דעות

דעה

פינוי שדה דב: היועמ”ש פתר לנתניהו בעיה

חוות הדעת של מנדלבליט באה לנתניהו משמיים. מעכשיו הוא יוכל לומר שהוא דווקא התכוון לסייע לאילת, אבל מנדלבליט אסר עליו מחשש שמדובר בניסיון לא ראוי להשפיע על תושבי אילת להצביע לליכוד

נמרוד בוסו 23:2510.03.19

על רקע הגשת כתב החשדות ובו אישום בקבלת שוחד, היועמ”ש אביחי מנדלבליט הוא כנראה לא הדמות הכי אהודה במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. אבל על חוות הדעת שהוציא ביום חמישי האחרון בעניין שדה דב חייב ראש הממשלה בנימין נתניהו ליועץ המשפטי תודה גדולה.

 

 

לפני חודשיים חוקקה הכנסת חוק המאשרר את פינויו הסופי של שדה דב ב־1 ביולי, אבל הותיר אפשרות לדחייה נוספת במועד, שכבר נדחה כמה פעמים: בחינה מחודשת של מועד הפינוי על ידי שר הביטחון רק עקב שינוי בנסיבות הביטחוניות.

 

החוק החדש שם את נתניהו במצב לא נוח. מצד אחד, קובעים כל הגורמים המקצועיים במשרדי האוצר והמשפטים כי נסיגה מהפינוי כעת תוביל לקטסטרופה כלכלית, תחשוף את המדינה לתביעות מוצדקות של מיליארדים מצד בעלי הקרקע, ותעלים את המקור התקציבי המרכזי למעבר בסיסי צה"ל לנגב.

 

מצד שני, הוא נתון לסד לחצים למניעת הפינוי בהובלת אחת הדמויות הדומיננטיות בליכוד, ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי. גם אילת היא עיר מצביעת ליכוד זה כמה עשורים. סירוב של נתניהו לסייע בנושא עלול להוביל לבעיות בשריר החשק של תושבי אילת לצאת להצביע ב־9 באפריל, תרחיש מאוד לא רצוי מבחינת ראש הממשלה.

 

 

שדה דב שדה דב צילום: עמית שעל

 

 

על רמת המוטיבציה של נתניהו לבלום שוב את הפינוי ניתן ללמוד מניסיונותיו של הלוי לקבוע עמו פגישה. אחרי פעמיים שבהן קבע פגישה עם נתניהו רק כדי לגלות שביבי הבריז לו ברגע האחרון, הצליחו השניים להיפגש לבסוף בשלישית.

 

כעת באה חוות דעתו של מנדלבליט לנתניהו כמתנה משמיים. חוות הדעת אוסרת עליו לקבל כל החלטה לשינוי מדיניות הממשלה בשדה דב מחשש שמדובר בכלכלת בחירות ובניסיון לא ראוי להשפיע על תושבי אילת להצביע לליכוד. מעכשיו יוכל לומר נתניהו להלוי ולחבריו שלא הוא זה שלא רוצה לסייע, זה מנדלבליט שאוסר עליו.

 

את הבעת פניו של ראש עיריית אילת בשעה שהוא קורא את טענת מנדלבליט כי "אין דחיפות בקבלת ההחלטה דווקא כעת" אפשר רק לדמיין. בעוד שלושה חודשים וחצי מנתקים לו את מה שהוא מגדיר צינור החמצן לעיר, וליועמ"ש לא בוער. עם זאת, חוות הדעת משאירה לו גם שביב תקווה, באומרה כי לאחר הבחירות, ואף שעדיין לא תגובש ממשלה חדשה, ייתכן כי אפשר יהיה לקבל החלטה בנושא. השאלה היא אם נתניהו של אחרי הבחירות יתעניין בסוגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x