$
בארץ

משרד החקלאות יעביר 320 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות

כך עולה מדו"חות ההתקשרויות של משרדי הממשלה ל-2018; משרד החקלאות: הכסף כולל עודפים מהתחייבויות ישנות; החטיבה: הסכום כולל כספים לעוטף עזה ומפוני גוש קטיף; משרד ראש הממשלה התעלם מחובתו לפרסם דו"ח התקשרויות

שחר אילן 19:1904.03.19

משרד החקלאות התקשר ברבעון הרביעי של השנה עם החטיבה להתיישבות בהיקף של 320 מיליון שקל, מתוכם כבר העביר לה 230 מיליון. כך עולה מדו"חות ההתקשרויות של משרדי הממשלה ל-2018 שפורסמו היום באתר היחידה לחופש המידע של משרד המשפטים. הכסף לחטיבה להתיישבות מוגדר בדו"ח ההתקשרויות של משרד החקלאות כ"התחייבויות עבר".

 

החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית נחשבת לזרוע הביצוע של הממשלה להתיישבות כפרית בכלל ולהתנחלויות כפריות ביהודה ושומרון. בראש משרד החקלאות עומד השר אורי אריאל מהבית היהודי. בעבר הופסקה פעילות החטיבה להתיישבות בשל חוות דעץ של המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר שתבעה להחזיר את סמכויות ההתיישבות לידי המדינה. אבל הבית היהודי העבירה חוק שאפשר את המשך העבודה עם החטיבה.

 

ממשרד החקלאות נמסר שמתוך הסכום האמור, רק כ-85 מיליון שקלים היו תקציב חדש של 2018 ואילו היתר הם עודפים שאליהם התחייבה הממשלה בשנים קודמות. את הפרסום המאוחר של ההתקשרות מסבירים במשרד בכך שלא ניתן היה להשלים את תוכנית העבודה של החטיבה עד שיושלם הסכם עם משרד הבנוי והשיכון והדבר נדחה עד לסוף השנה.

 

אורי אריאל אורי אריאל צילום: אלכס קולומויסקי

 

גם מהחטיבה להתיישבות נמסר שמדובר בעודפים מחויבים, כלומר כסף שעיקרו שורין מזמן בהחלטות ממשלה כולל כספים לעוטף עזה וליישוב מפוני גוש קטיף ו"כל שנה מעבירים אותו מחדש".

 

דו"חות ההתקשרות של משרדי הממשלה ויחידות הסמך לרבעון הרביעי של 2018 עלו לאתר היחידה הממשלתית לחופש המידע. מבדיקת היחידה עולה כי רק 47 יחידות (שמהוות 61% מכלל היחידות במשרדי הממשלה ויחידות סמך הכפופות לנוהל) פרסמו את ארבעת הדו"חות הנדרשים במהלך השנה החולפת.

 

לפי הנוהל שפרסמה היחידה הממשלתית לחופש המידע לפני שלוש שנים, כל משרדי הממשלה ויחידות הסמך חייבות לפרסם אחת לרבעון ובאופן יזום את דו"ח ההתקשרויות עם ספקים פרטיים. למרות הנוהל הקיים, נמצא כי משרד ראש הממשלה והמשרד לענייני ירושלים ומורשת כלל לא פרסמו דו"חות ההתקשרות בשנה החולפת.

 

בנוסף, מהבדיקה עולה כי ברבעון הרביעי של 2018, משרד החקלאות ופיתוח הכפר מוביל את משרדי הממשלה עם סכום ההתקשרויות הכולל הגבוה ביותר מבין אלה שהגישו - 2.2 מיליארד שקל. משרד המשפטים הוא המשרד עם מספר ההתקשרויות הגבוה ביותר.

 

סגן ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע עו"ד שלומי בילבסקי, אמר: "שקיפות בתקציביהם של משרדי הממשלה מאפשרת לאזרחים ללמוד ולבחון את דרכי פעולתם, ומכאן חשיבותה הרבה. פרסום הדוח"ות מדי רבעון ברמת פירוט גבוהה הינה חדשנית גם בזירה הבינלאומית, ואנו מצפים מכל הרשויות הציבוריות עליהן חל חוק חופש המידע לאמץ סטנדרט זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x