$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

כחלון קיבל את הצו להעלאת המס על טבק לגלגול בראשית השבוע, ועדיין לא חתם עליו

הצו הועבר ללשכת שר האוצר ע"י רשות המסים, בעקבות החלטת בג"ץ מלפני עשרה ימים לפיה על כחלון להשוות את המס על טבק לגלגול לזה שמושת על סיגריות

עמרי מילמן 18:1713.02.19

הצו להעלאת מס הקניה על הטבק לגלגול שוכב במשרדו של שר האוצר משה כחלון מאז יום ראשון השבוע, אולם כחלון עדיין לא חתם עליו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

הצו הועבר לכחלון על ידי רשות המסים בתחילת השבוע, בעקבות החלטת בג"ץ מלפני עשרה ימים לפיה על כחלון להשוות את המס על טבק לגלגול לזה שמושת על סיגריות.

 

 

משה כחלון שר האוצר. עדיין לא חתם משה כחלון שר האוצר. עדיין לא חתם צילום: אבי מועלם

 

תיאורטית כחלון יכול היה להפחית את המס על הסיגריות הרגילות או לקבוע שיעור מס חדש "ממוצע" אולם הדבר היה גורר התנגדות רבה מצד כל גורמי המקצוע ומשרד הבריאות, לאור הסכנות הבריאותיות הנובעות מעישון. סביר גם להניח שהמהלך לא היה עובר מבחינה משפטית בתקופת בחירות, משום שהיה נתפס ככלכלת בחירות.

 

מעבר לכך, ההכנסות החדשות מטבק לגלגול סוגרות לכחלון את הבעיה שנוצרה בעקבות צמצום התייקרות החשמל. ההכנסות, כ-450 מיליון שקל אמורות להחליף את התייקרות הבלו שהייתה מייקרת את החשמל.

  

טבק לגלגול טבק לגלגול צילום: תומריקו

 

טבק לגלגול עולה היום בין 35 ל-52 שקל בהתאם לגודל החפיסה (שנעה בין 30 ל-50 גרם) ולמותג. מס הקנייה מהווה היום בטבק לגלגול כ- 35.5% מהמחיר לצרכן בעוד שבסיגריות הוא מהווה 80% מהמחיר לצרכן. במידה וישווה המס, המחיר של טבק לגלגול יעלה ב- 25 עד 50 שקל לחפיסה. כלומר בין 62 ל- 105 שקל. למרות שהצו, הפשוט יחסית הונח על שולחנו של כחלון בתחילת השבוע, כחלון שעד כה חשש מביקורת ציבורית בנושא ולכן נמנע מלהעלות את המס,

 

בפסק הדין של בג"ץ ביקרה השופטת דפנה ברק ארז את כחלון בחריפות וכתבה: "אכן, מקובלת עלינו העמדה כי התוויית המדיניות בכל הנוגע לקביעתם של שיעורי המס אמורה להיעשות על-ידי גורמי המדינה, ובמקרה זה על-ידי שר האוצר . עם זאת, "מדיניות" אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות. שיקול דעת רחב אינו פטור מהחובות שמטיל המשפט הציבורי".

 

כחלון התייחס הערב בראיון לערוץ 12 לנושא ואמר: "כרגע יש עבודת מטה מינימלית, אבל אני אכבד את החלטת בג"ץ". לשאלה אם יעשה זאת לפני הבחירות השיב שר האוצר: "הורו לי לעשות זאת באופן מיידי ואני מתכוון לכבד את זה".

 

מהמיזם למיגור העישון ומהאגודה למלחמה בסרטן, אשר הגישו את העתירה באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ומההסתדרות הרפואית, שביקשה להצטרף להליך כידיד בית המשפט, נמסר הערב: "עיוות המס גרם לכך שטבק לגלגול היווה חלופה זולה משמעותית ובכך איפשר לצעירים להצטרף ביתר קלות למעגל המעשנים. השוואת המס תהפוך את הטבק לגלגול לפחות זמין, ובכך תגרום להפחתת שיעורי השימוש ושיעורי ההתמכרות להרגל הקטלני, הממכר והממית.

 

"ארגון הבריאות העולמי קבע כי מיסוי על מוצרי טבק היא השיטה היעילה ביותר ובעלת התועלת הכלכלית הגבוהה ביותר להורדת הביקוש למוצרי טבק, במיוחד בקרב ילדים ובני נוער ובקרב אוכלוסייה ברמה חברתית-כלכלית נמוכה. אי לכך, מיסוי משמעותי הוא האמצעי היעיל ביותר לגמילה מעישון, למניעת התחלת עישון ולצמצום פערים חברתיים.

 

"בשנים האחרונות פנינו מספר פעמים לשר האוצר ולממשלת ישראל על מנת שישכילו ללמוד מהניסיון המצטבר בעולם ויפעלו להשוואת המיסוי והמחיר של כל מוצרי הטבק לרבות טבק לגלגול לטובת בריאות הציבור, אך הם לא נענו ולכן נאלצנו לפנות לעזרת בית המשפט הגבוה לצדק אשר קיבל את עתירתנו פה אחד לטובת בריאות הציבור. לולא ההתעקשות של שר האוצר, לא היה צורך בהתערבות בית המשפט וניתן היה למנוע התמכרות של צעירים רבים שלא תמיד מודעים לעובדה שהם מכורים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x