$
בארץ

שטייניץ נותן הזדמנות אחרונה לגבעות עולם: דורש תוכניות קידוח בתוך 4 חודשים

לפני כשנה הולאם רישיון גבעות עולם על ידי המדינה, אולם השותפות ערערה על המהלך ואף מצאה לה משקיעה חדשה - אלברטה הקנדית שאמורה להיות הגוף המשקיע העיקרי של הפרויקט

ליאור גוטמן 17:0821.02.19

שר האנרגיה יובל שטייניץ החליט לתת הזדמנות אחרונה לשותפות גבעות עולם להפיק נפט מהמאגרים שממקומים ליד ראש העין.

 

 

 

לפני כשנה הולאם רישיון גבעות עולם על ידי המדינה, אולם השותפות ערערה על המהלך ואף מצאה לה משקיעה חדשה - אלברטה הקנדית שאמורה להיות הגוף המשקיע העיקרי של הפרויקט.

 

משרד האנרגיה אמנם דחה את הערר של גבעות עולם על ההלאמה, אולם באותה נשימה הוא שר האנרגיה החליט כאמור לתת הזדמנות אחרונה בשל מה שמכנים שם שינוי נסיבות. לפיכך, גבעות עולם תגיש עד אמצע אפריל ערבות כספית על הקידוחים שבוצעו או יבוצעו שם, ובתוך 4 חודשים תגיש תוכניות קידוח לבארות "מגד 7" ו-"מגד 8". עוד דורשים במשרד האנרגיה קידוח ראשון עד סוף אוגוסט הקרוב, והשקעה מינימאלית של 10 מיליון דולר בתוך שנה מהיום.

 

אתר קידוח גבעות עולם אתר קידוח גבעות עולם צילום: אוראל כהן

 

במשרד האנרגיה טוענים שאי עמידה באחד או יותר מהתנאים הללו תביא להפקעה מיידית של הנכס, אולם מדובר בהבטחה "על הנייר" שעלולה להישאר כנדוניה לשר האנרגיה החדש, אם וכאשר יבוא אחרי הבחירות.

 

גבעות עולם הוקמה ב־1993, וב־2004 היא קיבלה רישיון הפקה ל־30 שנה. לפי דיווחי החברה לבורסה, בין יוני 2011 ליוני 2017 הופקו שם כ־1.05 מיליון חביות נפט. אלה הניבו לשותפות לאורך השנים הכנסות של כ־85 מיליון דולר. על פי ההערכות הגיאולוגיות, במקום יש עדיין פוטנציאל הפקה של כמה מיליוני חביות נפט, חלקן אולי שוכנות פיסית בשטח הרשות הפלסטינית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x