$
בארץ

מחלוקת בין באב"ד לשאול מרידור על העצמאות הניהולית של הביטוח הלאומי

מנכ"ל האוצר תומך במתן עצמאות ניהולית בענייני מיקרו. והממונה על התקציבים דורש הכפפה לאוצר בכל הוצאה. המו"מ על משבר עודפי הביטוח הלאומי מתנהל באיטיות רבה. הביטוח הלאומי דורש מהאוצר התחייבות שלא יקצץ בקצבאות עד תשלום החוב

שחר אילן 18:0513.02.19

המשא ומתן על פתרון משבר עתודות הכספים של הביטוח הלאומי מתנהל בעצלתיים. פגישה ראשונה בראשות מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ נערכה שלשום (ב') ומועד לפגישה נוספת טרם נקבע. בפגישה התגלתה מחלוקת פנימית באוצר, כאשר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד,  בניגוד לעמדת אגף התקציבים, תומך במתן אפשרות לניהול עצמאי לביטוח הלאומי לפחות בעניינים מנהליים שוטפים.

 

 

 

בסוף ספטמבר שעבר הודיע שר העבודה והרווחה חיים כץ, לראש ההמשלה בנימין נתניהו ולמשרד האוצר, על ביטול ההסכם שמעביר את עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי לאוצר. זאת, בשל החשש שהאוצר לא יחזיר את הכספים בשעת הצורך ובשל הרצון לקבל תשואה גבוהה יותר על ההשקעה. כיוון שהאוצר משתמש בכספים כמקור מימון לתקציב המדינה, משמעות ההודעה, אם אכן תצא לפועל, היא חור תקציבי של 21 מיליארד שקל.

 

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי

 

בראשית השנה הגיעו הצדדים לפשרה זמנית בתווכו של הורוביץ. סוכם כי הביטוח הלאומי ימשיך להפקיד את עודפי התקציב שלו אצל האוצר במשך 4 חודשים נוספים לפחות. כמו כן יוקם צוות בין-משרדי בראשות הורוביץ שידון בדרישות הביטוח הלאומי ויסיים את עבודתו עד סוף פברואר.

 

הפשרה הזמנית הושגה ברגע האחרון בלילה שבין 2018 ל-2019. נראה שגם עכשיו לא בוער לאיש לטפל בדרישות הביטוח הלאומי. הפגישה הראשונה בנושא בראשות הורוביץ נערכה כאמור ביום שני האחרון, אחרי שעברו שני שלישים מהזמן שהוקצב למו"מ. בביטוח הלאומי חוששים שבאוצר מנסים למסמס את הנושא עד לאחר הבחירות. זאת, אולי בתקווה לשר עבודה ורווחה ידידותי יותר לאוצר מהשר חיים כץ.

 

 

מימין: שי באב"ד מנכ"ל האוצר ושאול מרידור הממונה על התקציבים מימין: שי באב"ד מנכ"ל האוצר ושאול מרידור הממונה על התקציבים צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

 

את שתי העמדות הקוטביות בדיון השבוע הציגו מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר והממונה על  התקציבים באוצר שאול מרידור. שפיגלר תקף את העובדה שהוא צריך אישור של האוצר לכל הוצאה תקציבית גם של מיליוני שקלים בודדים.

 

מרידור טען שדינו של הביטוח הלאומי כדין כל משרד ממשלתי, כלומר הוא כפוף לחלוטין בהחלטותיו לחשב מטעם האוצר וכן לכללי הנומרטור. בעניין זה הפתיע באב"ד כאשר הביע תמיכה במתן גמישות ניהולית לביטוח הלאומי בענייני מיקרו. אלא שהוא גם ציין שוב ושוב שהוא עומד לסיים את תפקידו לאחר הבחירות. באוצר לא היו מעוניינים להגיב לידיעה על המחלוקת הפנימית.

 

האוצר הציג את העמדה לפיה אין כל סיכון בכך שעתודות הביטוח הלאומי נשמרות אצלו וכי כאשר יהיה צורך בכסף בשל גירעון בביטוח הלאומי, הוא יוחזר.

 

בביטוח הלאומי דורשים שהאוצר יתחייב לא לקצץ בקצבאות עד שיחזיר לביטוח הלאומי את כל חובותיו. אלה כוללים על פי הביטוח הלאומי את העודפים בסך כ-210 מיליארד שקל וכן כספים שהביטוח הלאומי שילם למבוטחים במקום האוצר בשווי כ-150 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x