שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אלי כהן: "כשארומה מרוויחה נפתח קפה ג'ו, למה זה לא קורה בבנקים"

מיכל הלפרין אמרה בכנס השנתי של רשות התחרות, כי הרפורמה שאושרה מעניק לרשות ההגבלים שיניים אבל גם אמון. נפחית את הטיפול בעסקאות שלא פוגעות בתחרות ונגביר את האכיפה הפלילית והמנהלית"

משה גורלי 11:3204.03.19

"לראשונה לא אישרה הרשות מיזוג בין בנקים ולא היתה חותמת גומי", אמר הבוקר (ב') שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, בכנס השנתי של רשות התחרות באשקלון, כשהוא מתייחס למיזוג בין מזרחי לאגוד שלא אושר. "ברור למה בנקים רוצים להתמזג - המשמעות היא פחות בנקים ופחות תחרות. הם מרוויחים 8% ויותר על ההון העצמי. כשארומה מרוויחה נפתח קפה ג'ו וכשג'ו מרוויח נפתח קפה גריג, למה זה לא קורה בבנקים?".

 

 

 

כהן תקף את היבואנים שמבקשים בלעדיות וחסימת מתחרים: "כל המטרה בבלעדיות היא למכור במחיר הגבוה ביותר לצרכן. מי שינסה לחסום יבוא מקביל צריך לשבת בכלא. לא מספיק קנס, עליו לשלם מחיר משמעותי יותר".

 

כהן רמז למלחמה אישית נגדו: "הם לא בוחלים באמצעים. הם מחפשים אותי בתחקירים. אין צורך, שיתקשרו למשרד ויקבלו את כול המידע שהם רוצים. אולי במקום לנסות ולהרתיע שיעשו סקרי השוואת מחירים".

 

השר אלי כהן והממונה על ההגבלים מיכל הלפרין (ארכיון) השר אלי כהן והממונה על ההגבלים מיכל הלפרין (ארכיון)

 

הממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין אמרה בכנס כי "ביומה האחרון של הכנסת העשרים הושלמה הרפורמה – ולצד ההקלות רגולטוריות התעצמה הרשות בשני אלה – בתחום האכיפה כלפי מונופולים - מעבר מ'נתח שוק 'ל'כוח שוק' והגדלת העיצומים על הפרה למאה מיליון שקל. זאת מתוך הכרה שצריך לתת לרשות שיניים, אבל גם אמון

שתפעיל אותם בשכל. כוחה ועוצמתה של הרשות אינה רק מסמכויותיה, אלא מהאמון בה שתביא משק תחרותי מפותח וצרכני ולא תנצל את כוחה לרעה. כמו המוטו של ספיידרמן – עם יותר כוח באה יותר אחריות. וההחלטה שלנו לנהוג האחריות באה לידי ביטוי ביום-יום - אנחנו מקשיבים, וכשצריך אנחנו מוכנים להודות שטעינו ולשנות כיוון".

 

אבל לצד ההרגעה היו גם "איומים". הלפרין: "נפחית את הטיפול בעסקאות שלא פוגעות בתחרות ונגביר את האכיפה הפלילית והמנהלית".

 

הלפרין הסבירה את שני מעגלי האכיפה המנהלית: "החישוב בקביעת העיצומים ייגזר מ-8 אחוז ממחזור החברה. מתוך זה נקבע את היבטי הקולא והחומרה ורק אז אם נגיע ל100 מיליון שקל נאכוף את הסכום הזה. השני הוא האכיפה נגד מונופולים שתימשך ותתרכז גם באלו שיש להם כוח שוק. כלומר, מגזרים שהיו חסינים עד כה בגלל שהיו מתחת חמשים אחוז נתח שוק כוח שוק יהיו חשופים וזה כולל בנקאות, קמעונאות וגז".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x