$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל רוצה ללוות 2 מיליארד שקל מבנקים

מדובר בשופינג שיתבצע מול בנקים מקומיים ובנקי השקעות זרים שפועלים בישראל. מטרת ההלוואות היא הקמת שתי תחנות כוח חדשות בחדרה

ליאור גוטמן 07:0117.02.19

חברת החשמל יצאה לפני כמה ימים במכרז פנימי סגור בבקשה לקבל הלוואות בהיקף של כ־2 מיליארד שקל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בשופינג שיתבצע מול בנקים מקומיים ובנקי השקעות זרים שפועלים בישראל. מטרת ההלוואות היא הקמת שתי תחנות כוח חדשות בחדרה שיפעלו על גז טבעי במקום התחנות הקיימות הפועלות על פחם.

 

 

 

הסיבה למהלך היא ניסיון להשיג תנאי אשראי טובים יותר מאשר גיוס חוב באמצעות הנפקת סדרת אג"ח חדשה - פעולה שבדרך כלל משלבת השתתפות ענפה של הגופים המוסדיים בישראל. במידה שההצעות שיתקבלו יהיו יקרות או דומות לאלו שיכולות להגיע מהמוסדיים, יישקל ניסיון לשלב בין מקורות המימון עד למציאת תמהיל מתאים.

 

מבחינת חברת החשמל, מדובר במימון ראשוני להקמת תחנות הכוח החדשות בחדרה. במסגרת הרפורמה במשק החשמל במדינה התחייבה החברה לסגור ארבע מתוך שש יחידות הייצור הפחמיות שפועלות בחדרה.מועד הסגירה נקבע לסוף 2022. בשלב זה לא ברור אם חברת החשמל תבקש להגדיל את היקף ההלוואות, מכיוון שהקמת תחנות הכוח עשויה להגיע לעד 5 מיליארד שקל לשתיהן.

 

 

 צילום: אלעד גרשגורן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x