$
בארץ

מבקר המדינה החל בבדיקת רכישת המטוס לראש הממשלה

הביקורת תתקיים במשרד רה"מ, משרד הביטחון, צה"ל והמועצה לביטחון לאומי; "כלכליסט" חשף בדצמבר כי הקבינט אישר 729 מיליון שקל עבור ה"אייר פורס 1" - שנה אחרי שהאוצר העריך את העלות ב־175 מיליון שקל בלבד

צבי זרחיה 21:0110.02.19

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא החל בבדיקת ההליכים לרכישת מטוס לראש הממשלה. המבקר החליט לפעול בנושא לאחר תלונות שקיבל בנושא.

 

בדיקת מבקר המדינה נעשית באמצעות חטיבה הבקורת על מערכת הביטחון. המכתבים של המבקר בעניין נשלחו היום לגופים שבהם תתקיים הביקורת: משרד רה"מ, משרד הביטחון, צה"ל והמועצה לביטחון לאומי.

 

בשלב הראשון ייבחנו, בין השאר, העמידה בהחלטות לרכישת המטוס, שינויים בתקציב, משך הזמן ליישום הפרויקט ביחס להערכה המקורית, וממשקי העבודה ויחסי הגומלין בין הגופים המעורבים.

  

"כלכליסט" חשף ב-11 בדצמבר 2018 כי הקבינט המדיני בטחוני אישר ב-12 באוגוסט 2015 סכום של 729 מיליון שקל למטוס רה"מ. הנתון הזה הועלה במכתב ששלח סגן החשב הכללי במשרד האוצר יובל רז אל חבר ועדת הכספים ח"כ מיקי לוי (יש עתיד).

 

יוסף שפירא יוסף שפירא צילום: אלכס קולומויסקי

 

לפי אותה החלטה של הקבינט, תקציב הרכישה וההקמה יעמוד על 393 מיליון שקל, ותפעול ותחזוקת המטוס יעמדו על 336 מיליון שקל לחמש שנים. הסכום הכולל אושר שנה בלבד לאחר שמשרד האוצר העריך את העלות ב־175 מיליון שקל בלבד. עד כה הוצאו לביצוע הפרויקט כ-580 מיליון שקל.

 

עוד עולה מהמכתב כי המטוס מתוכנן להיכנס לשירות ולבצע את הטיסה הראשונה במחצית השנייה של 2019. יהיו בו 116 מקומות ישיבה, ויותקנו בו כיסאות רחבים בדומה לאלה שיש במחלקת עסקים במטוסים. עם זאת לפי ההערכות לא תותקן בו מיטה זוגית. המטוס אמור לשמש גם את נשיא המדינה ראובן ריבלין, המעדיף מצדו לטוס בטיסות מסחריות וזולות.

  

המטוס, מסוג בואינג 767, הגיע לישראל לפני כשנתיים ועובר הליכי הסבה. ההחלטה העקרונית על רכישתו התקבלה במאי 2014 בתקופת הממשלה הקודמת בראשות נתניהו בעקבות המלצה של ועדה ציבורית בראשות מבקר המדינה שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג. הממשלה קבעה כי הקבינט יקבע את התקציב.

 

בפני ועדת גולדברג הושמעו הערכות של נציגי מערכת הביטחון שלפיהן עלות רכישת מטוס בן 10-15 שנה והסבתו לצרכי ראש הממשלה תהיה כ־70 מיליון דולר – כ־270 מיליון שקל – ואולי אף פחות מכך.

 

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "עכשיו גם מבקר המדינה טוען את מה שאמרנו בכל הזדמנות - יש מחיר לשחיתות והציבור הוא זה שמשלם אותו. לא ייתכן שפוליטיקאים לוקחים כסף ציבורי לרכישת מטוס יקר ולא נחוץ לעצמם. 'יש עתיד' תחזיר את הכסף לציבור. הוא שייך לאנשים ולא לפוליטיקאים. אנחנו נמכור את המטוס הזה ונשקיע את הכסף בהרחבת סל התרופות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x