסילה מעבודה בשירות המדינה ובמשרד החינוך למשך 8 שנים.

 

בשנת 2016 הועמדו לדין משמעתי שלושה עובדים של רשות הכבאות וההצלה בטענה שקיימו קשר מיני עם קטינה שהתנדבה ברשות, בעת שהייתה בת 16 בלבד, תוך ניצול יחסי מרות. גם עליהם נגזרו עונשי פיטורים לאלתר ופסילה לעבודה בשירות המדינה ובכבאות לתקופות שונות (כל עובד בהתאם לחומרת העבירות בהן הורשע). שניים מהכבאים גם לא התבלבלו והגישו ערער, שנדחה.

 

בשנת 2018 הורשע עובד בלשכה המרכזית לסטטסיטקה (למ"ס) על ידי בית הדין למשמעת, לאחר שהטריד מינית עמיתה לעבודה במשך 20 שנה: העובד חיזר אחרי עמיתתו באובססיביות, באמצעים שונים ובניגוד מפורש לרצונה – שלח לה מתנות ומכתבים, לרבות מכתבים בעלי תוכן אירוטי בהם פירט את תשוקתו המינית כלפיה ומאווייו לגבי גופה; עקב אחריה וערך תצפיות אחריה; הצהיר על אהבתו כלפיה תוך כריעת ברך; שלח מתנות לבני משפחתה; צייר על רכבה הצהרת אהבה באמצעות שפתון; הדפיס דיוקנאות שלו ושלה על חולצה עם הכיתוב LOVE; כתב לה שהם צריכים להיות זוג למרות שהיא נשואה ואם לילדים, כי הוא מחכה לה וימשיך לחכות לה וכי רק המוות יפריד ביניהם.

 

העובד נענש בנזיפה חמורה, פיטורים לאלתר, פסילה לצמיתות מעבודה במשרד ופסילה מעבודה בשירות המדינה למשך 3 שנים.

 

"אנו נמשיך לקחת חלק משמעותי במאבק למיגור תופעת ההטרדות המיניות במקום העבודה, תוך מימוש סמכויותינו, ולשמש כגורם אכיפה מוביל בתחום זה", מסר גיא דוד, הממונה על המשמעת בנציבות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x