$
בארץ

חברת התעופה האתיופית מאשרת: 2 ישראלים נהרגו

חברת Ethiopian Airlines מאשרת כי שני ישראלים היו בין 149 הנוסעים במטוס שלה שהתרסק הבוקר בדרך לקניה. עד ראייה: "המחלצים הגיעו אחרי 3 שעות". צפו בתמונה ראשונה ממקום האסון. בניירובי מחכים קרובי המשפחה לתשובות: "מקווה שאמא עלתה על טיסה אחרת. היא לא עונה לי"

ynet 14:4810.03.19

חברת התעופה Ethiopian Airlines אישרה בצהריים (יום א') כי שני ישראלים היו על המטוס של החברה שהתרסק הבוקר מעט אחרי שהמריא מבירת אתיופיה אדיס אבבה לניירובי שבקניה. על המטוס היו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות, וחברת התעופה אישרה כי אין ניצולים.

 

 

מטוס בואינג 737 של אתיופיין איירליינס מטוס בואינג 737 של אתיופיין איירליינס צילום: רויטרס

 

מטוס הבואינג 737, בטיסה ET 302, המריא מאדיס אבבה בדרכו לניירובי והתרסק בשעה 8:44, כשתי דקות אחרי ההמראה. זירת ההתרסקות היא באזור בישופטו, כ-50 קילומטרים מדרום לאדיס אבבה. לפי אתר flightradar24, העוקב אחר טיסות, מהירות הטיפוס של המטוס אחרי ההמראה הייתה לא יציבה. החברה מסרה בצהריים כי לא היו ידועות לה בעיות טכניות כלשהן במטוס, וכי לטייס הייתה היסטוריית טיסות מצוינת. עם זאת, לדבריה אחרי ההמראה הוא דיווח על בעיה כלשהי וביקש אישור להסתובב חזרה ולנחות.

 

בצהריים מסרה החברה נתונים מדויקים על אזרחויותיהם של הנוסעים שהיו על המטוס. 32 היו מקניה, 18 מקנדה ו-9 מאתיופיה. שניים כאמור היו מישראל. שאר הנוסעים היו מסין, איטליה, ארה"ב, בריטניה, צרפת, מצרים, הולנד, הודו, רוסיה, מרוקו ושורה של מדינות נוספות.

  

בנמל התעופה בניירובי התאספו בצהריים קרובי משפחה של נוסעים שהיו לכאורה במטוס שהתרסק, והמתינו למידע מהרשויות. "אנחנו פשוט מחכים לאמא שלי", סיפרה וונדי אוטיינו, לופתת את הטלפון שלה ובוכה. "אנחנו פשוט מקווים שהיא עלתה על טיסה אחרת או מתעכבת. היא לא עונה לטלפון".

 

שרידי המטוס שרידי המטוס צילום: איי פי

 

רוברט מוטנדה, בן 46, חיכה לגיסו, שבא מקנדה. "עדיין לא ראיתי אף אחד מחברת התעופה או מאנשי נמל התעופה", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס יותר משלוש שעות אחרי שאבד הקשר עם המטוס. "אף אחד לא עדכן אותנו בכלום, אנחנו פשוט עומדים פה ומקווים לטוב".

  

"באתי לנמל התעופה כדי לקבל את פניו של אחי, אבל נאמר לי שיש בעיה", סיפרה אגנס מוילו. "אני רק מתפללת שהוא ניצל או שהוא לא היה במטוס". בנמל התעופה נראתה מתייפחת גם אישה שחיכתה לארוס שלה, שכנראה היה על המטוס.

  

גבר בשם ג'סטין סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס שכשהוא הגיע לנמל התעופה בניירובי הרושם היה שהטיסה הגיעה בשלום וכבר נחתה: "כשהגענו הסתכלנו על לוח הטיסות הנכנסות וראינו שהמטוס נחת בזמן, אז היינו מבולבלים, פשוט חיכינו. ראינו אנשים נכנסים ויוצאים. היינו בטוחים שקרובי המשפחה שלנו עומדים לצאת".

  

עד ראייה להתרסקות סיפר לרשת BBC כי זמן רב עבר עד שכוחות ההצלה הגיעו לזירת האסון. "הפיצוץ והאש היו חזקים כל כך שלא יכולנו להתקרב. הכול נשרף", העיד. "הכבאים הגיעו בסביבות 11:00, וההתרסקות הייתה בסביבות 8:00. עכשיו יש ארבעה מסוקים בזירה. אף אחד לא ישרוד".

 

  צילום: איי פי

  

נחת בנתב"ג לפני שלושה ימים

 

המטוס שהתרסק נכנס לפעילות לפני ארבעה חודשים בלבד. הוא נראה לאחרונה על המכ"ם כשהיה בגובה 8,600 רגל. רק לפני שלושה ימים הגיע המטוס הזה לישראל, כשנחת בנמל התעופה בן גוריון בטיסה מאדיס אבבה. הוא נחת בארץ ב-7 במרץ מעט אחרי חצות, והמריא בחזרה לאתיופיה שעות אחדות אחר כך.

  

Ethiopian Airlines היא חברת תעופה ממשלתית, והיא מציגה את עצמה כחברת התעופה הגדולה ביותר באפריקה. היא שמה לעצמה ליעד להפוך לשער הכניסה לאפריקה עבור נוסעים מיבשות אחרות. היא נחשבת לאחת מחברות התעופה האפריקניות הטובות ביותר, אם לא הטובה שבהן.

  

התרסקות המטוס באה דווקא אחרי שראש הממשלה הרפורמיסט אביי אחמד הבטיח לפתוח את חברת התעופה ומגזרים כלכליים אחרים להשקעות זרות – שינוי עמוק בכלכלת המדינה, שהיא כלכלה ריכוזית למדי.

 

ב-2010 התרסק מטוס של Ethiopian Airlines שהמריא מביירות, לבנון, בדרכו לאדיס אבבה. המטוס צלל לים התיכון וכל 90 האנשים שהיו עליו נהרגו, רובם אתיופים ולבנונים. זו הייתה ההתרסקות הקטלנית הראשונה של מטוס של החברה מאז 1996.

 

באוקטובר האחרון התרסק מטוס נוסף מסוג בואינג 737-8 מקס. ההתרסקות ההיא, אל ים ג'אווה, אירעה דקות אחרי ההמראה מג'קרטה, בירת אינדונזיה. כל 189 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על המטוס נהרגו. בהמשך נמצאו עדויות לכך שבארבע הטיסות שלפני כן פעל מחוון המהירות של המטוס שלא כשורה. המטוס הופעל על-ידי חברת "ליון אייר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x