$
בארץ

הכרעת היועמ"ש: שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקי נתניהו

ראש הממשלה מואשם בכפוף לשימוע בעבירות מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס), ובעבירת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000 (בזק-וואלה). הליכוד: "רדיפה פוליטית"

ynet, ליטל דוברוביצקי ותומר גנון 18:0628.02.19

רגע האמת של פרשות ראש הממשלה: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר הערב (ה') לפרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו את הסעיפים שבהם הוא מואשם בכפוף לשימוע. נתניהו מואשם במרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (תיק המתנות), בעבירת הפרת אמונים בתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) ובשוחד והפרת אמונים תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). מנדלבליט מפרסם הערב את הכרעתו יותר משנתיים לאחר פתיחת החקירה, ובדיוק 40 יום לפני שהולכים לבחירות. 

 

לצפייה בכתב החשדות המלא נגד בנימין נתניהו לחצו כאן

לצפייה בעמדת היועמ"ש ובזו הנגדית של פרקליט המדינה לחצו כאן

לצפייה בתשובת היועמ"ש לעורכי דינו של נתניהו בנושא פרסום ההמלצות לחצו כאן  

 

תיק 4000

 

בחלק הנוגע לתיק 4000 הובאה התכתבות בין בעלי בזק-וואלה שאול אלוביץ' למנכ"ל האתר אילן ישועה, שנגעה לשתי כתבות, ובהן אחת שכותרתה "נרות ב-6,000 שקל: חשבון ההוצאות המלא של משפחת נתניהו".

 

 

לפי כתב החשדות, נתניהו ורעייתו הנחו את זאב רובינשטיין לפנות לאלוביץ' על מנת לדרדר את הידיעות למקום פחות בולט באתר. אלוביץ' עדכן את ישועה בהודעות שהעביר לו רובינשטיין וישועה עדכן את אלוביץ' בהתנגדות צוות המערכת לדרישות:

 

 

אלוביץ': "לא ירד כלום, הם איתי על הקו...הוא רותח!!! עובדים עלי!!! הכול נמצא בוואלה חדשות או פיננסים. הכתבה על הנרות והכתבה עם הכותרת של המים נמצאת בכתובת שקשורה לכתבה עם הכותרת של הנרות".

 

ישועה: "אף אחד לא רואה את זה שם. אבל אם אתה רוצה אתן הוראה, אחרת לא יילך מול ינון, אבל זה כבר על סף פיצוץ. אני מנסה שוב מולו".

 

אלוביץ': "שאול אני יורד מזה, הם באטרף. לא הורידו את הווידאו, לא הורידו אחת משתי כתבות, לא הורידו את הטוקבקים, זה עדיין בעמוד הראשון של החדשות".

 

ישועה: "הכול בביצוע, הוא עושה דווקא, אדבר איתו שוב. עוד כמה דקות וזה יורד, לילה טוב".

 

שאול אלוביץ' שאול אלוביץ' צילום: אוראל כהן

 

בסופו של דבר, דורדרה הידיעה למקום שולי באתר, וכתבה אחת אף הוסרה לגמרי מן האתר.

  

התכתבות נוספת אירעה מספר ימים לפני בחירות 2013. אז - לפי כתב החשדות - נתניהו ורעייתו פנו לרובינשטיין על מנת שיפנה לאלוביץ' וישועה בדרישה לפרסם באתר "וואלה" ידיעות שליליות העוסקות ביו"ר הבית היהודי באותה עת, נפתלי בנט. זאת, כך נכתב, "על רקע החשש מהתחזקות כוחה הפוליטי של המפלגה.

  

בין השאר דרש רובינשטיין בשמו של נתניהו מאלוביץ' וישועה לפרסם בין היתר ידיעות על כך שאשתו של בנט עבדה בעבר במסעדה לא כשרה. ב-17 בינואר 2013 התקיים שיח זה בין אלוביץ' לישועה, במסגרתו העביר אלוביץ' לישועה הודעות ששלח לו רובינשטיין.

  

אלוביץ' (הודעה שהעביר לו רובינשטיין): "שאול, יש לך ד"ש והרבה תודה. זה החומר. בנט: "התשדיר הכי בולט שנפיץ בבחירות – לבני יותר טובה מביבי. היא קשוחה יותר ממנו לעתים, היא נחושה יותר". בנט: "יחימוביץ' אשת אמת, מוכן לשבת איתה בממשלה".

 

ישועה: "הידיעה כבר בהכנה ותעלה עוד מעט. מה שמופיע עכשיו יותר חזק, אבל נעשה כרצונם".

 

אלוביץ': "החומר שהעברתי לך אחר הצהריים חשוב ביותר, בעיקר מה שמצאו שאשתו של בנט עבדה כשפית במסעדה לא כשרה (העברתי את התמונה שלה שם ותיאור המסעדה והתפריט של השרצים). והיא אישה דתייה. החומר השני והחשוב זה הציטוט של אלדד יניב שהוא חבר של בנט ואומר – אם לא להצביע לשמאל, אז להצביע לבנט".

 

ישועה: "קיבלתי. הראשון אסור, השני אנסה בהמשך, לא היום, כי 3 נגדו וזה לא סביר".

 

אלוביץ': "חשוב לו ולה בהיסטריה זה המסעדה ואלדד יניב".

 

ישועה: "הבנתי, ניתן להם כתף עד הסוף כולל המסעדה ואלדד. הכול יהיה ראשון בבוקר".

 

אלוביץ': "לא טוב! הוא מבקש שיקראו על זה בסוף השבוע. שאול הוא צועק חבל על הזמן. זה עלה במבזק לא ככתבה, ורק ההורדה של השילוט זה לא בסדר".

 

ישועה: "תוך דקות זה בראשי..."

 

אלוביץ': "לא ייאמן שהגדול יושב ומחכה שעות ואנחנו לא מצליחים להעלות שטות כזו".

 

ישועה: "עלה".

 

אלוביץ': "סוף סוף, תשאיר הרבה זמן...מהחבר: בבקשה שישאירו את זה קצת למחר בגלל שעת הלילה ושמחר יעלו למשך שבת עד מוצ"ש את המסעדה ואלדד יניב".

 

ישועה: "הנחיתי להשאיר לפחות עד 10 בבוקר מחר".

 

אלוביץ': "מבקש עד 11 ויעקוב על ההמשך. ממחר הוא ממש מבקש דחיפה עד יום שני בערב. חשוב לו סופ"ש".

 

ישועה: "בסדר, יקבל כתף חמה משך כל הסופ"ש ועד יום שני".

 

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ׳, ז׳ק חן, מיכל רוזן-עוזר, נועה פירר ותאיר בן שושן ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר ושות׳, מסרו: ״קיבלנו את הודעת הזימון לשימוע, נלמד אותה ואת מלוא חומר החקירה ונשקול את המשך צעדינו. אנו משוכנעים שלא נפל פגם בהתנהלותם של שאול ואיריס אלוביץ'".

 

תיק 1000: "קו אספקה של סיגרים ושמפניות"

 

בכתב החשדות שהועבר כתב היועמ"ש כי נתניהו מואשם במרמה ובהפרת אמונים בגין טובות הנאה שקיבל מארנון מילצ'ן ומג'יימס פאקר. "מאז 1999 אתה מקיים עם מילצ'ן קשר שמעמיד אותך בניגוד עניינים חריף ומתמשך", כותב היועמ"ש.

 

  

"לצד מערכת היחסים האישית שהתקיימה ביניכם, קיבלת טובות הנאה שונות, לעיתים כמענה לבקשתך, שעיקרן אספקת טובין באופן רציף ובהיקף כספי ניכר. בתקופה הרלוונטית טובות ההנאה ניתנו לך בזיקה לתפקידיך הציבוריים ולמעמדך כראש ממשלת ישראל".

  

"בשנת 2003, סמוך לאחר שחזרת לכהן בתפקיד ציבורי, החל מילצ'ן לתת לך טובות הנאה, שעיקרן קופסאות סיגרים לשימושך ובקבוקי שמפניות לשימוש רעייתך", כותב מנדלבליט ומפרט: "תחילה קיבלתם את טובות ההנאה במסגרת מפגשים חברתיים, אולם במהלך השנים אופני הקבלה השתנו והתחלתם לקבל את טובות ההנאה גם במשלוחים באמצעות עובדיו של מילצ'ן, בין היתר בתקופות שבהן לא שהה בישראל.

 

 

  

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: Abir Sultan

  

"ככלל משלוחי השמפניות הועברו לדרישתך רעייתך, ואתה היית מודע לכך שמתקבלות שמפניות עבורה בהיקפים משמעותיים. כמו כן, לעיתים משלוחי הסיגרים הועברו לדרישתך.

 

לפי מנדלבליט, מילצ'ן העביר לנתניהו בכל פעם קופסה של 25-10 סיגרים, ששווייה נע בין 2,000 ל-3,000 ש"ח. באופן דומה, כותב היועמ"ש, השמפניה נשלחה בארגזים של שישיות בשווי של 3,000-2,000 ש"ח. "טובות ההנאה ניתנו לך ברציפות ובאופן תדיר לאורך התקופה הרלוונטית עד כדי כך שניתן לומר שהן היו בבחינת 'קו אספקה' של סיגריות ושמפניות".

   

לפי כתב החשדות, השווי הכולל של הסיגרים, השמפניות והתכשיטים שהועברו לבני הזוג נתניהו עומד על 477,973 שקל.

  

מנדלבליט מפרט פעולות שלטוניות שביצע נתניהו למען מילצ'ן בהיותו בניגוד עניינים, בשלושה עניינים שונים. לפי כתב החשדות, בשנים 2014-2013 פנה מילצ'ן אל נתניהו מספר רב של פעמים כדי שיסייע לו מול הממשל האמריקאי בהארכת הוויזה שלו לארה"ב. נתניהו נענה לבקשות, ופנה אל שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. לאחר מכן הוויזה של מילצ'ן הוארכה, אך לשנה אחת בלבד.

 

  

בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן צילום: גטי אימג'ס

 

מילצ'ן המשיך לפנות אל נתניהו בעניין על מנת שהוויזה תוארך לתקופה ממושכת יותר. היועמ"ש מתאר כיצד באחת הפעמים הגיע מילצ'ן אל בית ראש הממשלה בירושלים והמתין לו שם שיגיע. כאשר נתניהו הגיע אמר לו מילצ'ן כי הביא לו סיגרים ושמפניה לאשתו, וביקש שיתקשר אל מזכיר המדינה האמריקני דאז ג'ון קרי בעניין הוויזה, ואכן נתניהו פנה לקרי בעניין זה פעמיים: פעם אחת בשיחה טלפונית, ופעם שנייה במהלך פגישה פנים אל פנים בין השניים.

 

עניין נוסף שבו סייע נתניהו למילצ'ן נוגע להארכת הפטור עבורו מתשלום מס הכנסה. היועמ"ש כותב כי ב-2013 פנה מילצ'ן לנתניהו בבקשה שיפעל להארכת הפטור הניתן לתושבים חוזרים מדיווח ותשלום מס הכנסה מנכסים והכנסות בחו"ל. הפטור ניתן לעשר שנים, ומילצ'ן ביקש להאריך אותו לעשר שנים נוספות. הוא פנה בעניין לשר האוצר לפיד, אך לפי היועמ"ש, לפיד הסתייג מהבקשה.

 

במקביל פנה מילצ'ן גם לנתניהו וביקש את התערבותו לצוך קידום הבקשה. לאחר מכן פנה נתניהו ללפיד בעניין במסגרת שתי פגישות מקצועיות בין השניים. בפגישות אמר נתניהו כי הוא תומך בהארכת הפטור, ואילו לפיד השיב כי הוא מתנגד לכך.

  

הנושא השלישי שבו סייע נתניהו למילצ'ן הוא בעסקי התקשורת של מילצ'ן בישראל. לפי כתב החשדות, ב-2015 פנה מילצ'ן אל נתניהו בבקשה שיסייע לו בענייני רגולציה כדי לקדם עסקת מיזוג בין חברות הטלוויזיה "רשת" ו-"קשת". מילצ'ן התעניין באותה העת ברכישת מניות רשת, והיה מעוניין במיזוג כדי לשפר את כדאיות העסקה. נתניהו נעתר לבקשה מיד, וזימן בשעת לילה את מנכ"ל משרד התקשורת משה פילבר אל משרדו, והנחה אותו לעזור למילצ'ן. בעקבות זאת, פילבר נפגש עם מילצ'ן והבהיר לו כי משרד התקשורת לא ימנע את המיזוג. נתניהו גם דן עם מילצ'ן בעסקה במהלך מפגשים חברתיים ביניהם בביתו של מילצ'ן.

  

היועמ"ש ציין כמה פעולות שביצע נתניהו למען מילצ'ן אשר שאינן חלק מכתב האישום הנוכחי. הוא מזכיר כי לאורך השנים לא נמנע נתניהו מלעסוק בעניינים הנוגעים לערוץ 10, למרות שידע כי מילצ'ן מחזיק במניות בערוץ. כתב החשדות גם מזכיר כי נתניהו נענה לבקשתו של מילצ'ן לסייע בקידום "מיזם טאטא" שהוביל איש העסקים ההודי ראטן טאטא, להקמת אזור סחר חופשי בשיתוף עם ירדן והרשות הפלסטינית. נתניהו פנה בעניין לגורמים במשרדו, וכן לגורמי ביטחון, כדי לקדם את המיזם שנכשל לבסוף. 

 

מעו"ד בועז בן צור, סנגורו של מילצ׳ן, נמסר: "החלטת היועץ המשפטי משקפת ומחזקת את עמדתו של מילצ׳ן מתחילת הדרך, ולפיה לא נפל רבב בהתנהלותו. לאורך התהליך השיב מר מילצ׳ן באופן מפורט לכל הסוגיות הרלוונטיות. אנו מברכים על כך שבתום הליך הבירור הארוך והיסודי אימצה הפרקליטות את עמדתו של מילצ׳ן".

 

תיק 2000

 

על פי החשד, בשיחה שהתקיימה בין נתניהו לבין מוזס ב-4 לדצמבר 2014 (לקראת מערכת הבחירות לכנסת העשרים) מוזס הציע שוחד "בכך שיביא לשינוי ניכר לטובה באופן הסיקור בכלי התקשורת מקבוצת 'ידיעות אחרונות'. בתמורה לכך שנתניהו יפעל לקדם חקיקה שתטיל מגבלות על החינמון "ישראל היום". על פי החשד נתניהו לא סירב להצעה אלא המשיך לנהל שיחה ארוכה בסוגית שיפור הסיקור ובנוגע לקידום החקיקה, לרבות רעיונות שנתניהו העלה לגבי האופן שבו ניתן ליישם החקיקה וב"סוף פגישה זו הצגת בפני מוזס כוונה לבחון את היתכנות העברת החוק בתקופת הבחירות".

 

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את נוני מוזס, מסרו: "נוני מוזס לא הציע שוחד לנתניהו. פרשנות זו לשיח שהתקיים ביניהם היא שגויה, ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית. לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות ועובדתיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר הליך השימוע - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית".

  

ברקע הדברים הצעת חוק שהגיש ח"כ איתן כבל במרץ 2014 שאושרה בקריאה טרומית. בעקבות זאת פיטר נתניהו את שרי "יש עתיד" ו"התנועה" ובכך הביא לסיום דרכה של הממשלה.

   

נוני מוזס נוני מוזס צילום: איטי אף פי

ברקע לסדרת הפגישות ניצבו, על פי היועמ"ש, אינטרסים של נתניהו ומוזס "כאשר כל אחד מכם הכיר בכך שלצד השני יש יכולת לקדם את האינטרס שלו. אתה חפצת לשפר את אופן הסיקור שלך ושל משפחתך בקבוצת 'ידיעות אחרונות' שהיה משמעותי מאוד עבורך, במיוחד בתקופה זו, היא תקופת הבחירות לכנסת העשרים. אתה ידעת שמוזס יכול להשפיע השפעה מהותית על התכנים ב'ידיעות אחרונות' וב-ynet. מוזס מצידו חפץ בחקיקה שתגביל את 'ישראל היום' ובכך תיטיב עמו כלכלית באופן משמעותי, והיה מעוניין כי תפעיל את כוחך השלטוני כראש ממשלה לקידומה".

  

הפגישה המדוברת, ב-4 בדצמבר 2014, נערכה לאחר פיטורי שרי "יש עתיד" ו"התנועה" וההחלטה על הקדמת הבחירות לכנסת העשרים. בעת הזו, ולקראת תקופת הבחירות הצפויה, שינוי אופן הסיקור "היה בעל חשיבות רבה מאוד עבור נתניהו", כותב היועמ"ש: "וייחסת לו השפעה קריטית על סיכויי הצלחתך בבחירות הצפויות. לצד זאת, האפשרות להעברת חוקים לאחר קבלת ההחלטה על פיזור הכנסת במהלך תקופת הבחירות היא מוגבלת, ועל כן למוזס היה צורך מוגבר בפעולות מצדך לשם העברת חוק שיביא להגבל 'ישראל היום'".

  

במהלך הפגישה האמורה "מוזס הבטיח כי יפעל לשינוי ניכר לטובה באופן הסיקור שלך ושל בני משפחתך בכלי התקשורת בקבוצת 'ידיעות אחרונות'. מוזס התנה את המתת המוצעת בכך שתנצל את השפעתך כראש ממשלה לקידום החוק במתווה המוסכם שיגביל את 'ישראל היום', ובכך יטיב כלכלית עמו באופן משמעותי".

   

כשבוע לאחר הפגישה נפגש נתניהו עם חברי הכנסת אלקין ולוין ובפגישה זו עלה כי לא ניתן לקדם את מתווה החוק המוסכם בתקופת הבחירות. יום לאחר פגישה זו נפגשו נתניהו ומוזס שוב, ביוזמת נתניהו, ושם הובאו בפני מוזס דברי אלקין ולוין. "מוזס הביע אכזבה מדברים אלה והביע חוסר אמון באפשרות להגיע עמך להסכמות".

  

"על פי החשד, במעשים המתוארים לעיל, עשית במילוי תפקידך מעשי הפרת אמונים הפוגעים פגיעה מהותית בטוהר המידות ובאמון הציבור. בשל המעשים המפורטים לעיל אני שוקל להעמידך לדין בגין עבירה של מרמה והפרת אמונים".

 

הליכוד: "מכבש לחצים של השמאל"

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "איש לא מופתע מהודעת היועץ שהגיעה אחרי שלוש שנים של מכבש לחצים אדיר שהופעל עליו על ידי התקשורת, השמאל והפקידות המשפטית כדי שיגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בכל מחיר – גם כשאין כלום. העיקר שזה יהיה לפני הבחירות.

  

"מדובר ברדיפה פוליטית. מסע הציד נגד ראש הממשלה התחיל בניסיון להדביק לו ארבעה תיקי שוחד. כבר עכשיו, עוד לפני השימוע, שלושה מהם קרסו. גם שאר הטענות יקרסו כמו מגדל קלפים כשראש הממשלה יתעמת עם עדי המדינה, יביא עשרות עדים שבאופן תמוה לא נחקרו ויציג את המסמכים והפרוטוקולים שמוכיחים שכל פעולותיו והחלטותיו של ראש הממשלה נעשו כדין.

  

"פרסום חד צדדי של הודעת היועץ כחודש בלבד לפני הבחירות, מבלי שניתנת לראש הממשלה הזדמנות להפריך את האשמות השווא הללו, היא התערבות בוטה וחסרת תקדים בבחירות. מטרתה אחת: הפלת ממשלת הימין בראשות נתניהו והעלאת ממשלת שמאל בראשות לפיד-גנץ. אסור לתת לזה לקרות".

  

נתניהו, ששהה אתמול ברוסיה במסגרת פגישתו עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, הגיב בביטול לפרסומים על ההחלטה הצפויה. "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות", נמסר מטעמו. "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל מאלוביץ׳ דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות. כל ההחלטות בעניין בזק אושרו על ידי כל הרגולטורים האחראיים, וראש הממשלה פעל ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט. מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב".

x