שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נחתם הסכם הפשרה: מתקן ההתפלה הכושל של מקורות יימכר, החברה תקבל 200 מיליון שקל

מנרב הישראלית וסדיט הספרדית, שהקימו את המתקן,יפצו את מקורות ייזום על התקלות שנרשמו בו מרגע ההפעלה. בכך הגיע לסיומה סאגה שנמשכה כמה שנים

ליאור גוטמן 20:1024.02.19

שלוש שנים לאחר הפעלת מתקן ההתפלה הכושל של מקורות, הצדדים המערבים בהקמתו חתמו לפני שעה קלה על הסכם פשרה שיסיים את הסכסוך. על פי הסכם הפשרה, חברת מקורות ייזום, היא חברת הבת של מקורות, תקבל כ-200 מיליון שקל מחברות ההקמה - מנרב הישראלית וסדיט הספרדית - כפיצוי מיידי בגין התקלות שנרשמו במתקן מרגע ההפעלה. כזכור המתקן היה אמור להפיק כ-100 מיליון קוב, אולם בעיות בהשקה שלו גרמו לכך שהוא נמסר למקורות ייזום כשהוא לא תקין עם הספק שהגיע לפעמים רק ל-15% מהתוכניות.

 

 

 

 

מתקן התפלה באשדוד מתקן התפלה באשדוד צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

 

הכסף שיכנס יוגדר כקופת משאבים, והוא ישמש לתיקון המתקן בעלות שנעה כיום בין 190 ל-250 מיליון שקל. במידה והתיקון יהיה יקר יותר מסכום הפיצוי אזי המממנים המקוריים של המתקן (בנק הפועלים, הבנק האירופאי, והמוסדיים כלל ביטוח ועמיתים) יעמידו אשראי של עד 50 מיליון שקל להשלמת העבודות. אחרי שאלו יושלמו המדינה תעמיד את המתקן למכירה במחיר שנאמד על פי ההערכות בכפול מעלות התיקון.

 

בכך הגיעה כאמור לסיומה סאגה שנמרחה כמה שנים. מקורות ביקשה להקים מתקן התפלה חמישי על ה-4 הקיימים, אבל מרגע ההפעלה הוא רק רשם הפסדים ועד לרמה שלפני כשנה מקורות מחקה אותו מהספקים ורשמה הפסד של כ-430 מיליון שקל בחברת מקורות ייזום, ועד כ-800 מיליון שקל ברמת החברה כולה. את חתימת ההסכם ליווה אגף החשב הכללי שבמשרד האוצר, כמו גם נציי בנק הפועלים וחברת מקורות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x