$
דעות

שווייה של yes נחתך, הדימום עוד פעיל

עסקת בזק־yes נעשתה לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל ל־yes, כשבזק מוציאה מכיסה לא פחות ממיליארד שקל. השווי המנופח הזה לווה בהרבה מאוד מילים יפות. העניין הוא שאף קונה לא עמד בפתח

החתימה של רה"מ בנימין נתניהו שאישרה סופית את עסקת בזק־yes מלווה את חברת בזק עד היום. לרכישת חלקו של אלוביץ' ב־yes על ידי בזק, באחת מעסקאות בעלי העניין המושחתות שנעשו בשוק ההון הישראלי, היתה תכלית אחת: למלא את הכיס של אלוביץ' ולרוקן את הכיס התפוח של החברה הציבורית בזק. בראשונה הוא מחזיק ב־100% מהמניות, בבזק הציבורית פחות משליש, ולכן העברת כספים לכיס שבו הוא מחזיק באחזקה מלאה היתה כלכלית לאלוביץ'. כל מה שקרה מאז אישור העסקה מוכיח באופן חד־משמעי שהדימום שזו הותירה אחריה עדיין לא נגמר.

 

 

 

שאול אלוביץ' שאול אלוביץ' צילום: אוהד צויגנברג

 

עסקת בזק־yes נעשתה לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל ל־yes, כשבזק מוציאה מכיסה לא פחות ממיליארד שקל. השווי המנופח הזה לווה בהרבה מאוד מילים יפות שכללו את מילת הקסם סינרגיה בתוספת תרחישי אימה שבהם לבזק כחברת תקשורת לא תהיה רגל בשוק הטלוויזיה. העניין הוא שאף קונה לא עמד בפתח, בזק היתה היחידה שהתמודדה על yes לאחר שזו עמדה על מדף הראווה כבר זמן רב, ובנוסף לבזק היתה אופציה לרכוש את השליטה ב־yes באמצעות אופציה שניתנה לה בעבר ושלא היתה מאלצת אותה להוציא מיליארד שקל. ובכל זאת היא לא עשתה זאת.

 

כשנתיים לאחר השלמת העסקה, לקראת הדו"חות השנתיים של 2017, מודיעה בזק כי yes לא שווה את המחיר ששילמה בעבר, ושווי yes נחתך ל־1.35 מיליארד שקל. ב־2018 יחזו המשקיעים בדז'ה וו. בזק כבר הזהירה כי שווייה של האחרונה ייחתך בחדות כלומר בעוד כמה מאות מיליוני שקלים, יש כאלו שמהמרים על המספר 500 מיליון שקל, כך ששווי yes בדו"חות בזק יעמוד על לא יותר מכ־800 מיליון שקל. בפורומים סגורים יש המעריכים את שווייה האמיתי של yes באפס, במקרה הטוב. חברה הפועלת בשוק שלא ניתן להרוויח בו, תזרים חופשי שלילי או קרוב לכך, ותחרות שרק מתגברת מול ענקיות דוגמת נטפליקס. כל הטוב הזה עלה לבזק מיליארד שקל שחסרים בקופתה היום. לסכום זה כדאי להוסיף את מה שנקרא סנטימנט המניה המושפע מהחדשות השליליות שמנפקת yes, נזק שנאמד במאות מיליוני שקלים נוספים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x